کاری خلاقانه

چگونه کاری خلاقانه را آغاز کنیم هنگامی که نمیدانیم چگونه آغازش نماییم

اریک میزل    Eric Maisel

برای افراد خلاق که هیچ بازدهی ندارند، این روزها می‌تواند تبدیل  به هفته‌ها، ماه‌ها و حتی سالهایی کشدار و دشوار شوند. آموختن “چگونه آغاز کردن” و تمرین “آغاز روزانه” کلیدهایی برای زندگی خلاقانه هستند. اصول زیر به یاری‌تان خواهند آمد تا با اطمینان، جرات و خلاقیت به راهتان ادامه دهید:

با نیات خلاقانه خود دست به آفرینش بزنید

نیت‌تان برای آفرینش را اعلام کنید. آن را بنویسید. با صدای بلند اعلامش کنید. به دوستانتان بگویید. عمل خلاقیت نشان دادن چیزیست که میخواهید انجامش دهید. با آشکار کردن اینکه چگونه، چه موقع و کجا میخواهید انجامش دهید خودتان را برای موفقیت آماده سازید. اعلامش کنید،  برایش برنامه ریزی نمایید و سپس آغازش کنید.

با آغوش باز به استقبال شرایط ناکامل بروید

شما خواهان بهترین شرایط برای خودتان هستید، اما “بهترین” شرایط معادل “کامل” نیست. “کامل” آن سوی موانع امروز ما ایستاده است. اما “بهترین” درست در همین امروز وجود دارد- جایی که هستید و آنچه را که در اختیار دارید. برای آغاز لازم است که با همین شرایط ناکامل خود دست به آفرینش بزنید. “من نمی‌دانم…من ندارم…من نمی‌توانم انجام دهم” را با “آن را خواهم یافت…پانزده دقیقه وقت دارم…یک کار را برای امروز می‌توانم انجام دهم” جایگزین نمایید.

به خودتان این اجازه را بدهید که تازه کار باشید

هر وقت که کاری انجام می‌دهید، تنها کسی نیستید که در آن کار مبتدی بوده و آغازش کرده است. ذهن تازه کار شما مشتاق جستجوی ناشناخته‌هاست. پس این بخش جالب را با تبدیل آن به یک بازی سریع برای خود به چالشی دلپذیر  بدل نمایید- با دست غیرمسلط نقاشی کنید، یک جمله را به صورت معکوس بنویسید یا بخوانید، یا حتی بهتر از آن، بازی خودتان را خلق کنید.

با تقسیم آن به مراحل کوچکتر آن را به پیش ببرید

خواه ایده بسیار بزرگی در سر دارید، خواه تازه  در جستجوی یافتن چیزی جدید هستید، تقسیم آن به مراحل کوچکتر راه پیشبرد‌تان است. از استیکرهای کاغذی کوچک استفاده کنید تا وظایف درگیر فرایند را کنار هم قرار دهید، برای هر وظیفه یک استیکر بچسبانید. هر وظیفه را به کوچکترین بخش ممکن آن تقسیم کنید. برای نمونه “گرفتن موارد لازم” را به “تحقیق درباره موارد لازم”، “انتخاب آن” و “خرید” تبدیل کنید. برای سهولت کار یک استیکر برای هر مرحله در نظر بگیرید. اکنون استیکرهای موجود را به بخش “کارهای به اتمام رسیده” انتقال دهید تا پیشرفتتان را ببینید و جشن بگیرید.

آتش خلاقیت‌تان را شعله‌ور سازید

پیش از هر اقدامی، شعله پیش‌بینی، هیجان و ترس می‌تواند در ذهن‌تان سوسو کند. ترسها و شکها وجود دارند، بنابراین باید طرفدار شعله‌های خلاقیت، کنجکاوی، اطمینان و جرات باشید. این باور را در وجود خود شعله‌ور سازید که همه چیزهای مورد نیاز برای چالش ورود به ناشناخته‌ها را در اختیار دارید. جمله تاکیدی برای خودتان بسازید: “من حریف این کوه هستم!”

آیین آغاز برای خودتان بسازید

هنگامی که دست به آغاز چیزی می‌زنید، کاری بیش از شروع کردن انجام می‌دهید- شما در حال گذر از آستانه و ورود به دنیای فرایند خلاق هستید. پس برای علامتگذاری این فرایند تازه آیینی برای خود بیافرینید. شمعی روشن کنید تا سمبلی از آتش اطمینان و اشتیاقتان به پیش بردن این مسیر باشد. “شعله همراهم راه را برایم روشن می‌سازد.” حتی می‌توانید برای هر مرحله‌ای که انجام می‌دهید شمع تازه‌ای روشن کنید.

حین جلو رفتن برای خود نقشه بکشید

نقشه‌ها به دست کسانی کشیده شده‌اند که از پیش سفری را به سرانجام رسانده‌اند. سفر شما منطقه‌ایست که علامتگذاری نشده است. نگذارید نقشه کس دیگری باعث ترس یا تاخیر شما شود. هیچ میزان از فکر کردن یا کشیدن نقشه نمی‌تواند وضوع و قطعیتی کامل برایتان بیافریند، پس نوبت آن است که اعتماد کنید به اینکه می‌توانید مسیر منحصر به فرد خود را بیابید. جستجوگر ماجراجویی منحصر به فرد خودتان باشید و ذهنتان را برای شگفتی‌های تازه در مسیر راه باز بگذارید.

ثریا مرعشی

ثریا مرعشی

لینک مقاله