مضرات بالقوه آب سبزیجات

مضرات بالقوه آب سبزیجات

الیوت وینتز  Elliot Dinetz

به تازگی جنبش آب سبزیجات بسیار معروف شده است در حالی که درباره منافعش برای بیماری‌های دیابت و رماتیسم لاف بسیاری می‌زنند و وعده‌های زیادی راجع به منافع آن برای تندرستی می‌دهند. از همه اینها که بگذریم جامعه ما به درمانگران سبک زندگی و خودیاری بیشتر و تکیه کمتر به سیستم حفظ سلامت بیماری-محور دارد. اما آیا این رویکرد پاسخی برای همگان است و آیا کاملاً ایمن است؟

اجازه دهید این مورد را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم. اخیراً بیماری داشتیم که ادعا میکرد بر طبق دستور یک کتاب با آب سبزیجات بدن خود را پاکسازی می‌کند، حال پرسشش این بود که این سبزیجات “مجاز” هستند یا نه. با دانش حاصل از پزشکی یکپارچه به او گفتیم که آب کرفس حاوی ترکیباتی از قبیل آپی‌ژنین، لوتئولین، تنین و کامفرول است که همگی آنها آنتی‌اکسیدانهای نیرومندی هستند که می‌توانند تاثیرات درمانی گوناگونی داشته باشند. مطالعات مشخص کرده‌اند که چنین ترکیباتی کاهش آنی در زخم‌ها، بهبود لایه داخلی معده و کمک به ترشح دستگاه گوارش بر روی حیوانات دارند.

مطالعه‌ای دیگر دریافت که عصاره برگ کرفس کاهش فشار، کلسترول و سطح تری‌گلیسرید خون را در حیوانات مبتلا به فشار خون بالا به همراه می‌آورد. ما جستجوی دیگری نیز کردیم و به مطالعه‌ای انسانی برخوردیم که بر روی افردای پژوهش می‌کرد که از آب سبزیجات در کنار رژیم روزه استفاده می‌کردند و دیدیم که کاهشی قابل توجه در نرمی و ورم مفاصل، درد، میزان رسوب گویچه‌های قرمز و پروتئین واکنشی سی در یک بازه یک ساله دارند. این نتیجه‌گیری ما را به اینجا می‌رساند که آیا ضرری نیز در این میان متوجه این افراد هست یا نه. به رغم همه این منافع، هنوز مطالعات انسانی گسترده‌ای بر روی انسان انجام نگرفته است که آیا آب کرفس انتخاب سالمی است یا محدودیت‌هایی برایش وجود دارد.

فرایند روزانه و مکرر آب سبزیجات را گرفتن، به ویژه حذف فیبر موجود آن، می‌تواند سبب انباشتگی چیزی به نام اگزالات شود که می‌تواند باعث صدمه به ارگانهایی مانند کلیه‌ها گردد. مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته است که چنین یافته‌هایی را حمایت می‌کند. اسفناج هم در واقع یکی دیگر از غذاهاییست که اگزالات فراوانی دارد. هرچند که کرفس و خیار از جمله مواد غذایی است که اگزالات متعادلی دارد اما در فرایند آبگیری آنها نیز میزان اگزالات بالا می‌رود. افزون بر سنگ کلیه که بسیار دردناک است، اگزالات بر عملکرد میتوکندری هم تاثیرگذار و موجب التهاب می‌شود و در نتیجه بر روی هر ارگانی اثر می‌گذارد. آبگیری فرایندیست که در آن فیبر سبزیجات دور ریخته می‌شود. نکته مهم این است که فیبر به ساختن میکروبیوم سالم روده کمک می‌کند و به این ترتیب باعث حرکات دودی منظم می‌شود؛ از سویی دیگر جذب قند و اگزالات را در بدن ما کاهش می‌دهد.

یک مطالعه بر روی ۵۹ زن که از عفونت عودکننده واژنی رنج می‌بردند رژیم کم اگزالات را جایگزین برنامه غذایی آنها کرد و  نزدیک به یک چهارم آنها بهبودی قابل توجهی را تجربه نمودند. همانطور که ما بیماران را با رویکرد  Functional Medicine  معاینه می‌کردیم و به شکل ژرف‌تری آنها را بررسی نمودیم، می‌دیدیم که چنین آب سبزیجاتی چقدر سطح اگزالات بالایی دارند. در حقیقت، بیماری که درباره “مجاز بودن” رژیم آب سبزیجات برای پاکسازی نزد ما آمد هم تصادفاً یکی از آنها بود.

حال پرسش این است که راه خروج از این دوراهی چیست؟ مصرف هر چیزی به صورت متعادل آن و نیز استفاده از فیبر سبزیجات به نظر می‌رسد مناسبترین راه حل است. البته چک کردن سطح اگزالات که می‌تواند بخشی از آزمایش تست اسیدهای ارگانیک باشد نیز راه دیگر است. این تست‌های پیشرفته را به چشم معاینه سالانه ماشین‌تان نگاه کنید چرا که این کار بررسی اجمالی این است که  بدنتان چگونه کار می‌کند و ا آیا مسئله‌ای هست که نیاز به پرداختن داشته باشد یا نه. یک آزمایش ساده ادرار نشان‌ می‌دهد که سوخت و ساز چربی، اسید آمینه و مواد مغذی کلیدی چگونه است و اینکه منابع پنهان التهاب که شامل اگزالات هم می‌شود کجا هستند.

ما آمریکایی‌ها سالهاست که مراقب دارایی‌هایمان هستیم اما تنها به تازگیست که آغاز به مراقبت از سلامتی‌مان، یعنی مهمترین دارایی‌مان، کردیم. در پایان روز هوسهای زودگذر بسیاری مانند نوشیدن آب سبزیجات می‌آیند و می‌روند، اما نیاز به این داریم تا درباره اثرات درازمدت آن نیز احتیاط به خرج دهیم.

این عالیست که ما به عنوان یک جامعه تندرستی را به عنوان ترند بزرگ بعدی ببینیم، سلامت را بهینه سازیم و برخی از بیشترین فاکتورهای ریسک برای سالمندی، بیماریهای مزمن و کرونا را کاهش دهیم. به یاد داشته باشید که هیچ رویکردی نیست که برای همه مناسب باشد، پس ورزش همراه با تعادل و احتیاط را همیشه در نظر داشته باشید. هنگامی که شک دارید، آزمایش کنید و هرگز حدس نزنید تا بتوانید مشخص نمایید که آیا چیزی به  شما ضرر می‌رساند یا نه، چرا که ژنتیک منحصر به فرد هر یک از ما نقش مهمی ایفا می‌کند که چگونه مواد غذایی را هضم یا انباشته می‌کنیم  و در نتیجه از چیزی نفع ببرید که می‌تواند تندرستی‌تان را به سطح بالاتری برساند.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله