نقش انگیزه یا اهمیت محیط ؟

نقش انگیزه یا اهمیت محیط ؟

این موضوع می تواند وسوسه کننده باشد که نبود نیروی اراده یا کمبود استعداد را مقصر اصلی شکست قملداد کنیم و موفقیت را به کار سخت، تلاش و استقامت نسبت دهیم. به طور حتم این موارد دارای اهمیتند. اما آنچه جالب توجه است این است که اگر چگونگی شکل گیری رفتار انسانی را بررسی نمایید پی میبرید که اغلب به انگیزه ( و حتی استعداد) بهایی بیش از اندازه داده شده است وکمتر به نقش محیط اطرافمان در رفتارها و اتفاقات توجه شده است.

اجازه دهید نمونه هایی را با شما به اشتراک بگذارم که مرا شگفت زده ساخت.

 شکل گیری رفتار انسانی

جارد دایمند نویسنده کتاب اسلحه، میکروب و فولاد که برنده جایزه نیز شد به حقیقت آشکاری اشاره میکند: قاره های مختلف شکل های گوناگونی دارند. این موضوع در نگاهی گذرا بی اهمیت به نظر میرسد اما مشخص شد که تاثیری ژرف بررفتار انسانی دارد. برای مثال، قسمت عمده زمین در آمریکا به حالت شمالی و جنوبی است و معمولا فرمی دراز و باریک دارد. آفریقا نیز بهمین صورت است و محور اصلی آن از شمال به جنوب میگذرد. این در حالی است  که عمده زمین هایی که سازنده قاره های اروپا، آسیا و خاور دور هستند حالتی کشیده و پهن دارند و محور اصلی شان از شرق به غرب میگذرد.

جالب است که بدانید طی گذشت قرن ها، شکل هر ناحیه نقشی پر رنگ در بروز رفتارهای انسانی دارد.

 

قدرت قابل توجه محیط

هنگامی که کشاورزی در کره زمین گسترده شد برای کشاورزان بسیار آسانتر بود که بذرافشانی در زمین هایشان را به صورت غرب به شرق انجام دهند چرا که در این وضعیت عرض جغرافیایی عموما نه تنها آب و هوایی یکسان برایشان فراهم می آورد بلکه میزان تابش آفتاب و باران همسان نیز فراهم آورده میشد.

این امر به کشاورزان اجازه داد تا محصولاتی را در اروپا و آسیا کشت کنند و آنها را به  آسانی در سراسر فرانسه تا چین پرورش دهند. هنگامی که از شمال به جنوب سفر کنید می توانید تغییرات گسترده اقلیمی را حس کنید. فقط تصور کنید آب و هوای فلوریدا تا چه اندازه با کانادا متفاوت است. بسیاری از محصولاتی که در آب و هوای گرم پرروش می یابند در آب و سرد رشد نمی کنند.

در هر جا که آب و هوا تغییر کند کشاورزان به منظور گسترش محصولات به گیاهانی جدید نیازخواهند داشت. در نتیجه این گوناگونی محیطی، کشاورزی در آسیا و اروپا دو تا سه برابر سریعتر از آمریکا گسترده شد و طی قرن ها این موضوع اثری چشمگیر داشت.

تولید سریع محصولات غذایی در اروپا و آسیا، به این مناطق اجازه رشد سریعتر جمعیت را داد و در نتیجه با جمعیت بیشتر فرهنگ های بیشتری در اروپا و آسیا پدید آمد که آنها را قادر به ساخت ارتشی نیرومندتر و گسترش نوآوری ها و فن آوریهای تازه ای ساخت.

تغییرات با روندی آهسته آغاز شد- محصولاتی که آسان تر رشد می کردند و جمعیتی که سریعتر گسترش می یافت- اما در طول زمان منجر به دگرگونی های اساسی شد. در حالی که عوامل دیگری نیز وجود داشت لازم به ذکر نیست که شکل گیری قاره ها دلیلی مهم بود که چرا اروپاییان قدرت گرفتند و قبایل بومی شمال و جنوب آمریکا را شکست دادند.

 دست های نامرئی

محیط همان دست های نامرئی است که رفتارانسانی را شکل میدهد. ما به این باور گرایش داریم که عادتهایمان نتیجه انگیزه ها، استعدادها و تلاشهایمان است. به طور حتم این خصوصیات اهمیت دارند. اما نکته جالب توجه این است که، به ویژه در بازه زمانی گسترده، خصوصیات شخصی ما معمولا تحت سیطره محیط اطرافمان قرار میگیرد.

تصور کنید میخواهید درزمستان کانادا گوجه فرنگی پرورش دهید. حتی اگر با استعدادترین کشاورز دنیا هم باشید فرقی نمی کند. هیچ مدرکی دال بر با انگیزه تر بودن یا با استعدادتر بودن کشاورزان اروپایی و آسیایی در مقایسه با کشاورزان سایر مناطق وجود ندارد. با اینحال آنها توانستند کشاورزی را دو تا سه برابر سریعتر از بقیه همقطارانشان در جهان بگسترند. پس اگر می خواهید موفقیتتان افزایش یابد لازم است محیطی را فراهم نمایید که به جای مانع، نتایج مورد نظرتان را تسریع بخشد.

 

نقش انگیزه یا اهمیت محیط ؟

چگونه می توانید محیط بهتری را فراهم نمایید.

برای طراحی محیطی که به موفقیتتان کمک کند راههای بسیاری وجود دارد. درزیر به سه راهبرد اشاره می شود:

به صورت خودکار تصمیم های خوب بگیرید.

به هر طریقی که ممکن است محیطی را به وجود آورید که تصمیمات خوبی برایتان بگیرد. برای نمونه خرید بشقاب هایی کوچکتر به شما کمک می کند وزنتان را کاهش دهید. مطالعه ای که توسط برایان وانسینگ از دانشگاه کرنل صورت گرفت حاکی از آن است که افراد با جایگزین کردن بشقاب های ۱۲ اینچی با نوع ۱۰ اینچی آن، ۲۲درصد غذای کمتری میخوردند. به گونه ای مشابه استفاده از نرم افزارهایی برای مسدود کردن شبکه های مجازی، کمکتان می کند تا به عادت وقفه انداختن کارهایتان غلبه نموده و نیروی اراده تان را به گونه ای خودکار به راه اندازید.

محیط را محوری برای اهدافت قرار بده

اگر میخواهید نواختن سازی را بیاموزید می توانید آن ساز را وسط اتاق نشیمن تان قرار دهید. به گونه ای مشابه اگر باشگاه ورزشی را انتخاب کنید که در میان راه محل کار به خانه تان باشد احتمال بیشتری وجود دارد که هر روز به آن سر بزنید تا اینکه در باشگاهی ثبت نام کنید که تنها پنج دقیقه از محل کارتان اما در جهت مخالف با مسیر هر روزتان فاصله دارد. به بیان دیگر تا آنجا که ممکن است سعی کنید عاداتتان را در مسیر جریان روزانه تان بیافرینید.

جریان های منفی را حذف کنید

همه ما مواقعی که اوضاع بر وفق مرادمان نباشد به سرعت محیط را مقصر میدانیم:

اگر کارمان را از دست بدهیم دلیلش شرایط اقتصادی افتضاح است. اگر در یک بازی ببازیم به این خاطر است که داوری نادرستی در آن صورت گرفته است. اگر دیر به سر کار برسیم به سبب ترافیک دیوانه کننده است.

اما اگر برنده باشیم محیط را به کل نادیده میگیریم:

چنانچه شغلی به دست بیاوریم به سبب سخت کوشی و دوست داشتنی بودنمان است. اگر در بازی برنده شویم به این دلیل است که بهتر از بقیه بازی کردیم. در صورتی که  زود به قرار ملاقات برسیم به خاطر منظم و چالاک بودنمان است.

به یاد سپردن این نکته بسیار مهم است که محیط، عادات خوب را همچون عادات بد در ما پرورش می دهد. افرادی که به نظر می رسد آسانتر به عادات خوب پایبندند اغلب از محیط شان بهره بیشتری می برند. آنچه که غالبا ضعف نیروی اراده به نظر میرسد در واقع نتیجه محیطی ناموافق است. زندگی شبیه به یک بازی است و اگر در بازه زمانی پایدار تضمینی برای نتایج بهتر میخواهید بهترین رویکرد آن است که بازی را در محیطی ادامه دهید که به نفع شماست. برنده ها می برند به سبب آنکه محیط شان برنده شدن را برایشان آسان تر می سازد.

 

ثریا مرعشی

ثریا مرعشی

مترجم