با از بین بردن عادات بد هوشمندانه، و نه الزاما سخت، کار کنید

با از بین بردن عادات بد هوشمندانه، و نه الزاما سخت، کار کنید

نادیده گرفتن عادات بد جلوی رسیدن به بالاترین پتانسیل‌های شما را خواهد گرفت

حرف‌های زیادی درباره تمرکز بر روی توانمندی‌هایتان زده شده است. چرا که چنین توانمندی‌هایی هستند که شما را از دیگران جدا می‌کنند و باعث می‌شوند که در محیط رقابتی پیرامونتان بلند و برجسته دیده شوید. اما این تفکر که تنها بر روی نقاط قوت خود کار کنید و کاری به ضعف‌هایتان نداشته باشید می‌تواند بزرگترین مانع در راه رسیدن به بالاترین پتانسیل‌هایتان باشد.

در حالی که نادیده گرفتن عادات بد ابتدا به ساکن حس خوبی به ما نمی‌دهد، این اجتناب سرانجام در جایی ما را از حرکت رو به جلو باز می‌دارد. هنگامی که در کنار عادات پسندیده به کارهای ناسالم و غیرثمربخش بپردازید در جا خواهید زد. به رغم بهترین تلاش و سخت‌کوشیهایتان آن چند عادت ناسالم در تصویری بزرگتر جلوی پیشرفت شما را می‌گیرد.

عادات بد تنها سیگار کشیدن یا خوردن شیرینی پرکالری با ارزش غذایی پایین نیست و می‌تواند شامل تنوعی از تله‌های رفتاری، عاطفی و شناختی باشند. در حالیکه بسیاری از افراد از تغییر دوری می‌کنند و درگیر دلسوزی برای خودشان می‌شوند، عده‌ای دیگر نیز از دیدن موفقیت‌های دیگران حالشان بد می‌شود و هیچ‌گاه از اشتباهات خودشان درسی نمی‌آموزند. همه ما در معرض افتادن به دامهایی هستیم که ما را عقب نگه میدارند مگر اینکه دری به روی دانش و تغییر عادتهایمان بگشاییم.

از کارشکنی علیه خود به صورت غیرعمدی بپرهیزید

درگیر شدن با عادات خوب در ۹۰% و عادات بد در ۱۰% مواقع شما را در موقعیتی قرار میدهد گویی یک همستر دارد بر روی یک چرخ راه می‌رود. یعنی به رغم همه آن انرژی که به کار می‌برید به جلو حرکت نمی‌کنید. این را به یاد داشته باشید که شما هرگز نخواهید توانست از عادات منفی خود پیشی بجویید. به جای آن انرژی‌تان به هدر می‌رود و هنگامی که رشد نکنید و موفق نشوید آغاز به زیر سوال بردن خود می‌کنید.

شخصی را تصور کنید که هر روز به مدت دو ساعت در باشگاه به تمرین می‌پردازد. او به خودش افتخار می‌کند بابت اینکه حتی در روزهایی که حوصله تمرین نداشته به برنامه‌اش پایبند مانده است. او به سختی کار می‌کند و خوشحال است که برای نخستین بار در زندگیش سرانجام به مسئله تندرستی متعهد شده است. اما پس از چند ماه نتیجه‌ای را که به آن امید داشته به دست نمی‌آورد. او نمی‌داند که آیا متابولیسم او مختل شده است یا بدنش قصد ندارد تغییری در خود به وجود آورد. هر چه باشد او کلی زمان و انرژی صرف کرده تا بدنش به فرم دلخواه در آید.

اما به رغم سخت‌کوشی او عادات غذایی‌اش را تغییر نمی‌دهد. چرا که به عنوان پاداش سخت‌کوشی‌اش از فست فود سر راهش همبرگر و سیب‌زمینی سرخ شده می‌خرد و آخر شب میخورد. در واقع او آنقدر روی عادتهای خوبش (رفتن به باشگاه) متمرکز است که به واقعیت عادات غذایی‌ اشتباهش بی توجه است که دارد تیشه به ریشه کوشش‌هایش میزند.

اگر چه چنین مثالی شاید تا اندازه‌ای احمقانه به نظر برسد بسیاری از ما در زندگی این گونه عمل می‌کنیم. ما آنچنان روی آنچه به درستی انجام میدهیم تمرکز می‌کنیم که همه آن راه‌هایی را نادیده میگیریم که در آن به گونه‌ای غیرعمد تلاشهایمان را بر باد میدهند.

اعتراف به آنچه شما را عقب نگه میدارد گام نخست است و پیروی کردن از پندهایی مانند “بر روی نقاط قوتت متمرکز شو” و  “به جنبه‌های مثبتت توجه کن”شما را به مرحله جلوتر نمیبرد. خوب شدنتان مستلزم این است که عادات منفی‌تان را معکوس گردانید.

هوشمندانه‌تر کار کنید و نه الزاما سخت‌تر

زمان و انرژی منابع محدودی هستند. شما ساعت‌ها و روزهای معینی را در زندگی‌تان وقت دارید. راه حل محدودیت منابع ما استفاده عاقلانه از آنهاست چرا که سرانجام در یک جا آنها به پایان می‌رسند. کلید رسیدن به بالاترین پتانسیل هر شخصی نه سخت‌تر کار کردن که هوشمندانه عمل کردن است.

اما کار هوشمندانه نیز مستلزم آن است تا به عادات منفی خود توجه کنید که شما را عمری در زندگی به عقب نگه داشته‌اند. اعتراف به افکار غیرثمربخش و رفتارهای غیرموثری که سعی در نادیده گرفتنشان دارید می‌تواند آزاردهنده باشد. اما خارج شدن از محدوده راحتی یا کنج امنتان و به صورت فعالانه نشانه گرفتن عادات منفی باعث می‌شود در درازمدت پیشرفت کنید.

 به مانند زنجیر که نیرومندی‌اش درست به اندازه ضعیف‌ترین حلقه‌اش است ما نیز تا حد عادات منفی خود به پیش میرویم. نیرومند ساختن بخش‌های ضعیف ما قدرتمندترین راه رسیدن به بالاترین حد پتانسیل هر فردیست و رهایی از چیزهایی که شما را به عقب نگه میدارد باعث جلو رفتن و شتاب گرفتنتان می‌شود.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی