بیاموزید که چگونه به جای ترس از مجردی عاشقش باشید

بیاموزید که چگونه به جای ترس از مجردی عاشقش باشید

ترس از مجرد بودن می‌تواند به شانس‌هایتان برای داشتن یک رابطه شاد آسیب برساند

چه چیز مجرد بودن اینقدر بد است؟ پاسخ این پرسش بستگی فراوانی به پاسخ دهنده دارد. کلی کلارکسن Kelly Clarkson بر این گفته تاکید دارد: “اینکه تنها هستم به این معنی نیست که تنها مانده‌ام.” اما بسیاری از افراد زنان مجرد را موجودات تنها و افسرده‌ای می‌بینند که محروم از یافتن امنیت و شادمانی هستند. این افسانه که زنان مجرد در مقیاس جهانی از مجردیشان رنج می‌برند به گونه‌ای ژرف در قلب و ذهن بسیاری از پدر و مادرها، همکاران و دوستان نفوذ کرده است. پیامد چنین افسانه‌ای نیز جدی و سنگین است. یکی از این پیامدها اضطراب و نگرانی از این مسئله است که هیچگاه شریک عشقی مناسبی نخواهید یافت.

این که افراد عموما عشق و پیوند اجتماعی را به عنوان نیازی زیست‌شناختی می‌بینند پایه‌های این ترس را تقویت می‌کند. افزون بر آن در فرهنگ آمریکا ما نه تها این ایده را ترویج می‌کنیم که روابط عشقی زیربنای زندگی سالم است بلکه افراد مجرد را اغلب به دروغ برابر با موجوداتی شکست‌خورده با مشکلات شخصیتی می‌بینیم. به علاوه دنیای اجتماعی‌مان به عنوان یک مجرد به سرعت جذابیت خود را از دست میدهد به خصوص هنگامی که افراد به سوی این احساس رانده می‌شوند که گویی “چرخ سوم” هستند. چرا که ترس از مجردی به واسطه انتظارات فرهنگی و اجتماعی تغذیه می‌شود.

چگونه ترس از مجردی بر زندگی رمانتیک شخص تاثیر می‌گذارد؟ یافتن، حفظ کردن یا ترک یک رابطه رمانتیک نیازمند تصمیم‌گیریست و این تصمیم‌گیری همیشه ساده نیست. در حالت ایده‌آل تصمیم‌گیری برای آغاز یا نگهداری یک رابطه ممکن است بازتابی از پاسخ به چنین پرسش‌هایی باشد: آیا او شادی به زندگیم می‌آورد؟ آیا اهداف یکسانی را دنبال می‌کنیم؟ آیا او به اندازه من در رابطه سرمایه‌گذاری می‌کند؟

این فاکتورها به عواملی بستگی دارد که آینده یک رابطه را پیش‌بینی می‌کند مانند رضایت و تعهد. در حالی که تاملات کیفی رابطه مطمئنا در فرایند تصمیم‌گیری دخیل است، افراد برای این کار به استدلال عاطفی و ذهنی نیز روی می‌آورند. این گونه است که ترس از مجرد بودن ممکن است بر تصمیم‌گیری برای آغاز یک ارتباط اثرگذار باشد. در واقع اسپیلمن Spielmann و همکارانش در سال ۲۰۱۳ راههایی را آشکار کردند که در آن ترس از مجردی بر روابط عشقی افراد اثر می‌گذارد.

معلوم شد زنانی که ترس از مجرد ماندن داشتند بیشتر در روابط ناشاد باقی می‌مانند نسبت به آنهایی که با تنها ماندن مسئله‌ای نداشتند. این ترس زوج‌ها را وادار می‌کند که به جای انرژی گذاشتن برای پایان دادن به رابطه ناشاد فعلی و آغاز یک رابطه با کیفیت بر روی ادامه رابطه ناشاد فعلی خود پافشاری کنند.

از یک سو شواهد حاکی از آن است که مردان و زنانی که از مجرد بودن می‌ترسند استانداردهای بالایی نیز برای آغاز یک قرار عاشقانه دارند. اما آنچه افراد می‌گویند و آنچه انجام می‌دهند اغلب بسیار متفاوت است. در حالی که ممکن است ادعا کنند تنها با پارتنرهایی با جذابیت فوق‌العاده قرار می‌گذارند در عمل معمولا نسبت به افرادی غیرجذاب احساس کشش می‌نمایند.

در مجموع ترس از مجردی افراد را به سمتی می‌راند که استاندارهایشان را  از حد ایده‌آل پایین‌تر بیاورند. این توافق واقعیت متضاد غمگینی را آشکار می‌سازد: افرادی که شادی را مرتبط‌تر با بودن در یک ارتباط می‌دانند، از روی ترس، توانایی‌شان برای یافتن شادی به واسطه یک رابطه رمانتیک را کاهش می‌دهند. همه این مطالب ما را به کجا می‌رساند؟

در حالی که عده‌ای نگران تنها ماندنشان هستند و دست به انتخابهایی دوسوگرایانه می‌زنند برخی دیگر حس مثبت و نیرومندی از خود و تنهایی‌شان دارند. مجرد بودن می‌تواند درجه‌ای از مطلوبیت استقلال را برای فرد به ارمغان آورد که منجر به ایجاد صمیمیتی ژرف با دوستان و خانواده گردد. تمرکز بر پیوندهای اجتماعی که یک فرد دارد، گسترس علاقمندی‌ها و اشتیاق‌هایش و سرانجام یافتن شادی در فرصت‌هایی که مجردی برایش  فراهم آورده است به شخص کمک می‌کند تا آغوشش را به روی امکان‌های گوناگون باز بگذارد و بتواند با شادی و سلامتی به زندگیش ادامه دهد.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی