چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

چگونه پاستیل خانگی برای سیستم ایمنی‌مان بسازیم تا با بیماری‌ها مبارزه کند

کریستن ال   Kristen L

اگر میخواهید از خودتان در برابر سرماخوردگی یا بیماریهای دیگر محافظت نمایید، این پاستیلها چاره‌ساز خواهند بود. هیچ نیازی نیست که پودرها و مکملهای گیاهی گران بخرید؛ چرا که این پاستیلها را درست در آشپزخانه‌تان می‌توانید تهیه کنید. البته نیاز به مقداری مواد اولیه خواهید داشت، اما در نهایت آنچه به دست میاورید بسیار بیشتر از پاستیلهایی خواهد بود که از فروشگاهها میخرید. هیچ کس دوست ندارد بیمار شود، پس چرا هر کاری که از دست‌تان بر می‌آید برای جلوگیری از بیماری انجام ندهید؟

افزون بر رژیم غذایی سالم، ورزش، هوای تازه، آفتاب و خواب با کیفیت، این پاستیلها سیستم ایمنی‌تان را نیرومند خواهند ساخت. تازه مزه خوبی هم در کنار دیگر منافعش دارد!

  • پاستیل ایمنی شاتوت

مواد لازم: یک فنجان شربت شاتوت، یک چهارم فنجان پودر ژلاتین، دو سوم فنجان آب گرم

طرز تهیه: پودر ژلاتین را به تدریج در کاسه‌ای مناسب به شربت شاتوت اضافه کنید و هم بزنید. سپس آب گرم را اضافه کنید و پس از حل شدن کامل پودر ژلاتین این مایع را به قالب‌های مورد نظر انتقال دهید و به مدت یک ساعت در فریزر بگذارید.

  • پاستیل ایمنی مرکبات

مواد لازم: یک عدد لیموترش، یک عدد پرتقال ، یک عدد گریپ فروت، عسل دو قاشق غذاخوری، پودر ژلاتین شش قاشق غذاخوری

طرز تهیه: آب همه مرکبات را بگیرید و آن را به آب گرم درون کاسه مناسب بیافزایید. سپس عسل را اضافه نمایید و به خوبی هم بزنید. آنگاه شش قاشق پودر ژلاتین را به آهستگی به این محلول اضافه کنید و تا حل شدنش به خوبی هم بزنید. سپس در قالب مخصوص در فریزر به مدت یک ساعت قرار دهید.

  • پاستیل ایمنی آب سیب

مواد لازم: یک چهارم فنجان سرکه سیب، یک چهارم فنجان آب گرم، دو قاشق و نیم ( غذاخوری ) پودر ژلاتین، سه چهارم فنجان آب سیب

طرز تهیه: سرکه سیب، آب گرم و آب سیب را درون کاسه‌ای مناسب بریزید و کم کم پودر ژلاتین را به آن اضافه کنید. پس از اینکه کاملاً حل شد قالب مورد نظر را از این محلول پر کنید و به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید.

  • پاستیل ایمنی زنجبیل-عسل- لیموترش

مواد لازم: نصف فنجان آب لیموترش، یک فنجان آب، سه چهارم قاشق چایخوری پودر زنجبیل، یک و نیم فنجان عسل، یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین

طرز تهیه: آب لیموترش را با مقداری آب بجوشانید. سپس از روی حرارت بردارید و پودر زنجبیل را به آن بیافزایید. این محلول را هم بزنید و بگذارید پنج دقیقه بماند. در کاسه‌ای دیگر باقیمانده آب را با پودر ژلاتین مخلوط کنید. پس از حل شدن کامل با استفاده از صافی مخلوط آب لیموترش و زنجبیل را به آن اضافه کنید. پس از آن عسل را به آن بیافزایید و کاملاً حل نمایید. این محلول را نیز به قالب مورد نظر انتقال دهید و به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید.

باقیمانده این پاستیلها را می‌توانید در ظرفی در بسته در  فریزر نگهداری کنید. بزرگسالان روزانه باید دو تا سه و کودکان یک عدد از آن را میل کنند. همه این پاستیلها حاوی ترکیبات نیرومندکننده سیستم ایمنی هستند تا شما را در برابر بیماریها محافظت کنند. در زیر به بسیاری از سودمندیهای این داروهای طبیعی اشاره خواهیم کرد:

شاتوت: احتمالاً در فروشگاههای محلی غذای سالم شربت شاتوت، پاستیل شاتوت و داروهای طبیعی دیگر را دیده‌اید. انسانها هزاران سال است که برای درمان سرماخوردگی، آنفولانزا، ورم، التهاب و درد از شاتوت استفاده کرده‌اند. این گیاه مقوی حاوی بسیاری از مواد غذایی و آنتی اکسیدانهاییست که توضیح میدهد چرا فرهنگها از این میوه برای اهداف پزشکی استفاده کرده‌اند. شاتوت غنی از ویتامین ث است که شهرت بسیاری برای جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا دارد. افزون بر آن مملو از اسید فنولیک و آنتوسیانین‌هاست که هر دوی این آنتی اکسیدانها التهاب و استرس اکسیداتیو را می‌کاهند.

پودر ژلاتین: ژلاتین، پروتئینی که از کلاژن می‌آید، منافع  فراوانی برای سلامتی دارد. نه تنها کاملاً از پروتئین تشکیل شده است، بلکه تقریباً همه اسیدآمینه‌های حیاتی را دارد. ژلاتین به سلامت مفصل‌ها و استخوانها، پوست و مو، ناخن و حتی عملکرد مغز نیزکمک می‌کند.

آنتی اکسیدانها: نیمی از یک گریپ‌فروت  ۶۴% نیاز روزانه یک فرد بالغ به ویتامین ث و ۲۸% ویتامین A را فراهم می‌سازد. ویتامین ث سلولها را در برابر ویروسها و باکتریها محفاظت می‌کند، ویتامین A نیز به کاهش التهاب بدن کمک می‌نماید. افزون بر آن گریپ‌فروت حاوی آنتی اکسیدانهای قوی دیگری مانند لیکوپن و فلاونون است.

لیموترش: لیموترش هم منبع فراوانی از ویتامین ث است که نیمی از نیاز روزانه انسان به این ویتامین را می‌توان تنها از یک عدد لیموترش فراهم آورید. ضمناً به سلامت دستگاه گوارش و جلوگیری از سنگ کلیه نیز کمک می‌کند.

پرتقال: پرتقال با پوشش دادن نیمی از نیاز روزانه به ویتامین ث بهترین منبع برای بهبود از سرماخوردگی است. افزون بر آن فلونوئید بالایی هم دارد که برای رفع التهاب، عوامل باکتریایی و ویروسی سودمند است.

سرکه سیب: سرکه سیب به سبب نشاسته و باکتریهایی که حین فرایند تخمیر تشکیل می‌شوند، حاوی پروبیوتیک است. علاوه بر این منبعی غنی از ویتامین‌های ب و پلی‌فنولهاست که به نیرومند کردن سیستم ایمنی کمک می‌کند.

زنجبیل: این ریشه مقوی هزاران سال است که در طب سنتی به کار می‌رفته است. عمدتاً در درمان تهوع، سوء هاضمه، عفونت و درد استفاده می‌شود.

عسل: عسل نیز به خاطر آنتی اکسیدانهایش معروف است که بدن را در برابر سرماخوردگی، سرفه و بیماریهای تنفسی مقاوم می‌سازد. افزون بر آن به درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها به عنوان عامل ضد التهاب هم کمک می‌نماید.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله