چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

بیست تا از سالمترین اسنک‌ها برای کودکان از نظر متخصصان تغذیه

سارا بارکلی  Sarah Barkley

کودکان همواره در حال رشد هستند؛ این بدان معنیست که اغلب در فاصله میان وعده‌های غذایی گرسنه می‌شوند. آسان است که به آنها اسنک‌ها فراوری شده با شکر اضافی و مواد صنعتی بدهید، اما بهترین کار ممکن نیست. کودکان در حال رشد نیازمند ویتامین‌ها و مواد مغذی مناسب هستند، بنابراین انتخاب سالمترین اسنک‌ها ضروریست.

از آنجایی که نگهداری اسنک‌های فراوری شده آسان است و بچه‌ها آنها را دوست دارند، معمولاً اغلب آنها را میخورند؛ هرچند که این اسنک‌ها اصلاً سالم نیستند. اما بسیاری از اسنک‌های سالم نیز در اطرافمان هستند که می‌توان آنها را به راحتی دم دست قرار داد.

هنگامی که سالمترین اسنک‌ها برای کود کان از نظر متخصصان تغذیه را بشناسید می‌توانید انواع ناسالم آن را کنار بگذارید. این بهترین موقعیت است که برخی از مواد مغذی مانند ویتامین‌های موجود در میوه‌ها و سبزیجات را یواشکی به خورد کودکتان بدهید.

 • چیپس ترتیلا و دیپ

چیپس‌های ترتیلا فیبر دارند و بنابراین فرزندتان را تا وعده غذایی بعدی سیر نگه خواهد داشت. از سویی دیگر می‌توانید آنها را همراه دیپ‌های سالم کنار هم قرار دهید تا اسنکی حاضر و آماده برای آنها فراهم آورید. برخی از گزینه‌های دیپ لوبیای سیاه، سالسا، گواکامول یا حمص است.

 • ذرت بوداده

ذرت بوداده که از غله کامل تشکیل می‌شود اسنکی بی‌نظیر برای همه خانواده است. چرا که سرشار از فیبر است و می‌توانید تاپینگ‌های سالم نیز به آن اضافه نمایید. مقداری پنیر، دارچین یا کره نیز می‌شود هنگام بودادن به آن افزود. البته این را نیز در نظر داشته باشید که ذرت بوداده برای کودکان نوپا می‌تواند خطر خفگی هم به همراه داشته باشد. متخصصان می‌گویند کودکان زیر چهار سال نباید ذرت بوداده بخورند.

 • سبزیجات و حمص

حمص دیپی سالم است که در طعم‌های فراوان می‌تواند به خوبی همراه سبزیجات میل شود. بگذارید فرزندتان هر سبزیجاتی را مانند هویج، کرفس، خیار یا فلفل دلمه‌ای‌های رنگی را انتخاب کند. کودکان عاشق این هستند که خوراکی‌هایشان را در دیپ فرو ببرند و به این ترتیب این راهی عالیست تا مواد غذایی به آنها برسانید.

 • اسموتی‌ها

بچه ها عاشق اسموتی‌ها هستند و شما می‌توانید اسموتی‌ها را سرشار از مواد غذایی سالم نمایید. میوه، سبزیجات یا پودر پروتئین، بسته به نیاز کودک، به آنها بیافزایید. هنگامی که پای اسموتی‌ها به میان می‌آید گزینه‌های بسیاری برای انتخاب وجود دارد. اما برخی از متداولترین آنها به قرار زیر است:

اسفناج منجمد، میوه، ماست، شیر، عسل و دارچین

 • پنیر

کودکان عاشق پنیر هستد و درک چرایی آن نیز آسان است. پنیر نه تنها خوشمزه و سیرکننده است بلکه به سرعت هم جویده می‌شود. از سویی دیگر حاوی پروتئین و کلسیم است که هر دوی این مواد برای کودکان در حال رشد حیاتی هستند. افزون بر آن چربی سالم و منیزیم هم دارند. پنیر می‌تواند به راحتی کودکان را در فواصل میان دو وعده سیر نگه دارد و در کاهش پوسیدگی دندان نیز نقش دارد. می‌توانید پنیر را به همراه میوه‌ها و سبزیجات به عنوان اسنک به کودکتان بدهید.

 • تخم‌مرغ آبپز

تخم‌مرغ سرشار از مواد مغذی مانند پروتئین و دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنیست. از این رو به رشد مغز، سلامت چشم و دیگر چیزهایی که کودک در حال رشد برای رشد مناسب به آن نیاز دارد نیز کمک می‌کند. تخم‌مرغ آبپز بهترین چیز است چرا که می‌توانید ده‌ها تخم‌مرغ را از پیش بپزید و در یخچال قرار دهید و به این صورت اسنکی آماده داشته باشید. افزون بر آن هنگامی که برای پخت آن از روغن یا کره استفاده نشود سالمترین اسنک است.

 • مافین انگلیسی با آرد کامل

این اسنک با داشتن فیبر فراوان و دیگر مواد غذایی ارزشمند کودکتان را برای مدتی سیر نگه خواهد داشت. می‌توانید کمی کره بادام زمینی هم روی آن بمالید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید تا فرزندتان با رغبت بیشتری از آن بخورد این است که اجازه دهید خودشان کمی دارچین روی آن بپاشند. افزون بر آن با اجازه دادن به آنها برای کمک در فرایند آماده‌سازی مافین آنها این خوراکی خوشمزه و سالم را مشتاقانه‌تر می‌خورند.

 • ترشی‌ها

ترشی‌ها منبع ویتامین K هستند. برخی از آنها حاوی پروبیوتیک هم هستند که در سلامت دستگاه گوارش نقش موثر دارند. اطمینان بیابید که نوع شیرین آن را انتخاب نکنید چرا که حاوی شکر فراوان است.

 • ماست

این اسنک خوشمزه برای کودکان بهترین خوراکیست چرا که هم طعم خوبی دارد و هم حاوی پروتئین و کلیسم است. برخی از ماست‌ها پروبیوتیک نیز دارند و از همین رو به سلامت سیستم گوارش کمک می‌کنند. از ماست‌های مخصوص کودکان دوری کنید چون به صورت نرمال شکر فراوانی دارند. ماست ساده را انتخاب کنید و برای شیرین کردن آن از عسل و دارچین استفاده کنید. حتی می‌توانید میوه و گرانولا نیز به آن بیافزایید. اگر نمی‌خواهید از لبنیات استفاده کنید بسیاری از گزینه‌های غیرلبنی ماست هم در دسترس است که حتی پروبیوتیک نیز دارد.

 • فلفل دلمه‌ای

این باور نادرست رایج است که همه فلفل‌ها تند هستند. اما فلفل دلمه‌ای‌ها شیرین هستند. از سویی دیگر سرشار از مواد غذایی ارزشمند همچون فیبر و ویتامین ث و کارتنوئید است. اگر کودکتان دوست دارد سبزیجات را با دیپ میل کند فلفل دلمه‌ای گزینه‌ای مناسب برای آنهاست.

 • آووکادوی خشک شده

می‌توانید آووکادوی خشک شده را در بسیاری از طعم‌ها بیابید، بنابراین مطمئن شوید که طعم دلخواه فرزندتان را تهیه می‌کنید. برگه‌های خشک شده آووکادو ترد، خوشمزه و سالم است. ضمناً در کنار مواد غذایی دیگر حاوی چربی سالم نیز هست.

 • کراکر گندم به همراه سبوس

همه کراکرها به دلیل وجودآرد تصفیه شده و شکر اضافی برای کودکان مناسب نیستند. گزینه‌هایی را برای فرزندتان انتخاب کنید که حاوی آرد کامل باشند تا به آنها چربی و کربوهیدرات سالم مورد نیازشان را بدهد. اجازه دهید فرزندتان کره بادام زمینی روی آنها بمالد تا پروتئین هم به آنها برسد.

 • کشمش

 از آنجایی که کشمش حاوی شکر نیست اسنکی مناسب برای فرزندتان است.

 • میوه

تکه‌ای میوه اسنکی آسان و مغذی است. میوه حاوی فیبر، پتاسیم، ویتامین و دیگر مواد معدنی حیاتی دیگر است. میوه می‌تواند در کنار دیگر غذاها نیز مصرف شود. می‌توانید همراه بادام زمینی یا پنیر آنهارا مصرف نمایید. بادام زمینی و پنیر حاوی پروتئین هستند و از اینرو همراه میوه اسنکی کامل هستند.

 • مخلوط آجیل و میوه خشک

مخلوط آجیل و میوه خشک اسنکی آسان و قابل حمل برای کودکان است تا در مدرسه و پارک همیشه به میان‌وعده‌ای سالم دسترسی داشته باشند.

 • کره بادام زمینی

کره بادام زمینی همانطور که پیشتر اشاره کردیم به همراه دیگر اسنک‌ها مصرف می‌شود، اما خودش به تنهایی نیز عالیست. از آنجایی که پروتئین بالایی دارد میان‌وعده‌ای سیرکننده و سالم برای کودکان است. بدون اینکه به چیز بیشتری نیاز باشد می‌توانید یک قاشق کره بادام زمینی به آنها بدهید تا میل کنند.

 • چوب شور

چوب شور در طعم‌های بسیاری در دسترس است و گزینه‌ای مناسب برای کودکان است. چوب شور ترد است و می‌تواند جایگزینی سالم در برابر چیپس‎‌های ناسالم شود. برای کودکانی که به گلوتن حساسیت دارند چوب شور فاقد گلوتن نیز موجود است.

 • بستنی میوه‌ای

کودکان عاشق بستنی هستند، بنابراین بستنی میوه‌ای راهی مناسب برای خوراندن میوه به کودک است. البته از بستنی‌های آماده که پر از شکر، شیره ذرت که حاوی فروکتوز بالاییست و دیگر مواد ناسالم دوری کنید. می‌توانید به راحتی میوه تازه را در مخلوط‌کن به صورت پوره در آورید و کمی آب به آن اضافه نمایید و در قالب مناسب در فریزر قرار دهید. سپس چوب بستنی هم به آن اضافه کنید.

 • براونی ترد

این شیرینی چیزی میان براونی معمولی و بادام زمینی ترد است. از این رو اسنکی کامل است چرا که بچه‌هاش عاشقش خواهند شد و هیچ شکر اضافی هم ندارد.

 • پنیر کبابی

پنیر کبابی اغلب به عنوان وعده‌‌ای کامل مانند ناهار در نظر گرفته می‌شود. از آنجایی که به سرعت و راحتی آماده می‌شود مجبور نیستید آن را به ناهار محدود کنید. برای تهیه ساندویچ از نان غلات کامل به همراه میوه استفاده کنید تا اسنکی سالم به کودکتان بدهید.

سخن پایانی

از آنجایی که میان‌وعده بخش مهمی از رژیم غذایی کودک است، مهم است سالمترین اسنک را برای آنها انتخاب کنید. اگر گزینه‌های سالمی در دسترستان باشد و آنها را انتخاب کنید به نظر می‌رسد کودکان چیزی را از دست نمی‌دهند.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله