Oloom News

علوم نیوز
آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

روزه داری متناوب

​دهها پژوهش  فوق العاده و امید بخش درباره روزه داری متناوب وجود دارد که بر روی موش ها انجام شده است. آنها وزن از دست میدهند و فشار خون، کلسترول و قند خونشان بهبود می یابد…اما آنها موش هستند! مطالعات بر روی انسان نشان میدهد روزه داری ایمن و فوق العاده موثر است. اما کارآمدتر از سایر رژیم ها نیست. تازه برای بسیاری از افراد روزه داری کاری دشوار است. اما مجموعه فزاینده ای از پژوهش ها حاکی از آن است که “زمانبندی” در روزه داری کلید اصلی  ماجراست که میتواند روزه داری  را رویکردی  واقع گرایانه تر، پایداتر و موثرتر برای کاهش وزن و جلوگیری از بیماری دیابت بنماید.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟
مهمترین عامل واحد تعیین کننده خوشبختی

بیست سال پیش رئیس انجمن روانشناسی آمریکا، مارتین سلیگمن، رشته روانشناسی مثبت گرا را بنیاد نهاد؛ دانشی که باعث میشود افراد کامیاب شوند و جوامع رونق یابند. اکنون ما نسبت به سال ۱۹۹۸ بیشتر میدانیم که چه چیزهایی منجر به خوشبختی میشوند.

کریس پیرسون یکی از پیشگامان این دانش میگوید شما میتوانید روان شناسی مثبت گرا را در سه حرف خلاصه کنید: افراد اهمیت دارند! افزون بر آن سلیگمن رابطه را به عنوان یکی از پنج ستون اساسی خوشبختی در مدل خود تعیین نمود: عواطف مثبت، تعهد، رابطه، یافتن معنا و دستاورد.

در حالی که هر کدام از این ستونها برای یک زندگی متعادل اهمیت دارند، پژوهشها نشان میدهد روابط سالم مهمترین عامل تعیین کننده خوشبختیست ؛ چرا که همه ما انسانها به عنوان موجودی اجتماعی تکامل یافته ایم و بنابراین داشتن دوستان صمیمی یا شخصی که با او عشق رمانتیک را تجربه میکنیم میتواند حتی معنایی ژرفتر به یک زندگی فوق العاده بیافزاید.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

دو تا از سمی ترین الگوهای روابط

الگوهای مزمن ویرانگر و تکرار شونده رفتاری متداولترین چیزهایی هستند که مشاوران سلامت روابط در حوزه روابط ناکارآمد میان دو جنس مخالف با آنها سروکار دارند. این الگوهای رفتار سمی می تواند به سلامت فیزیکی، عاطفی و روانی هر یک از زوجین آسیب برساند. رفتارهای حمایتی آموخته شده در دوران کودکی   می تواند روابط میان زوج ها را از موازنه خارج سازند. چنین رفتارهایی می تواند منجر به پایان رابطه یا طلاق شود. دو تا از سمی ترین الگوهای تکراری در روابط ناکارآمد توقع/کناره گیری و وسواس/اجبار تکرار است.

توقع/کناره گیری پدیده ایست که در آن یک شخص خواهان تغییر در طرف مقابل است در حالی که فرد مقابل تلاش میکند با پایدار نگه داشتن وضع کنونی همچنان در جایگاه قدرت بماند. شخصی که در پی تغییر است آغاز به مطالبه گری میکند. فرد دیگر که بیشتر در جایگاه قدرت سرمایه گذاری کرده است از این خواسته حمایت نمیکند و نقش و درگیری اش  را در رابطه کمرنگ میسازد.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

میخواهید وزنتان را کم کنید؟ به جای تمرکز بر چگونگی به دنبال چرایی آن باشید

بسیاری از ما چند پاوند ناخواسته در بدنمان داریم که مایلیم آن را از دست بدهیم. اگر شما نیز در زمره افرادی هستید که رژیم خاصی را آغاز کرده اید یا در نیمه راه کاهش وزن هستید احتمالا از چگونگی آن باخبرید. ایمیل ها، برنامه های تلویزیونی، فید فیسبوک و سایت های اینترنتی که از آنها بازدید به عمل میاوریم همگی مملو از آگهی های تجاری برنامه های کاهش وزن هستند. از این گذشته صنعت رژیم غذایی صنعتی چند میلیارد دلاریست و کمپانی های برنامه رژیم غذایی دامنه شان را تا آن حدی گسترش میدهند تا شما بدانید چگونه وزنتان را کاهش دهید.

اما آنها واقعا مایل نیستند که به شما بیاموزند چگونه این کاهش وزن را ثابت نگه دارید و دوباره به وضعیت سابق خود برنگردید. آنها میدانند که آمار نشان دهنده آن است که ما در رعایت رژیم غذایی شکست میخوریم و به عنوان مشتری آنها ناچاریم راه رفته را دوباره برویم که در کل به نفع آنها تمام میشود.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟
۲۳ راه آسان برای افزایش متابولیسم

بله واقعاً امکانپذیر است که بدون سپری کردن ساعتهای طولانی در باشگاه کالری بیشتری بسوزانید. پس این کلک ها را برای کاهش سریع وزن امتحان کنید. آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که چطور دوستتان یک کاسه بستنی میخورد بدون اینکه وزنش بالا برود در صورتی که شما تا یک قاشق از همان بستنی میخورید فوری سایز ران و باسنتان اضافه میشود؟ پاسخ این پرسش در متابولیسم شما نهفته است؛ موتور کوچکی در بدنتان که روزانه کالری‌تان را می‌سوزاند.

به خاطر مسائل ژنتیکی برخی از خانمها چربی بیشتری نسبت به بقیه می‌سوزانند. اما سن، وزن، رژیم غذایی و عادتهای ورزشی نیز در این میان نقش دارند. متخصص فیتنس وین وستکاتWayne Westcott توضیح میدهد: “با بالا رفتن سن در زنان متابولیسم کند میگردد و علت عمده‌ش تحلیل بافت عضلانی آنها در دهه پس از بیست است. برای مثال ممکن است شما در ۳۵ سالگی ۱۰۰ کالری کمتر از ۲۵ سالگی‌تان بسوزانید. اما راه های ساده‌ای نیز وجود دارد که می‌توانید این پتاسیل را افزایش دهید.”

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

۱۵ تحریف شناختی شایع

تحریف شناختی چیست و چرا بسیاری از مردم به آن دچارند؟ به زبان ساده تحریف شناختی به راه هایی گفته میشود که در آن ذهنمان ما را درباره چیزی متقاعد میکند که در واقع حقیقت ندارد. این افکار غیردقیق معمولا عواطف و افکار منفی را تقویت میکنند- به ما چیزهایی را منطقی و دقیق مینمایاند، اما در اصل تنها سبب حال بد ما میشوند.

برای نمونه فردی ممکن است به خود بگوید: “همیشه هر چیز تازه ای را امتحان میکنم به شکست منتهی میگردد; بنابراین برای هر چیزی که تلاش کنم شکست خواهم خورد.” این نمونه ای از فکر کردن به شیوه “سفید یا سیاه” است که به تفکر قطبی نیز شهرت دارد. در این شیوه شخص هر چیزی را در حد مطلق آن میبیند، به عبارت دیگر اگر در یک کار شکست بخورد باید در همه کارهای دیگر نیز شکست بخورد.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

هوش عاطفی

هوش عاطفی به صورت توانایی ارزیابی و کنترل بر روی عواطف خود و نیز شناسایی عواطف دیگران تعریف میشود. برای اندازه گیزی هوش عاطفی می توانید از تست های استاندارد آنلاین استفاده کنید. میتوانید با طرح پرسشهایی هوش عاطفی دیگران را  نیز بسنجید. چنانچه خودتان را در این مهارت ضعیف یافتنید می توانید برای بهبودش گامهای موثر زیر را بردارید:

روش یک- استفاده از ابزارهایی جهت اندازه گیری هوش عاطفی

  • تست آنلاین بدهید. بسیاری از تست های آنلاین ادعا میکنند که میتوانند هوش عاطفیتان را بسنجند، به این صورت که به مجموعه پرسش های چند گزینه ای پاسخ میدهید و سپس نتیجه آن برایتان به نمایش درمی آید….

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

جبر تکرار

جبر تکرار، تکرار الگوهای رفتاری منفی، ما را به سوی روابط پرچالش میکشاند و در این الگوها باقی نگه میدارد. خاطرنشان میکنم که ما میدانیم چنین رفتاری اشتباه است اما به سبب آشنا بودنشان، که اغلب ریشه در آسیب های دوران کودکی دارند، بارها و بارها به سمتشان بازمیگردیم. آیا با الگوهای رفتاری دست و پنجه نرم کرده اید که پیوسته تکرار میشوند به رغم آن که میدانید الگوهای سالمی نیستند؟ شاید سیگار میکشید یا معتاد به بازیهای کامپیوتری هستید. شاید افرادی در کنارتان باشند که به شریک زندگیشان خیانت میکنند. مهم است بدانید که شما تنها نیستید. راحت بودن با چنین الگوهایی نتیجه آشنا بودنشان در زندگیست. اما بسیاری از آنها روابط ما را محدود میکنند، آینده مان را مختل می نمایند و جلوی به فعل رسیدن پتانسیلهای ما را میگیرند.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟
جبر تکرار و خودشیفتگی

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که ریشه های خودشیفتگی در ژنتیک نهفته است یا مربوط به عوامل محیطیست. اما من بر این باورم که عوامل محیطی به ویژه جبر تکرار دخالت بیشتری دارد. نهایتا خودشیفته پوسته ای محافظتی اطراف خود ساخته است تا از او محافظت کند. آنها به دیگران بی توجهند چرا که در کودکی آموخته اند به هیچ کس اعتماد نکنند. توجهی را که حریصانه به دنبالش هستند میتوان در ناامنی قابل ملاحظه ای توجیه کرد که از کودکی با آن دست و پنجه نرم کرده اند.

تست آنلاین بدهید. بسیاری از تست های آنلاین ادعا میکنند که میتوانند هوش عاطفیتان را بسنجند، به این صورت که به مجموعه پرسش های چند گزینه ای پاسخ میدهید و سپس نتیجه آن برایتان به نمایش درمی آید….

در کل رفتار آنها تلاشیست تا کنترل امور را به دست بگیرند و اکنون به عنوان بزرگسال رشته کار از دستشان در رفته است.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

پنج موردی که در آن نادیده گرفتن عواطف در کودکی باعث میشود به عنوان بزرگسال سختتر احساس دوست داشته شدن داشته باشیم

حقیقتی وجود دارد که شما را شگفت زده میکند: هنگامی که در خانواده ای پرورش می یابید که احساسات شما را نادیده و بی ارزش میشمارند، به توانایی شما در احساس دوست داشتی بودن به عنوان یک بزرگسال آسیب میرساند. میدانم باورش دشوار است اما حقیقت دارد.

من این را بارها و بارها در دفتر روان درمانیم با کسانی دیده ام که در خانواده هایی رشد یافتند که عواطفشان نادیده گرفته میشد. آدمهای خوب و دوست داشتنی را دیده ام که عشق بسیاری داشته اند تا به دنیا ابراز کنند و خصوصیات زیادی برای دوست داشته شدن دارند، اما توانایی پذیرش و تجربه کامل عشقی را ندارند که به طور طبیعی سر راهشان قرار میگیرد. در واقع نادیده گرفتن عاطفی کودکان کشنده خاموش عشق است

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

میسوفونیا یا بیزارآوایی: چرا بعضی از صداها افراد را به مرز جنون میرساند؟

آیا صدایی به ظاهر ساده مانند جویدن چیپس ضربان قلبتان را بالا میبرد و مغزتان به گونه ای واکنش نشان میدهد گویی در وضعیتی میان مرگ و زندگی گیر افتاده‌اید؟ این وضعیت برای افرادی که از بیزارآوایی رنج میبرند میتواند رخ دهد. میسوفونیا شرایطی مرموز است که در آن عواطف منفی قوی، اغلب خشم و اضطراب، در پاسخ به برخی صداهایی که روزانه افراد از خود در می‌آورند مانند جویدن، تایپ کردن و حتی نفس کشیدن تجربه میشود. اگرچه در نگاه نخست بیشتر شبیه آزاری جزئی و نوعی بداقبالی به نظر میرسد مطالعات در این زمینه تصویر جدیتری را نشان میدهد.

دنیس به Live Science گفت: “در مورد کودکان این نبود آگاهی میتواند منجر به تشخیص اشتباه شود و فرض کنند که کودک دچار نقص توجه یا بیش‌فعالی یا حتی اوتیسم است.”

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟
چرا پذیرش تحسین تا این اندازه دشوار است

گذشته از اینها چرا پذیرش تحسین و قدردانی برای بسیاری از افراد دشوار است؟ پژوهش ها حاکی از آن است که این سختی در تقریبا همه کشورها و فرهنگ ها به چشم میخورد. ما دریافتیم نزد اکثر آدمها قدردانی به عنوان کالایی کمیاب دیده میشود. گویی اگر به آن رسیدیم نمیتوانیم به اندازه کافی به اطرافیانمان بدهیم. تصور بر این است که بخشی از این علت به بستر  فرهنگی جوامع بر میگردد، چرا که از کودکی به ما آموخته شده تا فروتن باشیم و بر روی خودمان تمرکز نکنیم.  

تمرینی برای گرفتن تحسین که میتواند رابطه تان را نیرومند سازد

ادامه مقاله

 

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

هفت فکر در ذهن شما که برایتان بد است.

افرادی که معمولا به همه شک دارند و به هیچ فردی اعتماد ندارند بیشتر در معرض بیماریهای قلبی قرار میگیرند و دانشمندان این ویژگی رفتاری را خصومت آمیز میدانند. در مطالعه ای با شرکت بیش از ۳۰۰ سرباز ویتنامی که در آغاز آزمایش سالم بودند پژوهشگران دریافتند آنهایی که بیش از دیگران رفتار خصومت آمیز داشتند ۲۵ درصد بیش از سایرین در معرض بیماریهای قلبی هستند.

پژوهشگران فکر می کنند افرادی که رفتار خصومت آمیز دارند ممکن است استرس بیشتری را تجربه کنند که می تواند سبب افزایش در میزان پروتئین مربوط به سیستم ایمنی به نام C3 گردد. پروتئین مذکور با بیماریهای خاصی مانند دیابت مرتبط است. در واقع شرکت کنندگانی با رفتار خصومت آمیز بیشتر، میزان بیشتری از این پروتئین نشان میدهند.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

 چرا مغز نیاز به رویابینی دارد؟

 

پژوهشگران نشان میدهند که رویابینی تنها محصول جانبی خواب نیست. بلکه برای سلامت ما عملکرد سودمند خودش را دارد. ما اغلب داستانهایی از افرادی میشنویم که به واسطه رویابینیشان آموخته اند یا راه حلی برای مشکلشان به آنها الهام شده است.

مطالعات بسیاری حاکی از آن است که خواب کمتر مساویست با زندگی کوتاهتر…

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

لمسی نرم و مهربانانه می تواند احاساسات تلخ طرد شدن را تسکین دهد.

احساس طردشدگی می تواند عمومیت داشته باشد. ممکن است آن را در محل کار، با شریک عاطفی یا حتی دوستانتان تجربه کرده باشید. اما مطالعه ای جدید نشان میدهد که تماسی نرم و مهربانانه می تواند جلوی این احساسات مطرود شدن در تعاملات اجتماعی را محدود نماید. در این مطالعه پژوهشگران اثرات منفی مطرود شدن اجتماعی را بررسی کردند و سپس با لمسی آهسته در مقابل لمسی سریع و خنثی توانستند درد عاطفی شخص مطرود را کاهش دهند.

یکی از پژوهشگران این طرح می گوید: همانطور که دنیای اجتماعیمان به شکلی فزاینده به سوی دیداری و دیجیتالی شدن پیش می رود بسیار آسان است که نیروی لمس شدن در روابط انسانی به دست فراموشی سپرده شود. اما در این پژوهش برای نخستین بار نشان دادیم که تنها لمسی آهسته و مهربانانه توسط یک غریبه چگونه می تواند احساسات طرد اجتماعی را تا حد زیادی کاهش دهد.

ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

آیا مراقبه می تواند منجر به تغییرات پایدار گردد؟

در کتابی که تازه نوشته شده است آشکار میگردد که چگونه مراقبه طولانی مدت می تواند منجر به بهبودی ژرف در ذهن، مغز و بدنمان شود. امروزه صحبت از مراقبه به همراه ذهن آگاهی همه جا یافت می شود. افراد همه جا به دنبال آن هستند و امیدوارند با کشف آن به برخی از مزایا مانند تمرکز عمیق تر و روابط هماهنگ تر و استرس کمتر دست یابند.من نیز مراقبه به همراه ذهن آگاهی را تمرین کردم و آن را در زندگی روزمره ام مثمر ثمر یافتم. اما به عنوان یک نویسنده مطالب علمی همچنان نمیدانم آیا تمام تغییراتی که در اثر مراقبه ایجاد می شود منشا علمی دارد یا خیر. پژوهشگران در رابطه با ذهن آگاهی چه نظری دارند؟ ادامه مقاله  

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

چند عاطفه انسانی گوناگون در افراد وجود دارد؟

اما پژوهشی که اخیرا انجام پذیرفته است میگوید دست کم ۲۷ عاطفه بشری وجود دارد که به گونه ای تنگاتنگ  با هم پیوند دارند. با استفاده از مدلهای آماری نوین برای تحلیل پاسخ ها از بیش از هشتصد مرد و زن در رابطه با دیدن دوهزار کلیپ مهیج و تهیه مدلی چند بعدی نشان داد که احساساتی مانند حسرت، لذت، غرور و غمگینی چگونه با هم مرتبط هستند. یکی از طراحان این آزمایش می گوید: ۲۷ بعد قابل تشخیص ،و نه شش تا،  لازم داشتیم تا صدها شیوه احساسات گزارش شده در رابطه با کلیپ پخش شده را توجیه کند. ادامه مقاله  

 

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

سیب نوش جان کنید تا سالمتر خرید کنید

آنهایی که قبل از خرید شیرینی خوردند تمایل بیشتری داشتند که خوراکی های پر کالری بخرند، برای خیلی از ما سخت است که در سوپرمارکت ها خوراکی هایی را که می دانیم ناسالم است را خریداری نکنیم اما وسوسه های لحظه ای و هیجانی که در ما ایجاد می شود در آن لحظه نمی گذارد ما تصمیم درست را بگیریم. افرادی که قبل از خرید کمی سیب خوردند به احتمال %۲۵ بیشتر احتمال دارد که سالمتر خرید کنند. ادامه مقاله  

 

گوشت قرمز: مفید یا مضر؟

گوشت قرمز: مفید یا مضر؟

گوشت قرمز حاوی ویتامین ها و مواد معدنی بی شماریست که برای رژیم غذایی متعادل و سالم ضروریست. اما در سالهای اخیر با مطالعاتی که حاکی از آن بود که جذب گوشت قرمز می تواند خطر سرطان و سایر بیماریها را افزایش دهد اعتبار این ماده غذایی زیر سوال رفته است، گوشت قرمز به عنوان هر گوشتی تعریف می شود که از عضلات پستانداران باشد که گاو، گوساله، گوسفند، بره و بز را در بر میگیرد. برای بسیاری از خانه داران گوشت قرمز غذای اصلی در نظر گرفته می شود.     اماآیا واقعا تا این اندازه مضر است؟ ما بررسی کردیم…   ادامه مقاله

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

آیا تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است؟

این ایده که شخصیت در حول و حوش سی سالگی از تغییر باز می ماند و تغییر شخصیت پس از سی سالگی ناممکن است سخنی تازه نیست. در سال ۱۸۹۰ بود که برای نخستین بار این نظریه توجه عموم را به خود جلب کرد. در آن سال ویلیام جیمز William Jmaes در کتاب درسی “اصول روانشناسی” این ایده را مطرح نمود. او نوشت: اکثر ما در سن سی سالگی شخصیتمان شبیه”خمیر گچی سفت شده” است که دیگر هرگز نرم نخواهد شد. ادامه مقاله

چگونه به نظر یک روانشناس رابطه شما در حال فروپاشی است.

چگونه به نظر یک روانشناس رابطه شما در حال فروپاشی است.

جان گاتمن استاد دانشگاه واشنگتن دهه ها درباره زوجها مطالعه کرده است. او و رابرت لونسون استاد روانشناسی دانشگاه برکلی ۱۴ سال را برای بررسی ۷۹ ازدواج سپری کردند و موارد مشترک میان ازدواج های منجر به جدایی را یافتند، زوجهایی که در پایان مطالعه از یکدگیر جدا شده بودند تمایل به نشان دادن یکی از چهار رفتاری را داشتند که گاتمن “چهار عامل خطرناک” می نامید: اهانت، انتقاد، حالت دفاعی داشتن و بی پاسخ گذاشتن بحث ها.  ادامه مقاله

علوم نیوز دریچه ایست به سوی تازه ترین ها
هدف گردانندگان این سایت این است که تازه ترین مقالات را در زمینه های گوناگون از جمله علم روان شناسی، جامعه شناسی، پزشکی، تغذیه، ژنتیک و …از معتبرترین سایت ها گردآوری و در کوتاه ترین زمان ممکن ترجمه کرده و در دسترس خوانندگان و علاقمندان فارسی زبان قرار دهد. با امید به آنکه مطالعه روزانه مطالب گلچین شده پنجره ای باشد برای شما عزیزانی که در جستجوی آگاهانه زیستن هستید.