چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

۱۰ راه ساده و طبیعی برای توقف و درمان تحلیل لثه

تحلیل لثه اصطلاحی پزشکی است که توصیف می‌کند چه زمانی حاشیه بافت لثه که اطراف دندان را می‌پوشاند عقب می‌رود و در نتیجه آن قسمت بیشتری از دندان یا ریشه‌اش در معرض فضای بیرون قرار می‌گیرد. این بیماری می‌تواند شکاف‌های قابل‌توجهی را به وجود بیاورد و باعث شود باکتری‌های بیماری‌زا تشکیل شوند.

اگر درمانی برایش صورت نگیرد، بافت حمایت‌کننده و ساختارهای استخوانی دندان می‌تواند به شدیدترین شکل ممکن آسیب ببیند و سرانجام منجر به از دست دادن دندان شود.

تحلیل لثه به سبب آغاز ظریفش مشکل دهانی شایعی است. در واقع، اکثر افراد به خاطر وقوع تدریجی‌اش آن را تشخیص نمی‌دهند. عموماً، نخستین نشانه تحلیل لثه معمولاً حساسیت دندانهاست. نشانه دیگر می‌تواند این باشد که فرد متوجه شود یک دندان بلندتر از دندانهای اطرافش است. کمی برجستگی یا فرورفتگی ممکن است نزدیک خط لثه احساس شود.

چرا لثه‌ها تحلیل می‌روند؟

توضیح‌های بسیاری وجود دارد که چرا لثه ممکن است آغاز به تحلیل و عقب‌نشینی کند:

زمینه ژنتیکی: ژنتیک توجیه‌کننده بسیاری از شرایط تندرستی است که افراد را مستعد بیماری می‌سازد- و سلامت دندان نیز از این قاعده مستثنی نیست. مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۳۰% جمعیت به سبب ساختار ژنتیکی‌شان در معرض ریسک بیماری‌های لثه هستند.

مسواک زدن همراه با خشونت: بیش از اندازه محکم مسواک کردن می‌تواند سبب فرسودگی مینای دندان و در نتیجه تحلیل لثه شود.

مراقبت بهداشت دهانی ناکافی: اساساً مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان به صورت نامنظم باکتری‌ها را برای جایگزینی در دهانتان دعوت می‌کند. انباشتگی باکتری‌ها منجر به تارتار دندان می‌شود- ماده‌ای سخت که تنها با  شستشوی دندان‌ها زدوده می‌شود.

گذار هورمونی: نوسان سطح هورمون‌های زنانه در دوره زندگی زنان، شامل یائسگی، بارداری و بلوغ، می‌تواند سبب حساسیت بیشتر لثه گردد؛ و در نتیجه آن تحلیل لثه رخ دهد.

بیماری‌های دهانی: عفونت‌های باکتریایی لثه بافت آن و استخوان پیرامونش را تخریب می‌نماید. بیماری لثه، یا بیماری دهانی، نیز منجر به تحلیل لثه می‌شود.

اکنون، بگذارید به ده راه ساده و طبیعی برای درمان تحلیل لثه تمرکز کنیم!

۱-شستشو با محلول نمک طعام

شستشوی دهان با آب گرم و کمی نمک یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای فرونشاندن تحلیل، درد و ورم لثه است. تنها مقدار کمی از نمک  را  در یک فنجان آب گرم حل نمایید، حدود ۱۵ ثانیه آن را قرقره کرده و تف کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه این کار را روزانه دو تا سه بار تکرار نمایید.

۲– شستشو با روغن کنجد

شستشوی دهان و دندان با روغن کنجد منافع بسیاری دارد، چرا که حاوی موادیست که خاصیت ضدالتهابی و ضدباکتریایی دارند. یک قاشق غذاخوری از روغن کنجد را به مدت ۱۵ دقیقه، یا تا زمانی که روغن رقیق گردد، در دهانتان قرقره کنید. سپس روغن باقیمانده را تف کنید و دهانتان را با آب تازه شسشو دهید. این عمل را تقریباً به مدت یک ماه تکرار کنید.

۳– چای بابونه

گلهای بابونه خواص ضدعفونی‌کننده دارند که به کاهش التهاب ناشی از بیماری و تحلیل لثه منجر می‌گردد.

دو تا سه قاشق چایخوری چای بابونه را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و بگذارید این مخلوط ۱۰ دقیقه باقی بماند؛ آن را صاف کنید و اجازه دهید خنک شود. این کار را روزانه سه بار تا آنجا که لازم است تکرار کنید.

۴– روغن درخت چای

مشابه ترکیب‌های دیگر این فهرست، روغن درخت چای نیز خواص آنتی‌بیوتیک و ضدالتهابی بی‌شماری دارد. یک مطالعه در استرالیا در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد که به کاربردن منظم روغن درخت چای التهاب و خونریزی لثه را کاهش می‌دهد.

یک یا دو قطره روغن درخت چای را روی مسواک‌تان بزنید یا آن را با خمیر دندانتان مخلوط نمایید. همین! به مسواک زدن ادامه دهید و این کار را دو بار در روز به مدت چند هفته ادامه دهید.

۵- روغن نارگیل

حالا که روی دنده “روغن درمانی” افتاده‌ایم، ریزه‌کاری سودمند دیگری را در این خصوص به عرض‌تان می‌رسانیم: روغن نارگیل درمانی موثر برای تحلیل لثه است! هنگامی که با جوش شیرین ترکیب شود، کمک می‌کند تا دهانتان از شر عوامل باکتری‌زای اسیدی رها شوند.

دو قاشق غذاخوری از روغن نارگیل و جوش شیرین را مخلوط کنید. این مخلوط می‌تواند جایگزینی برای خمیر دندان باشد، به این صورت که یک یا دو بار در هفته به کارش ببرید تا مشکل فرو بنشیند.

۶– مخلوط صمغ درخت

درباره صمغ به عنوان درمان دهانی چیز زیادی گفته نشده، که مایه تاسف است چرا که برای درمان تحلیل لثه بسیار توصیه می‌شود.

ده تا دوازه قطره تنتور صمغ را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید. می‌توانید از این مخلوط به عنوان دهانشویه در روتین مسواک روزانه‌تان استفاده کنید.

۷– آب کرنبری

آب این میوه حاوی مقدار فراوانی از ویتامین ث است و بنابراین آنتی‌اکسیدانی عالی برای درمان مشکلات دهانی به شمار می‌رود. پژوهش‌ها به ویژه، نشان می‌دهد آب کرنبری در متوقف ساختن تحلیل لثه و عفونت‌های دهانی نقش به سزایی دارد. مطالعات حاکی از آن است که جذب پایین ویتامین ث با افزایش ریسک بیماری‌های دندان مرتبط است.

نوشیدن چهار اونس از آب کرنبری در هر روز می‌تواند به جلوگیری از انباشتگی و سخت شدن باکتری‌های دندان کمک کند. منابع عالی دیگر ویتامین ث شامل پرتقال، گریپ فروت ، لیمو، توت فرنگی، پاپایا، بروکلی و فلفل قرمز است.

۸– چای سبز

چای سبز را بیشتر برای ترکیباب ضد پیری‌اش می‌شناسند. این چای به دست دانشمندان ژاپنی کشف شد که به سلامت لثه و دندانها کمک می‌کند. یک مطالعه، که در مجله Periodontology منتشر شد، دریافت که نوشیدن یک فنجان چای سبز در هر روز می‌تواند به پیوند لثه و دندان و کاهش خونریزی لثه کمک کند. در واقع، هر چه فنجانهای بیشتری بنوشید، نتایج بهتری می‌گیرید.

چای سبز به همراه آب کرنبری می‌تواند بهترین دو محصولی باشد که نوشیدنش منجر به سلامت بیشتر لثه گردد.

۹– سپتیلین

سپتیلین دارویی آیورودایی است که به کار بردنش سیستم ایمنی بدن را نیرومند می‌سازد. این داروی سنتی مخلوطی از ترکیباتی است که علاوه بر حمایت یک سیستم ایمنی سالم، به کاهش التهاب نیز می‌انجامد.

یک مطالعه در مجله Periodontal Implant Science منتشر شد، دریافت که مکمل‌های غذایی حاوی سپتیلین تنها به مدت سه هفته نتایج درمانی دندان را بهبود می‌بخشند.

۱۰– نخ دندان

حال بگذارید موارد مخلوط/ ترکیب/ شستشو/ روغن درمانی را از این فهرست خارج نماییم. اما نخ دندان کشیدن با مواد کاملاً طبیعی درست به مانند روغن کشی به کاهش باکتری و پلاک دندانی کمک می‌کند. نخ دندان کشیدن در کنار رعایت بهداشت دهانی مناسب می‌تواند برای دور ساختن تحلیل لثه‌ای کافی باشد.

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله