10 چیزی که ممکن است موجب درد فک شود

۱۰ چیزی که ممکن است موجب درد فک شود

درد فک بسیار ناراحت‌کننده است و اگر به اندازه کافی وخیم گردد می‌تواند شما را از پا بیاندازد. این درد می‌تواند بر روی نوع صحبت و حتی خوردن شما نیز اثر بگذارد و به این ترتیب شما را از کار، موقعیت‌های اجتماعی و چیزهای مهم دیگر باز دارد.

دلایل فراوانی برای درد فک وجود دارد و فهم علت به وجود آورنده  درد کلید کار است. چیزهای ساده مانند عفونت سینوسی یا سردرد می‌تواند موجب درد شود. شاید هم علل جدی‌تری مانند حمله قلبی یا جراحت داشته باشد.

درد فک می‌تواند خودش را به صورت حس درد نزدیک گوش یا یک یا دو طرف صورت نشان دهد. عموماً هنگامی رخ می‌دهد که می‌جوید، صحبت می‌کنید یا به هر طریقی دهانتان را باز و بسته می‌کنید. افزون بر این درد، شاید به صداهایی مانند تیک تیک، سایش یا ترکیدن حباب توجه کنید.

این نوع درد معمولاً می‌تواند به صورت خانگی درمان شود، اما گاهی اوقات نیاز است با پزشک ملاقات داشته باشید. برای تصمیم‌گیری در اینباره که باید در جستجوی کمک حرفه‌ای باشید، ضروریست که علت درد را دریابید. با محدود کردن علت درخواهید یافت که آیا لزومی به دیدن پزشک دارید و اینکه چقدر سریع باید خودتان را به او برسانید.

ده چیزی که باعث درد فک می‌شوند

آیا این نشانه‌ها به نظرتان آشناست؟

  • عفونت سینوسی یا مشکلات دیگر مربوط به سینوس

برخی از حفره‌های سینوسی نزدیک مفصل فک واقع شده‌اند، بنابراین اگر سینوسهایتان مشکلی دارد، احتمالاً این درد را تجربه می‌کنید. مشکلات سینوس هنگامی می‌تواند رخ دهد که این حفره‌ها عفونی شوند و بر اطراف این بخشها فشار بیاورند.

۲-نورالژی عصب سه‌قلو

نورالژی عصب سه‌قلو شرایطی است که موجب فشار زیاد در اطراف صورتتان می‌شود. به وسیله فشار بر عصب سه‌قلو رخ می‌دهد که به بیشترین قسمت  صورت حس می‌دهد. حتی حرکات جزئی صورت می‌تواند موجب برانگیختگی درد شود و بنابراین هنگام صحبت یا خوردن متوجه این درد می‌شوید.

چنانچه نورالژی عصب سه‌قلو داشته باشید، احتمالاً درد با هر حمله افزایش خواهد یافت. خوشبختانه پس از اینکه تشخیص داده شود راه‌هایی برای کنترل نشانه‌های این شرایط وجود دارد.

۳-اختلال ماهیچه‌ای و مفصل گیجگاهی فکی

در این اختلال که اغلب آن را به نام TMD یا TMJ می‌شناسند، هنگام حرکت یا تحریک فک  درد ایجاد می‌شود. برخی از عواملی که موجب این اختلال می‌شوند عبارتند از: جراحت، دیسک جابجا شده، آرتروز، خرد شدن دندان، فشرده شدن به واسطه استرس و اضطراب، عدم هم‌ردیفی و التهاب

۴– حمله قلبی

این نوع درد نشانه‌ای عجیب از حمله قلبیست چرا که افراد چیزی در اینباره نمی‌دانند. چنانچه دردی در ناحیه چپ صورت خود حس کنید، به دیگر نشانه‌ها با دقت توجه نمایید. چند تا از نشانه‌های دیگر حمله قلبی شامل موارد زیر است:

درد، فشار یا ناراحتی در قفسه سینه- تعریق- حسی که ممکن است الان بیهوش شوید- تهوع- حسی که انگار نمی‌توانید نفس بکشید- بی‌حسی یا گزگز بازوی چپ

اگر این نشانه‌های حمله قلبی را تجربه کردید، باید بی‌درنگ در جستجوی درمان دارویی باشید. منتظر ماندن برای اینکه سر در بیاورید چه اتفاقی افتاده خطرناک است، بنابراین بهتر است جانب احتیاط را رعایت کرده و معاینه شوید.

۵– عفونت یا درد دندان

عفونت دندان می‌تواند تا استخوان فک کشیده شود و باعث پخش درد در این بخشها شود. بسیاری از مواقع این عفونت آبسه دندانی است که موجب عفونت باکتریایی می‌شود. در این صورت دندان هم درد می‌گیرد و بنابراین می‌تواند در شناسایی این مورد کمک کند.

۶– آسیب یا جراحت

جراحت استخوان فک موجب درد خواهد شد، و شدت این جراحت سطح درد را مشخص خواهد نمود. استخوان ممکن است شکسته باشد یا از جای خود دررفته باشد. ممکن است متوجه کبودی، ورم یا از دست دادن دندان نیز بشوید. جراحت چه شدید باشد چه جزئی، درد بسیار واقعی خواهد بود.

۷– سردردها

سردردهای خوشه‌ای می‌تواند باعث درد پشت چشم و صورت هم بشود. سردردهای تنشی نیز می‌توانند موجب این نوع درد بشود. هنگامی این نوع سردرد را تجربه خواهید کرد که عضلات سر یا گردن سفت شوند. سردردهای تنشی معمول هستند، بنابراین شانس بالایی در این حالت وجود دارد که باعث درد فک هم بشود.

۸- جویدن آدامس

این عمل به ظاهر بی‌ضرر می‌تواند دنیایی از درد را به وجود بیاورد. اگر اغلب آدامس می‌جوید، می‌تواند کار بیش از اندازه‌ای از مفاصل و عضلاتتان بکشد و به این ترتیب درد و تورم پدید بیاورد و در نتیجه حرکت دهان را برایتان دشوار سازد.

۹-استرس و اضطراب

اضطراب و استرس هر دو منجر به تنش می‌شوند که می‌تواند موجب خرد شدن و بهم فشردن دندانها شود و سرانجام سبب آسیب به استخوان فک و دندان شود و حتی فشارهای غیرطبیعی بیشتری به این بخش وارد نماید.

۱۰– عفونت گوش شناگر

عفونت گوش شناگر که به اوتیت خارجی نیز شهرت دارد، عفونتی است که در کانال میان پرده صماخ و سوراخ گوش ایجاد می‌شود. هنگامی رخ می‌دهد که باکتریها، قارچها یا ویروسها به درون این کانال راه می‌یابند. بسیاری از مواقع وقتی اتفاق می‌افتد که فرد شنا کرده باشد. آب باقیمانده در گوش پس از شنا تنها دلیل این عفونت نیست. استفاده از پنبه یا چیزهای دیگر که در گوش فرو می‌کنید هم می‌تواند شما را دچار این عفونت سازد.

چگونه درد فک را فرو بنشانیم

می‌توان درد فک را در خانه با درمانهای طبیعی درمان نمود. یک راه برای کاهش یا حذف این درد پرهیز از جویدن آدامس یا آبنباتهای چسبناک است. حتی می‌شود با کشش، ماساژ یا حتی استفاده از پک‌های سرد یا گرم در بخشهای دردناک برای کاستن از درد اقدام نمود.

با آموختن اینکه چگونه استرستان را کم کنید می‌توانید از تنش که موجب فشردن دندانها می‌شود، بکاهید. می‌توانید یوگا، روزانه نویسی، مراقبه یا تنفس عمیق را بیازمایید تا در بازه‌های زمانی پر استرس به ریلکس شدنتان کمک کند. چنانچه نخستین روش کارساز نبود تسلیم نشوید، چرا که تکنیک‌های گوناگون کاهش استرس بر روی افراد مختلف اثر می‌گذارد.

چه موقع باید نزد پزشک برویم

از آنجایی که می‌توان این درد را در خانه درمان کرد، مواقعی نیز هست که کمک از پزشک ضرورت دارد. شدت درد به چیزی بستگی دارد که باعثش شده است، بنابراین نخست باید علت آن را بیابید. اگر درد بر اثر تنش باشد می‌توانید بیاموزید که چگونه بهتر ریلکس شوید یا اینکه از رواندرمانگر کمک بگیرید. برخی اوقات تنها شناخت مشکل برای کمک به خودتان کافیست.

اما اگر منشا درد به خاطر مسائل مربوط به دندان است، ویزیت دندانپزشک و رفع مشکل چاره‌ساز خواهد بود. دندانپزشک می‌تواند تعیین کند مشکل کجاست و نیاز به انجام چه کاریست.اگرچه مشکلات دندانی باید بی‌درنگ درمان شوند، عموماً اورژانسی نیستند.

این در حالیست که اگر درد قفسه سینه، تعریق یا نفس‌تنگی را تجربه می‌کنید باید فوراً در جستجوی درمان دارویی باشید.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله