دوازده غذایی که به تندرستی زنان حین عادت ماهانه کمک می‌کند

دوازده غذایی که به تندرستی زنان حین عادت ماهانه کمک می‌کند

گذارندن دوره عادت ماهانه به هیچ وجه لذتبخش نیست، و درست در همین زمان است که هورمونها در بالاترین حد خود هستند؛ در نتیجه خلق و مود خانمها در پایین‌ترین حالت ممکن خود قرار دارد. برخی از زنان برای تسکین دردهای شکمی دراز می‌کشند و از پدهای حرارتی استفاده می‌کنند، در حالی که عده دیگر در را به روی خود قفل می‌کنند تا خودشان را از اثرات وحشتناک نوسان خلقی دور کنند.

بودن در جایگاه باروری حیات مسئولیتی قابل‌توجه با خود به همراه می‌آورد. در این دوره زنان می‌توانند خستگی، تهوع، نوسان خلق، سردرد، دردهای شکمی، نفخ، بیرون‌روی و حس و حال عمومی بیمارگونه را تجربه کنند. این دردها ارتباطی به مسائلی مانند سندروم تخمدان پلی‌کیستیک ندارد که باعث می‌شود عوارض سنگینتری را تحمل کنند یا حتی پریود نشوند.

حال چه می‌شد اگر این نشانه‌ها را با خوردن برخی چیزها حین عادت ماهانه کاهش داد؟ آیا این کار را انجام میدادید؟ چه میشد اگر واقعاً خوردن یک سیب در روز شما را از پزشک‌ها دور نگه میداشت؟

دوازده غذایی که می‌توانند حین عادت ماهانه کمک کنند

خوشبختانه چیزهایی وجود دارند که می‌توانند در دوره پریود به شما کمک کند تا درد کمتری تحمل کنید. خبر خوب این است که اکثر این چیزها را می‌توانید همین حالا هم در کابینت آشپزخانه‌ بیابید، بنابراین نیازی نیست پول زیادی برای آنها بپردازید. در زیر به دوازده تا از بهترین چیزهایی اشاره می‌شود که می‌توانید به رژیم غذایی‌تان در این دوره بیافزایید.

 • زنجبیل

زنجبیل ادویه‌ایست که از آن برای همه دردها استفاده می‌شود. هنگامی که دچار نفخ و دردهای شکمی ناشی از پریود هستید، باید یک  فنجان چای زنجبیل برای خود تهیه کنید. اثرات قوی ضد التهاب زنجبیل می‌تواند دردهای عضلانی را که تجربه می‌کنید، کاهش دهید. نشریه Maternal Fetal & Neonatal Medicine به مطالعه‌ای ارجاع داد که در رابطه با زنجبیل و حالت تهوع مادران باردار بود. آنها نه تنها دریافتند که زنجبیل به تهوع و استفراغ کمک می‌کند، بلکه گزینه‌ای ایمن و ارزان هم هست. نکته مهم این است که مطمئن شوید بیش از ۴ گرم در روز مصرف نکنید، چرا که می‌تواند معده‌تان را ناراحت سازد.

 • میوه‌های آبدار

ضروری است که در این دوره بدنتان را به خوبی آبرسانی کنید. خوردن میوه‌هایی که مقدار آب فراوانی دارند می‌تواند به یاری‌تان بیاید. افزون بر این، آبمیوه‌های طبیعی شیرین نیز کمک می‌کند تا میل به شیرینی‌تان را کنترل کنید. برخی از خانمها در این دوره میل زیادی به شیرینی دارند. این می‌تواند موجب شود موجب افت و خیر ناگهانی قند خونتان شودکه حسی وحشتناک با خود به همراه می‌آورد. آب رساندن به بدنتان و کنترل این میل به شما کمک شایانی خواهد کرد.

 • زردچوبه

این روزها درباره خواص زردچوبه و اینکه هر چیزی را می‌تواند درمان کند، اغراق بسیاری می‌شود. اما خاصیت ضدالتهابی آن در دوره پریود به کمک‌تان می‌آید. می‌توانید این ادویه را به غذایتان بیافزایید، مکمل آن را مصرف کنید یا با چای مخلوط نمایید. پژوهشهای پزشکی بی‌شماری وجود دارد که به سبب خواص ضدالتهابی زردچوبه این ادعا را حمایت می‌کند که اسلحه‌ای قدرتمند علیه درد و نفخ است.

 • روغن بذر کتان

میدانستید که روغن بذر کتان سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است؟ هر روز به ۱۶۰۰ میلی گرم از آن برای مبارزه با رادیکالهای آزاد نیاز دارید، و ۱۵ میلی لیتر از این روغن بیش از ۷۱۰۰ میلی گرم آن را فراهم می‌آورد. چنانچه حین پریود درگیر یبوست می‌شوید، این روغن طبیعی به یاری‌تان می‌آید.

 • ماهی

ماهی، به ویژه ماهی‌ آبهای سرد مانند سالمون، مملو از اسیدهای چرب امگا۳ است. نه تنها حاوی کالری کم و پروتئین بالاست، بلکه سرشار از آهن نیز هست. هنگام خونریزی پریود، سطح آهنگ می‌تواند افت کند اما ماهی به نگه داشتن غلظت مناسب آهن در بدن به شما کمک می‌کند.

میدانستید که خوردن ماهی همان اثری را دارد که با مصرف ایبوبروفن خواهید داشت؟ این نتیجه‌گیری در نشریه International Journal of Gynecology and Obstetrics ارجاع داده شده است. آنها دریافتند زنانی که ماهی میخورند نوسان خلق و افسردگی کمتری تجربه میکردند و در کل حس عمومی‌شان در دوره پریود بهتر بود.

 • کامبوجا

کامبوجا چای تخمیر شده ترش مانندی است که سرشار از خواص مبارزه با مخمر است. البته هنگام خرید این نوع چای از سوپرمارکت مراقب باشید چرا که کارخانجات مقدار زیادی شکر به آن اضافه می‌کنند. می‌توانید به راحتی با پرس و جو درباره روش تهیه آن خودتان در خانه این چای رو درست کنید. افرادی که برای دریافت خواص مبارزه با مخمر نمی‌خواهند از فراورده‌های لبنی مانند ماست استفاده کنند، می‌توانند به این ترکیب جادویی روی بیاورند، چرا  که این چای پر از پروبیوتیک‌ها و آنتی اکسیدانهایی است که در از بین بردن باکتریهای زیان‌آور در بدن معروف هستند. در طول دوره پریود شما به همه این حفاظت باکتریایی نیاز دارید.

 • کینوآ

کینوآ غله‌ایست که بسیار سالمتر از برنج است و دارای یک مشخصه تغذیه‌ای است که هیچ زنی نباید نادیده‌اش بگیرد. از آنجایی که در دوره عادت ماهانه آهن از دست می‌دهید و این غله دارای مقدار فراوانی آهن است می‌تواند به شما کمک کند. افزون بر این کینوآ پروتئین و منیزیم دارد که به شما در خصوص نوسان خلق و ولع شدید غذایی یاری خواهد رساند. بسیاری از افراد نمی‌دانند که این غله بدون گلوتن است، بنابراین اگر شرایطی مانند بیماری سلیاک دارید، خوردن کینوآ مشکلاتتان را وخیم نمی‌سازد. ضمناً افراد دارای دیابت نیز دوستش دارند چرا که شاخص گلیسیمی پایینی دارد و در نتیجه خوردن آن هرگز باعث افت و خیز ناگهانی قند خون نخواهد شد.

 • شکلات تلخ

شکلات تلخ و شکلات شیری به شکلی یکسان تهیه نمی‌شوند. مقدار شکر در شکلات تلخ کمتر است ضمن اینکه خواص دیگری هم دارد که نمی‌توان ندیده‌اش گرفت، به ویژه در دوره‌ای که پریود هستید. از آنجایی که سرشار از منیزیم است، مطابق مطالعه‌ای که در National Institue of Health منتشر شد می‌تواند به بهبود نشانه‌های سندروم پیش از قاعدگی PMS کمک کند.

 • مرغ

مرغ گوشتی با چربی پایین و پروتئین بالاست که منبع عالی از آهن است. دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی به شما کمک خواهد کرد که سیر بمانید و در همان حال سلامت کلی شما را بهبود می‌بخشد. زنان در دوره ماهانه خود برای جلوگیری از ولع شدید غذایی به آن نیاز دارند.

 • سبزیجات با برگ سبز

از آنجایی که در این دوره خون از دست می‌دهید، نامعمول نیست که سطح آهن‌تان افت کند. کمبود آهن می‌تواند سبب احساس خستگی و بی‌حالی شما گردد. خوشبختانه خوردن سبزیجات با برگ سبز مانند کیل و اسفناج  به افزایش سطح آهن‌تان کمک می‌کند. فایده دیگر اسفناج سطح بالای منیزیم آن است و همانطور که پیشتر گفته شد این عنصر به بهبود نوسان خلق کمک می‌کند.

 • عدس و حبوبات

مانند مورد پیش عدس و حبوبات نیز منبع قابل توجه آهن هستند. ضمناً علاوه بر داشتن پروتئین و ویتامین بالا، کالری پایینی نیز دارند.

 • آجیل

آجیل‌ها اسنکی فوق‌العاده هستند چرا که سطح پروتئین بالایی دارند و مملو از منیزیم و ویتامین هستند. میدانستید که خوردن بادام به رفع سردرد کمک می‌کند؟ مطلب دیگر این است که آجیل‌ها سرشار از اسیدهای چرب امگا۳ هستند و بنابراین می‌توانند به راحتی با رادیکالهای آزاد بجنگند. اگر طرفدار آجیل نیستید می‌توانید از انوع کره آن استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که نوعی را انتخاب می‌کنید که کاملاً طبیعی و بدون شکر باشند.

چیزهایی که حین پریود باید از آنها بپرهیزید

نمی‌شود بدون گفتن از چیزهایی که باید پرهید نمایید به مواردی اشاره کرد که می‌توانید بخورید.

نمک: البته نمک به طور کلی برای سلامتی خوب نیست اما در این دوره برای اجتناب از نفخ باید مصرف نمک را کنترل کنید.

شکر: با توجه به اینکه در این دوره دچار ولع شدید شیرینی می‌شوید، دوری از مصرف شکر می‌تواند جلوی افت و خیز ناگهانی قند خون را بگیرد. درست است که شکر طعمی عالی دارد، اما می‌توانید حس شیرینی را از میوه‌های خوشمزه دریافت کنید.

کافئین: کافئین یکی دیگر از چیزهاییست  که به هیچ وجه برایتان خوب نیست، چرا که موجب مشکلات گوارشی، نفخ و سردرد می‌شود. چنانچه به مصرف کافئین عادت دارید به جای قطع کامل، مصرفشان را در این دوره کاهش دهید که سردرد نگیرید.

نوشیدنی‌های الکلی: یکی از مضرات الکل دهیدراته کردن بدن و در نتیجه بروز مشکلاتی در سیستم گوارش است. افزون بر آن الکل می‌تواند سردردتان را شدیدتر سازد و میدانید که در این دوره نیاز به هیچ درد اضافی ندارید.

غذاهای پر ادویه: سرانجام باید از غذاهای پر ادویه دوری کنید چرا که باعث تحریک معده و بیرون‌روی می‌شود.

 

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله