چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

داستان پای یونانی: پدیده پزشکی در آثار هنری یونان

اتل دیلوامباکا   Ethel Dilouambaka

اگر پای مجسمه‌های یونانی باستان را مشاهده کنید، بی‌درنگ می‌بینید که همگی آنها چیزی را دارند که “پای یونانی” می‌نامیم؛ هنگامی که دومین انگشت پا بلندتر از شست پا باشد. این عارضه که به لحاظ پزشکی به “انگشت مورتون” معروف است در هر شکلی در هنر یونان باستان همه‌جا به چشم میخورد. اما چرا چنین است؟ در زیر به داستان پشت قضیه پای یونانی می‌پردازیم.

پای یونانی عارضه‌ایست که به دست جراح ارتوپد دادلی جی مورتون Dudley J.Morton (1960-1884) در آغاز قرن بیستم به عنوان انگشت مورتون تشخیص داده شد و عموماً در نقاشی‌ها و مجسمه‌ها نیز یافت می‌شود. از مجمسه ونوس گرفته تا پیکره‌های رمی ( که بسیاری از آنها کپی آثار اصلی یونانیست ) و مجسمه حضرت داوود میکل‌آنژ، بسیاری از آثار مشهور هنری این ویژگی ارتوپدی را به نمایش می‌گذارند.

صدها سال پیش از یونانیان، مصریان- که به ایده ارئه اندازه‌گیری کامل و بی‌عیب در هر چیزی وفادار بودند- آنچه را پای مصری می‌نامند، به تصویر کشیدند. در این حالت، انگشت شست بلندترین است و باقی انگشتان به ترتیب کوتاهتر می‌شوند. حال چرا یونانیان باستان چیزها را به گونه‌ای متفاوت ترجیح می‌دادند؟ ویژگی معمول در آن زمان چه بود؟ آیا آنها فتیش پا داشتند؟

در حالی که بسیاری می‌اندیشند که پای یونانی در واقع میان یونانیان متداول‌تر است، به نظر می‌رسد که توضیحی ساده پشت علاقه یونانیان باستان به نسبت طلایی Golden Ratio قرار دارد. این مفهوم هندسی در طبعیت در رگبرگ گیاهان یا هندسه کریستالها به نمایش در می‌آید.

با مطالعه و کاربرد در زمانهای باستان، گفته می‌شود که در برخی جنبه‌های طراحی آکروپولیس نیز مورد استفاده قرار گرفته است. یوکلید Euclid ریاضیدان قرن سوم و چهارم پیش از میلاد نخستین شخصیست که اعتبار گفتگو درباره نسبت طلایی به او منتسب است. نسبت‌های الهی دانشوران را برای قرن‌ها از آن زمان تا به اکنون مجذوب خود ساخته است و حتی موضوع کتاب ریاضیدان ایتالیایی قرن ۱۶ لوکا پاچیولی Luca Pacioli بوده است. با فکر کردن به معادله تا هارمونی، تعادل و کامل بودن زیبایی‌شناختی، نسبت طلایی در بسیاری از زمینه‌ها و رشته‌ها مانند هنر، معماری و حتی بازاریابی مالی به کار گرفته شده است.

در حالی که پای یونانی ممکن است ایده‌آلی از زیبایی در زمانهای باستان باشد کاملاً دور از ویژگی الهی است، این ویژگی اکنون در بیست تا سی درصد جمعیت جهان به چشم می‌خورد. در واقع به آن به چشم علت گستره‌ای از مسائل اسکلتی-عضلانی می‌نگرند که نیازمند نگهداری مناسب است.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله