8 فایده سلامتی دوش آب سرد

۸ فایده سلامتی دوش آب سرد

در حالیکه اکثرا افراد هنگام بیداری به دوش آب سرد فکر نمی‌کنند، شما می‌توانید منافع فراوانی را تنها با چرخاندن شیر به سمت راست، به جای چپ به دست آورید. دوش آب سرد سلامتی فیزیکی و روانی را به طور کلی با تقویت اراده و پاسخ سیستم عصبی می‌افزاید.

هنگامی که به طور منظم دوش آب سرد بگیرید، تغییرات شدیدی را در سیستم‌های هاضمه، گردش خون، لنفاوی و ایمنی خود خواهید دید. ممکن است دوش آب سرد ایده احمقانه‌ای به نظر برسد، اما شاید پس از شنیدن درباره فواید فوق‌العاده‌ای که برای ذهن و جسم فراهم می‌آورد بخواهید آن را امتحان کنید.

دوش آب سرد به بدن کمک می‌کند تا استرس را بهتر مدیریت کند چرا که شما خودتان را در معرض شرایطی افراطی قرار می‌دهید و افزون بر آن اراده‌تان را نیز نیرومند می‌سازد. ضمناً این کار به وسیله کاهش اندازه منافذ پوست و تحریک فولیکولها سبب بهبود پوست و مو می‌شود.افزون بر آن به بیداری‌تان در صبح کمک می‌کند، طوری که حتی شاید نیاز به کافئین نداشته باشید!

در اینجا به هشت فایده سلامتی دوش آب سرد می‌پردازیم:

  • گردش سیستم لنفاوی‌تان را بهبود می‌بخشد

سیستم لنفاوی متشکل از رگ‌هایی است که در سراسر بدن گسترده شده‌اند و به حذف مواد زائد،  باکتری‌ها و میکروب‌ها از سلول کمک می‌کنند. همانطور که سیستم لنفاوی به بدن کمک می‌کند خود را پاک کند، انباشتگی بیش از حد مواد سمی می‌تواند این سیستم ظریف را مختل سازد. در دنیای کنونی بسیاری از افراد ورزش کافی نمی‌کنند، اما جریان لنف مستلزم تحرک است تا مواد سمی پاک شوند. سبک زندگی اکثراً بی‌تحرک و در نتیجه کاهش جریان لنف در بدن اجازه می‌دهد انباشتگی مواد زائد پدید آید، که می‌تواند منجر به چند بیماری شود.

در حالی که خون پیوسته به وسیله قلب پمپاژ می‌شود، سیستم لنف پمپی ندارد، بنابراین برای کارکرد مناسبش نیاز به تحرک دارد. اکنون پرسش اینجاست که دوش آب سرد چطور به سیستم لنفاوی کمک می‌کند؟ آب سرد کمک می‌کند تا رگ‌های لنفی منقبض شوند و همین سبب می‌شود که جریان لنف در سراسر بدن گسترده شود که به نوبه خود سبب حذف مواد زائد می‌شود. از سویی دیگر به بهبود سیستم ایمنی نیز منجر می‌شود چرا که گلبولهای سفید خون به تخریب هرگونه مواد سمی در جریان لنف کمک می‌کند.

  • گردش سیستم قلبی-عروقی را بهبود می‌بخشد

آیا می‌دانستید که دوش آب سرد می‌تواند به گردش خون هم کمک کند؟ در حالی که اکثر مردم ورزش و رژیم غذایی را به گردش بهتر خون نسبت می‌دهند، غوطه‌ور کردن خودتان در آب سرد نیز می‌تواند همین تاثیر را داشته باشد. گردش ضعیف جریان خون می‌تواند سبب کاهش سرعت و غلیظ شدن خون شود، که می‌تواند به قلب فشار بیاورد. چنانچه این مشکل برطرف نشود می‌تواند منجر به حمله و سکته قلبی شود. اما با سرعت بخشیدن به گردش جریان، خون می‌تواند بهتر در سراسر بدن جریان یابد که به افزایش متابولیسم نیز می‌انجامد.

با غوطه‌ور ساختن خودتان در آب سرد، خون بی‌درنگ به سوی ارگانهای حیاتی جریان می‌یابد تا از آنها در برابر تغییرات ناگهانی دما محافظت کند. سپس، قلب‌تان باید خون را سریع‌تر به سوی رگ‌ها و ارگان‌های حیاتی پمپ کند تا اکسیژن و مواد مغذی را به آنها برساند. چنانچه به طور منظم دوش آب سرد بگیرید، تفاوتی چشمگیر در گردش خونتان خواهید دید.

هنگامی که پوست‌تان را در معرض آب سرد قرار می‌دهید، رگ‌های خونی سطح پوست آغاز به منقبض شدن می‌کنند. این امر توضیح می‌دهد که چرا خون به سوی ارگانهای حیاتی جریان می‌یابد. یک مطالعه دریافت که دوش آب سرد گرفتن به دنبال ورزش می‌تواند به وسیله سرد کردن به هیدراته شدن آن کمک کند.

  • کاهش التهاب عضلانی

همه ما احساس دردناک عضلات را پس از یک تمرین فشرده می‌شناسیم. برخی افراد با پدهای گرم‌کننده یا ماساژ با روغن گرم این درد را فرو می‌نشانند. اما دوش آب سرد هم می‌تواند به کاهش التهاب کمک کند. هر زمان که ورزش کردید، به ویژه به عنوان یک تازه‌کار، عضلات باید پس از هر تمرین و هنگام وارد آوردن مقاومت بر روی آنها به منظور نیرومند ساختن‌شان کمی کشیده شوند. این فرایند درد بسیار افراد را پس از ورزش شدید توضیح می‌دهد.

اما دوش آب سرد به انقباض رگ‌های خونی کمک می‌کند که در نتیجه آن ورم و التهاب فرو می‌‎نشیند. بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای به همین دلیل پس از تمرین با آب یخ حمام می‌کنند- به پایین آوردن دمای بدن و کاستن از درد هم کمک می‌نماید. اما هر شخصی می‌تواند از منافع دوش آب سرد پس از تمرین ورزشی یا حتی انجام کارهای خانه بهره ببرد. اگر التهاب مزمن دارید، دوش آب سرد را به عنوان درمانی خانگی به کار گیرید. شاید حتی دیگر به قرص‌های ضد التهاب هم نیاز نداشته باشید!

  • دوش آب سرد باعث شادمانی‌تان می‌گردد (جداً…ادامه دهید)

در حالی که شاید دوش آب سرد نتواند به طور دائم افسردگی را درمان کند، قطعاً به درمان نشانه‌های آن به صورت موقت کمک می‌کند. مطالعه‌ای پژوهشی در سال ۲۰۰۷ دریافت که دوش  آب سرد، در کنار درمانهای سنتی مانند قرص‌های دارویی، می‌تواند سبب بالا بردن خلق و کاهش نشانه‌های افسردگی گردد. دوش آب سرد به این سبب به افسردگی کمک می‌کند که آب سرد برانگیزاننده خلق است- انتقال دهنده‌های عصبی را می‌افزاید که می‌تواند سبب بهبود سطح شادمانی شود. مطالعه موردی دیگری نشان داد که پس از چهار ماه شنا در  آب‌های سرد در زمستان، آزمودنی‌ها نسبت به گروه کنترلی بیشتر حس نشاط و شادابی کردند.

سبک  زندگی سودمند نیز به درمان افسردگی کمک می‌کند:

تغییر رژیم غذایی. خوردن غذای کامل، رژیم گیاه-محور می‌تواند به تعادل مواد شیمیایی مغز که عدم تعادلش سبب نشانه‌های افسردگی گردد، کمک کند .

خواب کافی. محرومیت از خواب می‌تواند سبب خلق تحریک‌پذیر و نشانه‌های افسردگی شود. مطمئن شوید که هر شب دست کم هفت تا هشت ساعت می‌خوابید.

نوشیدن آب کافی. بسیاری از ا فراد کم آبی مزمن دارند که به معنی کمبود اکسیژن در مغز است و همین امر می‌تواند به خلق پایین منجر گردد. نوشیدن دست کم یک گالن آب را در طول روز امتحان کنید.

حتی اگر فقط پانزده تا سی دقیقه در روز وقت دارید، اطراف محله‌تان قدم بزنید یا دوش سریع داشته باشید. ورزش به آزاد شدن آندورفین کمک می‌کند که می‌تواند خلق‌تان را بالا ببرد. تنفس عمیق، یوگا یا مراقبه را تمرین کنید. بسیاری از افراد بیش از اندازه سطحی و سریع نفس می‌کشند، که اضطراب و استرس را می‌افزاید. اطمینان بیابید که بخشی از صبح‌تان را با تنفس عمیق یا تکنیک‌های آرمیدگی دیگر به خودمراقبتی اختصاص دهید. این کار به شما کمک خواهد کرد آرام، متمرکز و در نتیجه در طول روز با افکار خوش باقی بمانید.

  • به کاهش وزن کمک می‌کند

از آنجایی که آب سرد می‌تواند به تحریک جریان خون کمک کند، پس می‌تواند سبب بهبود متابولیسم‌تان نیز بشود که به گونه‌ای گریزناپذیر منجر به کاهش وزن‌تان می‌شود. هنگامی که سردتان می‌شود، بدنتان باید سخت‌تر کار کند تا خود را گرم نماید. افزون بر  آن، دوش آب سرد نوع خاصی ار چربی را در بدن تحریک می‌کند که کاهش وزن را تسریع می‌بخشد.

پژوهشگران آشکار ساختند که دوش آب سرد چربی قهوه‌ای را تحریک می‌کند که در دمای انجماد فعال می‌گردد. چربی قهوه‌ای به حذف چربی سفید خطرناک کمک می‌کند، که اطراف ارگانها و دور کمر انباشته می‌شود. بنابراین دوش آب سرد به سادگی می‌تواند مکملی در سبک زندگی‌تان برای کاهش وزن باشد.

  • سلامت پوست و مو را بهبود می‌بخشد

اگر به خشکی مزمن پوست و مو دچارید، آب سرد می‌تواند به شادابی و سلامتی دوباره ظاهر آنها کمک کند.  آب سرد اندازه منافذ را می‌کاهد و پوست‌تان را سفت می‌گرداند، علاوه بر این از شمار چربی پوستتان که درآب گرم تولید می‌شود کم می‌کند. دوش آب گرم پوست را تحریک به خشک شدن می‌کند و همین امر به از دست دادن رطوبت پوست‌تان می‌انجامد. از سویی دیگر آب سرد فولیکولهای مو را تحریک می‌کند و منجر به افزایش شادابی و طول آنها خواهد شد.

  • به پاسخ خنک‌کننده بدن سرعت می‌بخشد

اگر هم اکنون در باشگاه تمرین کرده‌اید یا به کار در باغچه‌تان مشغول بوده باشید، دوشی شاداب‌کننده احساسی فوق‌العاده خواهد داشت. پزشکان در صورتی که گرمازده شده باشید آن را توصیه می‌کنند چرا که بی‌درنگ دمای بدنتان را پایین می‌آورد.

  • درد و ورم را می‌کاهد

اگر تا به حال قوزک پایتان رگ به رگ شده باشد یا استخوانی از شما شکسته شده باشد، می‌دانید که پک یخ چطور می‌تواند به درد و ورم‌تان کمک کند. توصیه پزشکان این است که پایتان را بالا نگه دارید و روی محل ضرب‌دیده یخ بگذارید چرا که در کاستن از درد بسیار خوب عمل می‌کند.

آب سرد به همین طریق جراحت را بهبود می‌بخشد، اگرچه همچنان یخ به عنوان مکمل توصیه می‌شود. یخ و دمای سرد به انقباض رگ‌های خونی کمک می‌کند که التهاب را که موجب درد و ورم می‌شود، می‌کاهد. به علاوه پایانه‌های عصبی مسئول انتقال پیام درد به مغز را نیز بی‌حس می‌کند.

سخنان پایانی درباره منافع سلامتی دوش آب سرد

دوش آب سرد شاید انتخاب محبوبی نباشد، اما پس از آنکه  ناراحتی ناشی از شوک اولیه آن برای بدن را از سر بگذرانید منافع بی‌شماری برایتان به ارمغان می‌آورد. می‌تواند علیه افسردگی مبارزه کند، درد و ورم را بکاهد، گردش لنف و قلب و عروق را بهبود بخشد و از التهاب عضلات بکاهد. افزون بر آن، به کاهش وزن هم کمک می‌کند، پوست و مو را سلامت‌تر می‌سازد، پاسخ خنک‌کننده بدن را تسریع می‌کند و بسیاری دیگر از موارد.

حتی اگر فقط برای سه دقیقه آغازش کنید، بی‌درنگ منافعش را حس خواهید کرد و به تدریج توان روانی آن را خواهید یافت تا مدتش را بیشتر نمایید. اگر تا کنون دوش آب سرد را امتحان نکرده‌اید و دچار ورم، افسردگی، پوست و موی کدر هستید، شاید درمانتان را در دوش آب سرد بیابید. لازم به ذکر نیست که دوش آب سرد به صرفه‌جویی در هزینه آب گرم‌تان نیز منجر می‌گردد!

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله