چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

سیب نوش جان کنید تا سالمتر خرید کنید

تحقیقات نشان می دهد اگر قبل از به خرید رفتن یک سیب نوش جان کنید سالمتر خرید می کنید، افرادی که قبل از خرید کمی سیب خوردند به احتمال %۲۵ بیشتر احتمال دارد که سالمتر خرید کنند و سبزیجات و میوه بخرند.

آنهایی که قبل از خرید شیرینی خوردند تمایل بیشتری داشتند که خوراکی های پر کالری بخرند، برای خیلی از ما سخت است که در سوپرمارکت ها خوراکی هایی را که می دانیم ناسالم است را خریداری نکنیم اما وسوسه های لحظه ای و هیجانی که در ما ایجاد می شود در آن لحظه نمی گذارد ما تصمیم درست را بگیریم.

اکنون تحقیقات جدید راهی یافته اند برای کنترل این وسوسه های همیشگی که نمی گذارند ما آن گونه که می دانیم درست است خرید کنیم، چرا که بخش مهمی از سالم خوردن در سالم خریدن است، هنگامی که شما در خانه خوراکی های خوشمزه ناسالم دارید و فاصله شما با آنها چند قدم است احتمال مقاومت شما کمتر می شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد در صورتی که شما قبل از رفتن به خرید یک سیب بخورید ۲۵% بیشتر میوه و سبزیجات خواهید خرید، محققان آمریکایی در تحقیقات خود متوجه شدند در صورتی که شما غذای سالمی قبل از خرید بخورید احتمال این که سالم خرید کنید بیشتر می شود.

محققان پیشنهادشان این است افراد قبل از خرید یک میوه بخورند و این که که فروشگاه ها به صورت رایگان یک تکه میوه به افراد بدهند، گروه تحقیقات با انجام سه تحقیق بررسی کردند که آیا خوراکی های سالم باعث خرید سالمتر می شود یا خیر؟

در اولین تحقیق ۱۲۰ خریدار متفرقه انتخاب شدند و به گروهی یک تکه سیب، به گروهی دیگر تکه ای شیرینی و به گروهی دیگر هیچ ندادند، پیگیری تحقیقات نشان داد افرادی که تکه ای سیب میل کردند به نسبت افرادی که شیرینی خورند  ۲۸% بیشتر میوه و سبزیجات خریداری کردند و به نسبت افرادی که هیچ چیزی قبل از خرید نخورده بودند هم ۲۵% بیشتر میوه و سبزیجات خریداری کردند.

دکتر آنر تال از دانشگاه کورنل که این تحقیقات را به همراه دکتر برایان وانسینک انجام دادند می گوید ” آن چه نتایج این تحقیقات به ما می آموزد این است که در صورتی که قبل از خرید خوراکی سالمی بخورید ذهن شما در حالت سلامتجویی بیشتری قرار می گیرد و شما را به سمت گزینه های سالمتر برای خرید می راند”

در تحقیقات شماره دو و سه شرکت کنندگان تحقیق به صورت مجازی و فرضی خرید را انجام دادند، در دومین آزمایش به ۵۶ شرکت کننده یک تکه سیب یا یک تکه شرینی دادند و از آنها خواسته شد که تجسم کنند چه خرید می کنند، به هر کدام از آنها ۲۰ جفت خوراکی نشان دادند که در هر جفت یک کدام از آنها سالم با کالری پایین وجود داشت و یک عدد ناسالم با کالری بالا در آن بود.

همانطور که آزمایش شماره یک نشان داد دوباره آنها که قبل از انجام آزمایش سیب خورده بودند انتخابشان به نسبت آنها که شیرینی خورده بودند سالمتر بود.

محققان در آزمایش سوم می خواستند متوجه این موضوع بشوند که آیا سالم بودن خوراکی ها باعث می شود افراد سالمتر خرید کنند یا ذهن آنها چون فکر می کند آن خوراکی سالم است باعث می شود فرد سالمتر خرید کند، به عبارتی دیگر می خواستند متوجه این امر شوند که آیا ذهنیت فرد در انتخابش موثر است یا اثر خوراکی سالم در بدن است که ذهن را تحت تاثیر قرار می دهد.

محققان ۵۹ نفر را به سه گروه تقسیم کردند و به یک گروه شیرکاکائو دادند با برچسب شیر کاکائو سالم، به گروه دوم شیرکاکائو دادند با برچسب شیرکاکائو لذیذ  و به گروه سوم هیچ شیری ندادند، به مانند آزمایش دوم از هر فرد خواسته شد که در یک فروشگاه فرضی بین خوراکی های سالم و ناسالم یک گزینه را انتخاب کند، تحقیقات نشان داد آنها که شیر با برچسب سالم را نوشیده بودند نسبت به گروه دو و سه انتخاب سالمتری داشتند.

آن چه این تحقیقان نشان می دهد این است که آن چه فرد را در انتخاب تحت تاثیر قرار می دهد سالم بودن خود خوراکی نیست، آن چه اهمیت دارد این است که فرد چه ذهنیت و باوری نسبت به آن خوراکی دارد است که وی را تحت تاثیر قرار می دهد.

در انتهای این تحقیقات نوشته شده است که خوردن خوراکی های سالمتر هم باعث می شود کمتر احساس گرسنگی کنید و هم این که باعث می شود انتخاب های سالمتری در خرید داشته باشید، همچنین از فروشگاه ها خواستند که به نتایج این تحقیقات توجه کنند و به خریداران در ابتدای ورود به فروشگاه خوراکی و میوه سالم تعارف کنند تا آنها هنگام خرید از فروشگاه انتخاب های سالمتری انجام دهند.

ثریا مرعشی

ثریا مرعشی

مترجم