سلنیوم

چگونه مطابق داده‌های علمی سلنیوم می‌تواند موجب افزایش طول عمر شود

کریستن ال   Kristen L

 سلنیوم، ماده معدنی نیرومندی که به تنظیم متابولیسم و عملکرد تیروئید کمک می‌کند، می‌تواند موجب افزایش طول عمر نیز بشود. پژوهشگران دریافتند که این ماده مغذی حیاتی در موشها می‌تواند از چاقی جلوگیری نماید و فرایندهای متابولیکی را بهبود بخشد.

این مطالعه در تاریخ ۳۰ مارس ۲۰۲۱ در لایف Life منتشر شد.

دانشمندان می‌گویند این یافته‌ها ممکن است منجر به درمانی گردد که اثرات ضدپیری مربوط به محدودیت غذایی را تقلید می‌کند. بهتر از آن، افراد می‌توانند در حینی که تحت درمان هستند به رژیم غذایی معمول خود هم ادامه دهند.

این تیم گفت که چند رژیم غذایی افزایش طول عمر را حین بهبود تندرستی نشان داده است. بسیاری از ارگانیسمها، از جمله پستانداران ( شامل انسان نمی‌شود ) ، به شیوه‌ای مثبت به محدودیت متیونین، یک نوع اسیدآمینه، در رژیم غذایی‌شان پاسخ مثبت داده‌اند. مطالعات تازه حاکی از این بوده است که همین اثر در حیوانات دیگر نیز مشاهده شده است که احتمالاً می‌تواند مشابه تاثیر آن بر روی انسان باشد. یک رژیم غذایی وگان به طور خودکار مصرف متیونین را محدود می‌سازد، اما چنین رژیم‌های محدودی نمی‌توانند برای همه عملی باشند.

در این مطالعه تلاش کردند تا مداخلات گوناگونی را اعمال کنند. آنها میخواستند اثرات محدودیت متیونینی را در حالی بازتولید کنند که اجازه بدهند افراد از رژیم غذایی معمول خود پیروی ‌کنند.

در پیاده‌سازی این درمان، حقیقت کلیدی که باید به خاطر داشت این است که محدودیت متیونینی موجب کاهش  IGF-1، هورمون تنظیم کننده انرژی، می‌شود. اگر مداخله‌ای که آنها اعمالش کرده بودند می‌توانست اثر کاهنده مشابهی بر روی IGF-1 داشته باشد، می‌توانست به سود طول عمل نیز بیانجامد. مطالعه‌های پیشین دریافته‌اند که مکمل سلنیوم میزان گردش IGF-1 را می‌کاهد، که نویدی برای این پژوهش است.

این مطالعه نشان داد که سلنیوم می‌تواند موجب افزایش طول عمر شود و جلوی چاقی را بگیرد

نخست، این تیم میخواست بررسی کند که آیا مکمل‌های سلنیوم درست مانند محدودیت متیونینی جلوی چاقی را می‌گیرد یا نه. برای این کار آنها به موشهای نر جوان و موشهای ماده پیر سه نوع رژیم مختلف پرچربی دادند. رژیم غذایی گروه کنترلی میزان معتدلی از متیونین داشت، در حالی که گروه دوم رژیم غذایی محدود در متیونین را مصرف کرد. آخرین گروه از رژیم غذایی متیونینی معتدل به همراه مکمل سلنیوم پیروی کرد. نویسندگان این مطالعه نتایج حیرت‌آوری در موشهای نر و ماده در همه سنین در گروه کنترلی و گروه متیونین همراه با محدودیت کشف کرد. آنها دریافتند که مکمل‌های سلنیومی محافظتی کامل در برابر چاقی و انباشتگی چربی در موشها ایجاد می‌کند.

 سپس آنها مطالعه نمودند که چگونه این سه رژیم غذایی موجب برانگیختگی دگرگونیهای فیزیولوژیکی می‌شود، که عموماً با محدودیت متیونین رخ می‌دهد. برای انجام این کار، آنها سطح چهار نشانگر متابولیکی در خون موشهای نمونه را اندازه‌گیری کردند. همانطور که انتظار میرفت، تیم مزبور شاهد کاهش قابل‌توجه سطح IGN-1 در موشهای نر و ماده بود. ضمناً آنها دریافتند که هورمون لپتین، که اشتها و مصرف انرژی را کنترل می‌کند، افزایش یافته بود.

فهم نتیجه

این نتایج حاکی از این  است که مکمل‌ سلنیوم اکثر اثرات محدودیت متیونینی را بازتولید می‌کند. افزون بر آن، این مطالب دلالت بر این دارد که چنین درمانی می‌تواند به گونه‌ای مثبت بر روی طول عمر اثر بگذارد.

برای درک بهتر منافع مکمل سلنیوم، این تیم آزمایش مخمر را انجام داد. آنها دو تا از معمولترین نشانگرهای طول عمر در مخمر را اندازه‌گیری کردند: طول عمر کرونولوژیکی و همتاسازی. اولی نشان می‌دهد که چگونه مخمرهایی که به مدت طولانی غیرفعال بودند با دوام باقی می‌ماند. دومی نیز آشکار می‌سازد که چگونه هر مخمر چند بار می‌تواند مخمر فعال تازه تولید کند.

در مطالعه‌های گذشته، این تیم دریافت که محدودیت متیونینی منجر به طولانی شدن طول عمر کرونولوژیکی در مخمر می‌شود. در این مطالعه آنها می‌خواستند ببینند که آیا مکمل سلنیوم نیز همان اثر را دارد یا نه. آزمایش آنها آشکار ساخت که طول عمر کرونولوژیکی مخمری که به آن مکمل سلنیوم دادند ۶۲% افزایش داشت ( از ۱۳ روز تا ۲۱ روز ). علاوه بر این، طول عمر همتاسازی آن هم در مقایسه با گروه کنترلی توسط نه نسل افزایش یافت.

این ثابت می‌کند که با توجه به چندین آزمایش پیری سلولی، دادن مکملهای سلنیوم به مخمر منافعی برای طول عمر دارد

جی جانسون نویسنده و دانشمند ارشد گفت: “یکی از اهداف عمده پژوهش سالمندی شناسایی مداخله‌های ساده‌ایست که طول عمر انسان را می‌افزاید. در اینجا ما شواهدی را ارائه می‌کنیم که مدیریت کوتاه مدت منابع آلی و معدنی سلنیوم چند فایده سلامتی چندگانه برای موشها به همراه می‌آورد، که قابل‌توجه‌ترین آن جلوگیری از چاقی مربوط به رژیم غذایی است. در طولانی مدت انتظار داریم که دریافت مکملهایی با این ترکیبات جلوی بیماری‌های مرتبط با سالمندی را بگیرد و بقای کلی موشها را بیا‌فزاید. امیدواریم که بسیاری از منافع مشاهده شده در موشها بر روی انسان هم دیده شود.”

منافع دیگر سلنیوم

افزون بر بهبود طول عمر و جلوگیری از چاقی، سلنیوم منافع بسیار دیگری را هم به همراه می‌آورد.

احتمال کاهش ریسک برخی از سرطانها: ۶۹ مطالعه فراتحلیلی که شامل مطالعه بر روی سیصدوپنجاه هزار نفر می‌شود، حاکی از این بود که دریافت سلنیوم بالا ریسک برخی از سرطانها را پایین می‌آورد. سرطانهای پروستات، کولون، ریه و پستان به گونه‌ای مثبت به سلنیوم پاسخ نشان دادند.

محافظت در برابر بیماریهای قلبی: تحلیل ۲۵ مطالعه مشاهده‌ای آشکار ساخت که ریسک بیماریهای قلبی تا حدود ۲۵% با افزایش پنجاه درصدی سطح سلنیوم کاهش یافت.

تواناسازی سلامتی شناختی: یک مطالعه دریافت که حافظه بیماران مبتلا به آلزایمر هنگام دریافت مکملها یا غذاهای حاوی سلنیوم بهبود یافت.

بهترین منابع سلنیوم: صدف، آجیل برزیلی، ماهی هالیبوت، ماهی تن زرد، تخم مرغ، ماهی ساردین، تخم آفتابگردان، سینه مرغ، قارچ شیتاکه

فکر نهایی

اگر به اندازه کافی سلنیوم دریافت نمی‌کنید، ممکن است بخواهید مقداری از آن را به رژیم غذایی خود بیافزایید تا از زندگی طولانی‌تر بهره‌مند شوید. تنها یک عدد آجیل برزیلی حاوی بیش از آن مقدار سلنیوم مورد نیاز روزانه‌تان را دارد و بنابراین منبعی در دسترس از نوع معدنی آن است. غذاهای دریایی، تخم مرغ، و برخی از انواع گوشتها نیز حاوی سلنیوم هستند. علاوه بر افزودن به طول عمرتان این ماده معدنی ضروری به عملکرد تیروئید هم کمک می‌کند و از چاقی هم جلوگیری می‌نماید. در حالی که به مقدار بسیار کمی سلنیوم برای زنده ماندن نیاز داریم، افزودن آن به رژیم غذایی کمک می‌کند تا مدت طولانی‌تری روی زمین باقی بمانیم و از زندگی لذت ببریم. GF-1‌سازی این درمان، حقیقت کلیدی که باید به خاطر داشت این است که محدودیت متیونینی موجب کاهش معمول خود پیروی می‌کنند.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله