چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

۶ نشانه التهاب معده و روده

سارا بارکلی   Sarah Barkley

التهاب معده و روده هنگامی رخ می‌دهد که در اثر باکتری دچار عفونت در دستگاه گوارش خود شوید. گاهی به آن مسمومیت غذایی یا آنفولانزای معده نیز می‌گویند. ویروسها رایجترین دلیل التهاب معده و روده هستند، اما عفونت‌های باکتریایی هم می‌توانند مسبب آن باشند. از آنجا که ویروس و باکتری هم در هوا وجود دارند و هم روی سطوح زنده باقی می‌مانند، التهاب معده و روده به راههای گوناگونی موجب عفونت در شما می‌گردند.

شش نشانه التهاب معده و روده

نشانه‌ها متغیرند، اما نشانه‌های مشترک فراوانی دارند که می‌توانید در خود ببینید. از آنجایی که این نشانه‌ها می‌توانند سبب ناراحتی شوند و از طرفی تا چند روز هم طول بکشند، باید چند راه برای برطرف کردن آن بد انید.

 • کاهش اشتها

اگر خودتان را در حالتی یافتنید که دلتان نمی‌خواهد غذا بخورید، می‌تواند نشانه التهاب روده و معده باشد. ممکن است حتی هنگامی که باید گرسنه باشید احساس گرسنگی نکنید، یا حتی از فکر غذا خوردن دچار حالت تهوع شوید.

 • تهوع و استفراغ

دل بهم خوردگی یا این حس که می‌خواهید بالا بیاورید ممکن است ممکن است نشانه این بیماری باشد. اگر پیش از این استفراغ کرده باشید، آنوقت می‌توانید مطمئن باشید که اتفاقی برایتان  افتاده است. این دو نشانه عموماً با هم می‌آیند و احساس تهوع تا زمانی که بالا نیاورید بدتر می‌شود.

 • بیرون‌روی

مدفوع شل یا آبکی را به عنوان بیرون‌روی می‌شناسیم. چنانچه تجربه‌اش کرده‌اید، ممکن است عفونت داشته باشید. هنگامی که بیرون‌روی داشته باشید شاید متوجه این شده باشید که مجبورید زمان بیشتری را در سرویس بهداشتی بگذرانید. خوشبختانه این نشانه نباید بیشتر از چند روز به طول انجامد، اما همچنان ناراحت‌کننده است. بیرون‌روی می‌تواند سبب بروز کم آبی در بدن شود، پس اطمینان یابید که در طول آن مدت به اندازه کافی آب دریافت می‌کنید.

 • وجود خون در مدفوع

خون در مدفوع نشانه این است که جایی در سیستم گوارشی‌تان خونریزی رخ می‌دهد. هنگامی که خون به علت عفونت باشد، احتمالاً التهاب روده و معده رخ داده است.

 • تب

هنگامی که تب دارید، نشانه این است که مشکلی وجود دارد. تب نشان‌دهنده این است که بدنتان در حال مبارزه با چیزیست. البته تا زمانی که تب به ۱۰۳ درجه فارنهایت نرسد جای نگرانی وجود ندارد.

 • درد یا گرفتنگی شکمی

اگر دردی میان سینه یا لگن‌تان تجربه نمودید، درد شکمی در نظر گرفته می‌شود. درد و گرفتگی شکمی می‌تواند نشانه بسیاری چیزها باشد. اگر تجربه‌اش نمودید به همراه نشانه‌های دیگر، علامت روشنی از التهاب روده و معده است.

چگونه از التهاب روده و معده رهایی یابید

 • مایعات بنوشید

حتی اگر میل نداشته باشید، باز هم به طور مرتب مایعات بنوشید. چنانچه بیرون‌روی و استفراغ داشته باشید، ضروریست که حتی بیشتر رعایت کنید تا بدنتان بی‌آب نشود.

 • تنها وعده‌های کوچک میل کنید

مهم است که ضمن پرهیز از وعده‌های غذایی بزرگ و حجیم همچنان مواد غذایی به بدنتان برسانید. وعده حجیم می‌تواند موجب تشدید نشانه‌ها شود تا جایی که نتوانید لقمه‌ای را فرو دهید. به جایش وعده‌های کوچکتر به ویژه اسنک‌های شور میل کنید.

 • برای رفع تهوع چای بنوشید

انواع خاصی از چای می‌تواند بی‌درنگ تهوع را فرو بنشاند، اما از چای‌های کافئین‌دار دوری کنید. چای نه تنها تهوع را فرو می‌نشاند بلکه می‌تواند سبب کاهش التهاب نیز بشود. انواع خاصی که به نشانه‌های التهاب معده و روده کمک می‌کند شامل موارد زیر است:

چای زنجبیل، شیرین بیان، نعنا فلفلی، رازیانه، بابونه، برگ درخت رزبری، چای لیمو، نعناع، چای سبز

 • جذب پتاسیم‌تان را بالا ببرید

هنگامی که می‌خواهید اسنکی برای خودتان انتخاب کنید، به دنبال نوع پتاسیم‌دار آن باشید. بسیاری از انواع آبمیوه‌ها مانند موز حاوی پتاسیم هستند. پتاسیم کمک می‌کند تا الکترولیت‌ بدنتان حفظ شود، ضمن اینکه به هیدراته کردن بدن و حس بهترتان کمک می‌نماید.

 • آبگوشت و سوپ میل کنید

هنگامی که بیمارید خوردن غذای جامد دشوار است، اما آبگوشت و سوپ به راحتی برایتان مناسب است، چرا که ضمن فراهم آوردن آب از دست رفته کمی مواد غذایی ارزشمند هم به دست خواهید آورد.

 • زنجبیل یا ریحان را امتحان کنید

زنجبیل می‌تواند به مبارزه با عفونت کمک کند و به این ترتیب این شانس را به شما می‌دهد که سریعتر خوب شوید. افزون بر آن درد شکمی را می‌کاهد و طی دوره نقاهت‌تان کمک ‌می‌کند تا احساس بهتری داشته باشید. ریحان نیز می‌تواند درد شکم‌تان را فرو بنشاند و از عفونت در دستگاه گوارش در آینده جلوگیری کند.

 • سرکه سیب مصرف کنید

مشابه اثرات ریحان، سرکه سیب معده‌تان را آرام می‌سازد. ضمناً برای نیرومندی معده‌تان برای مبارزه با عفونت در آینده نیز کارساز است. ممکن است نخواهید سرکه سیب را خالی بنوشید، پس می‌توانید دو قاشق از آن را به یک لیوان آب اضافه کنید. به این ترتیب نوشیدنش آسانتر می‌شود و دیگر احساس تهوع نخواهید کرد.

 • از سبزیجات و میوه‌های اسیدی دوری کنید

این نکته قصد ندارد که به شما بگوید سبزیجات و میوه‌ها برای شما خوب نیست. هنگامی که بیمار نیستید، برای دریافت ویتامین و مواد مغذی باید به اندازه کافی میوه مصرف کنید. از سویی دیگر، اگر از التهاب معده و روده رنج میبرید، باید از هر چیز اسیدی دوری کنید. میوه‌ها و سبزیجات اسیدی می‌توانند این وضعیت را بدتر کنند و باعث شود که فرایند بهبودتان کند صورت بگیرد. توجه داشته باشید که چه چیزی نشانه‌هایتان را بدتر می‌کند و مطمئن شوید که از آن پرهیز می‌کنید. برخی اوقات گوجه فرنگی خطرناک است، اما می‌توانید متوجه شوید که چیزهای دیگر نیز ممکن است موجب بدتر شدن اوضاع شود.

عوامل ایجاد التهاب معده و روده

در زیر به چیزهایی اشاره می‌کنیم که موجب این شرایط دردناک می‌شود

گاسترو باکتریایی

چیزهای گوناگونی موجب عفونت می‌شوند. آلودگیهای موجود در محصولات غذایی که ریسک این عفونت را بالا می‌برند عبارتند از: فراورده‌های لبنی، تخم مرغ، ماکیان، سالاد، گوشت چرخ کرده، خوک

غذایی که به خوبی پخته نشده، در دمای مناسب نگهداری نشده، یا غذایی که به روش درستی دوباره گرم نشده باشد می‌تواند موجب این عفونت شود. برای جلوگیری از این مشکل مطمئن شوید که غذایتان را به درستی می‌پزید و نگهداری می‌کنید. این نوع عفونت را می‌توانید با مصرف آب کاهش دهید. در حالی که آب تصفیه شده سالم است، جالب است بدانید که به طور مثال نوشیدن تصادفی آب استخر نیز می‌تواند سبب بروز این عفونت شود. نکته مهم این است که باید بدانید التهاب روده و معده از انسان به انسان نیز منتقل می‌شود. بنابراین هر چیزی که لمس می‌کنید می‌تواند آلوده شود و شخص دیگری که آن را لمس می‌کند می‌تواند مبتلا گردد. برای این کار دستتان را خوب بشوئید. به ویژه پس از استفاده از سرویس بهداشتی مطمئن شوید که دستتان را با دقت شسته‌اید.

علت دیگر این عفونت که افراد نمی‌دانند غذاهای اسیدی است. میوه‌های اسیدی مانند پرتقال و انواع لیمو، همچون گوجه فرنگی، می‌توانند موجب التهاب شوند.

آنهایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در معرض ریسک بیشتری از ابتلا به این عفونت هستند. بنابراین اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید بیشتر از دیگران مراقب بهداشتتان باشید.

گاسترو ویرال

این نوع از طریق تماس با مدفوع یا استفراغ شخص مبتلا به وجود می‌آید. ممکن است ندانید که چگونه در تماس با ترشحات فرد مبتلا قرار می‌گیرید. اما این تماس‌ها معمولاً بیشتر از آن است که فکر می‌کنید. ورود به سرویس بهداشتی یک راه است که می‌توانید در تماس قرار بگیرید، چرا که این مایعات به عنوان بخشی نامرئی بر روی سطوح وجود دارند. هنگامی که این سطوح را لمس می‌کنید در معرض  آن قرار می‌گیرید. از همانجا تصادفاً ممکن اس به چهره، دهان یا حتی گوشی موبایلتان دست بزنید. بنابراین حتی اگر دستهایتان را بشویید، همچنان در معرض این عفونت هستید.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله