چه چیزی یک زبان‌آموز را موفق می‌گرداند؟

چه چیزی یک زبان‌آموز را موفق می‌گرداند؟

هاردیپ کائور

Hardeep Kaur

دانستن هر زبان خارجی در هر حرفه‌ای همواره سودمند است و درهای بسیاری را به روی آن شخص می‌گشاید. اما آموختن زبان به این آسانی‌ها نیست. برخی از افراد به سرعت زبانهای خارجی را می‌آموزند و بسیار روان صحبت می‌کنند، این در حالیست که دیگران آموختن اصول آن را دشوار می‌یابند. این گونه نیست که زبان‌آموزان موفق از بدو تولد به این شکل بوده‌اند،  بلکه آنها صرفاً زبانهای خارجی را به خوبی فرامی‌گیرند.

بنابراین پرسش اصلی در اینجا این است: زبان‌آموزان موفق چه کاری انجام می‌دهند؟ و راز موفقیت آنها برای یک زبان‌آموز موفق شدن چیست؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها تنها این پست را بخوانید و من مطمئنم در پایان به همه پرسش‌هایتان پاسخ داده خواهد شد.

آماده‌اید؟

یادگیری یک زبان دو جنبه دارد: ویژگی‌هایی که یک زبان‌آموز “باید” داشته باشد و چیزهایی که لازم است برای آموختن سریع هر زبانی و صحبت روان به آن زبان انجام دهید.

به هر دوی آنها به ترتیب خواهم پرداخت…

ویژگی‌های یک زبان‌آموز موفق

این گونه نیست که اگر ویژگی‌های ذکر شده در زیر را نداشته باشید، هیچ‌گاه قادر به آموختن هیچ زبانی نخواهید بود. منظورم این است که چنانچه این خصوصیات را داشته باشید سریعتر و بهتر زبان هدف را فراخواهید گرفت.

صبوری

صبر یکی از ویژگی‌هاییست که یک زبان‌آموز موفق باید آن را داشته باشد. کلنجار رفتن با حروف و واژه‌های تازه در زبانی جدید و به خاطر سپردن آنها در همان زمان اصلاً آسان نیست. بلکه مستلزم صبری واقعی برای صبورانه شنیدن هر واژه است و تمرکز بر روی درک معانی آنها بدون آنکه لزوماً هر واژه را بفهمید.

اتکای به خود

متکی به خود بودن نیز یکی دیگر از آن ویژگی‌هاییست که یک زبان‌آموز موفق باید داشته باشد. هر شخصی راه خودش را برای آموختن چیزها دارد.بنابراین او  قادر است تا به گونه‌ای مستقل کار کند و مسئولیت هر جنبه از رشد زبان‌آموزیش را بر عهده بگیرد.

به اندازه کافی شجاع باشد که مرتکب اشتباه شود

زبان‌آموز موفق آن اندازه جسور است تا اشتباه کند و از آن نهراسد. چرا که پس از هر اشتباهی تلاشش را می‌کند تا بار دیگر آن را تکرار نکند.

نگرش خوش‌بینانه

نگرش نقشی محوری در آموختن هر زبانی دارد و نوع خوش‌بینانه آن نیز قطعاً موثر است. زبان‌آموزان موفق همواره دیدگاهی مثبت درباره زبان هدف و فرهنگ گویشوران آن زبان دارند و همین امر سبب بیدار نگه داشتن انگیزه‌شان می‌شود.

خلاقیت

خلاقیت عاملیست که در آن آموختن هر چیزی، نه فقط زبان، نقشی به سزا دارد. زیرا این خلاقیت است که به آنها کمک می‌کند تا تصمیم بگیرند با آموخته‌های خود چه کنند. گذشته از این خلاقیت مورد استفاده آنها فرایندهای تازه‌ای برای آموختن را کشف می‌نمایند؛ این فرایندها می‌توانند تکنیک‌هایی برای به یاد سپردن عبارات و واژگان آن زبان باشد.

پنج ویژگی مهم برای هر زبان‌آموز موفقی وجود دارد که باید درون خود کشف نمایید. چنانچه می‌خواهید در راه آموختن هر زبانی با انگیزه باقی بمانید پنج ویژگی مهم برای هر زبان‌آموز موفقی وجود دارد که باید درون خود کشف کنید. باقی آن ویژگی‌ها صرفاً فراورده جانبی این چهار تا هستند.

از آنجایی که درباره ویژگی‌های یک زبان‌آموز موفق بحث و گفتگو کردیم، اکنون زمان آن است تا به این بپردازیم که آنها با این خصوصیات چه کارهایی می‌کنند که آن زبان را بهتر و سریعتر فرا بگیرند:

  • آنها شیوه یادگیری خود را کشف می‌کنند

هر شخصی شیوه یادگیری مخصوص به خود را دارد و زبان‌آموزان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آنها روشی را کشف می‌کنند که با آن راحت باشند. قیاس منطقی‌ای را به یاد بیاورید که برای به یاد سپردن عناصر جدول تناوبی مندلیوف در شیمی کشف نمودیم. با انجام آن نه تنها کار را برای خودمان جالب ساختیم بلکه به ما کمک کرد تا برای مدت زمان  طولانی‌تری نیز آن را به یاد بسپاریم.

تنها برای اطلاعتان به صورت پایه‌ای می‌گویم که چهار حالت یادگیری و به یادسپاری هر چیزی در زیر آورده شده است:

دیداری– آموختن از طریق تصاویر، گراف‌ها، نقشه‌ها و …

شنیداری– آموختن از طریق گفتن و شنیدن

خواندن و نوشتن– آموختن از طریق خواندن و نوشتن

جنبشی– آموختن از طریق فعالیت‌ها و انجامشان

بنابراین کار شما این است که دریابید کدام نوع از آموزش برای شما از همه مناسب‌تر است و شیوه مخصوص به خودتان را برای به یادآوردن هر چیزی به آسانی گسترش دهید.

  • آنها از روتین یکنواخت و خسته‌کننده دوری می‌کنند

روتین‌های یکنواخت و خسته‌کننده اغلب حوصله‌ سر بر هستند و انجام هر کاری به صورت یکنواخت طی دوره‌ای از زمان تبدیل به باری گران می‌شود. خب هیچ کس هم از بار گران خوشش نمی‌آید. زبان‌آموزان موفق کارها را به شیوه‌های گوناگونی انجام می‌دهند تا آتش اشتیاقشان خاکستر نشود.

برای نمونه:

آنها موزیک را به  فرایند یادگیری‌شان می‌افزایند.

به تماشای فیلم‌هایی می‌پردازند که به همان زبان است.

مشغول بازی با واژه‌های آن زبان می‌شوند.

  • آنها تکنیک‌های ارتباطی را به خوبی یاد می‌گیرند

تکنیک‌های ارتباطی

هنگامی که که در حال  آموختن زبانی تازه هستید، “ارتباط” هدف غایی شماست. ممکن است خواهان گفتگو با افرادی باشید که آن زبان، زبان مادری آنهاست، یا با مشتری‌هایی که صرفاً خواهان جستجو در فرهنگ و زبان آن بخش به عنوان توریست هستند. در هر حالتی، داشتن تکنیک ارتباطی موثر از اهمیت به سزایی برخوردار است.

زبان‌آموزان موفق به بهترین نحو این تکنیک را فرا می‌گیرند. چنانچه آنها نتوانند به واژه‌ای در زبان هدف فکر کنند،  آنقدر می‌کوشند تا آن را توصیف نمایند تا طرف مقابلشان آن را درک کند.

اگر شخصی بیسیار سریع صحبت می‌کند، از او می‌خواهند تا آهسته‌تر حرف بزند تا بتوانند گفتگوی یکدیگر را درک نمایند. تنها هدفی که زبان‌آموزان موفق در پی آن هستند این است که گفتگو ادامه داشته باشد.

  • تمرکز آنها بیشتر بر روی آموزش کاربردیست

زبان‌آموز موفق همواره توجهش را به جای صرفاً خواندن، نوشتن و شنیدن بر روی پیاده‌سازی آنچه آموخته است معطوف می‌دارد. انجام این کار هم در همان زمان که سبب روان صحبت کردنشان می‌شود، اعتماد به نفس‌شان را نیز بالا می‌برد.

صحبت با کسانی که آن  زبان، زبان مادری‌شان است، گفتگو با کسی که او هم دارد همان زبان را می‌آموزد، صحبت درباره خود، دیدن ویدئویی در یوتیوب که دارد به آن زبان درسی می‌دهد، اجرای یک صحنه دراماتیک و … همگی برخی از چیزهایی هستند که زبان‌آموز موفق اغلب انجام می‌دهد.

  • آنها تمرین فراوانی می‌کنند

تمرین بخش جدایی‌ناپذیر هر آموختنی است و این حالت هم استثنایی ندارد. به علاوه می‌گویند: “تمرین است که انسان را کامل می‌سازد” و زبان آموز موفق این مطلب را به خوبی درک می‌کند.

راه‌های گوناگونی هست که هر چیزی را بدون آنکه حوصله‌ سر بر شود تمرین کرد. در زیر به برخی از این راه‌ها می‌پردازیم که زبان‌آموزان برای مهارت از آن پیروی می‌کنند:

آنها روبروی آینه با خودشان حرف می‌زنند و بر روی اشتباه‌هایشان کار می‌کنند

در حالی که می‌نویسند با صدای بلند از رویش می‌خوانند

به موزیک‌ها و مصاحبه‌هایی به آن زبان گوش می‌دهند

به تماشای فیلم می‌نشینند و اقدام به تکرار دیالوگ‌ها می‌کنند تا لهجه و تن خود را با آن زبان هماهنگ کنند

عبارات دشوار را تمرین می‌نمایند

برنامه‌های آشپزی به آن زبان را تماشا می‌کنند و نام مواد لازم را به آن زبان می‌آموزند

  • پیشرفت و بهبود خود را می‌آزمایند

آزمودن پیشرفت بسیار مهم است چرا که تنها راه پیشرفت همین است. بنابراین زبان‌آموز موفق همواره اشتباه‌های خود را تحلیل می‌کند تا بتواند راه نادرست خود را بهبود بخشد. آنها بر روی جنبه‌های گوناگونی متمرکز می‌شوند و لهجه، گفتگو، روان بودن و دایره واژگان را زیر نظر می‌گیرند. در کنار همه اینها به استراتژی‌های مکالمه‌ای مانند تکنیک‌های تردید، پر کننده‌ها و دوباره شمرده گفتن گفتگو یا تکنیک‌های تکرار نیز توجه می‌کنند. آنها همواره با زیر نظر گرفتن تکنیک‌ها خود را می‌آزمایند تا بتوانند سطح خود را بهبود بخشند.

  • همواره در حال آموختن هستند

همانطور که همه ما می‌دانیم آموختن فرایندیست که پایان ندارد. هر چه بهتر یاد بگیرید وارد سطح دیگری می‌گردید. زبان‌آموزان موفق به همین شیوه عمل می‌کند. آنها این کار به گونه‌ای انجام می‌دهند که شبانه‌روز در معرض آن زبان جدید قرار بگیرند.

این‌ها کارهایی هستند که یک زبان‌آموز موفق انجام می‌دهد تا زبان هدف را سریعتر بیاموزد.

پرسش مهم دیگری که بر جای می‌ماند این است که آنها از چه کاری دوری می‌کنند؟

آنها از اعتماد به نفس بیش از حد فاصله دارند.

ازاینکه  مطلبی را در آن زبان درک نکنند کلافه و خسته نمی‌شوند.

از شک و تردید نسبت به روش آموزش خود دوری می‌کنند.

از کار کردن خلاف نیروی آموزشی خود پرهیز می‌نمایند.

هرگز وقت‌شان را هدف نمی‌دهند.

در پایان یادآوری می‌کنم که فرایند آموزش برای هر شخصی کاملاً منحصر به فرد است، اما مهم است که دنبال چنین کیفیت‌هایی باشیم. ضمناً از اپلیکیشن‌های آموزش زبان نیز غافل نشوید.

 

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله