چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

۱۰ نشانه مبنی بر اینکه سرطان در بدنتان در حال رشد است

اگر انسان نشانه‌ای الکترونیکی داشت که هنگام رشد سرطان روشن می‌شد، بسیار آسان‌تر می‌شد سرطان را در بدن شناسایی کرد؛ اینجاست که مجبوریم برای یافتنش هوشیار باشیم پیش از آنکه کار از کار بگذرد.

پیش از گفتگو درباره نشانه‌های سرطان، اجازه دهید درباره آنچه نشانه می‌نامیم شفاف باشیم. هنگامی که نشانه‌ای دارید، توسط شخص دیگری به جز شما نیز قابل شناسایی است. برای نمونه، پزشک می‌تواند شکل نامعمول یک خال را که ممکن است سرطانی باشد، شناسایی کند.

از سویی دیگر علامت ( symptom  ) شاید قابل دیدن نباشد. برای مثال چنانچه سردرد داشته باشید، شخص دیگری قادر به دیدن این درد نیست. شما می‌توانید درد، محل آن و شدتش را توصیف کنید، اما این علامت تنها توسط شخص شما قابل احساس است. سردردها معمولاً بدون اینکه الزاماً نشانه تومور باشند رخ می‌دهند، اما برخی از آنها ارزش این را دارند که به دست پزشک زیر نظر گرفته شوند.

اگر در رابطه با هر تغییر فیزیولوژیکی در بدنتان نگرانی دارید، به دنبال کمک از یک متخصص پزشکی برای ارزیابی، تشخیص و در صورت لزوم درمان زودهنگام باشید.

در زیر به ده نشانه‌ای می‌پردازیم که ممکن است دال بر وجود سرطان در بدن باشد:

  • توده‌ای زیر پوست که سخت به نظر می‌رسد

توده‌هایی در بافت پستان اغلب برای نخستین بار توسط زنانی ( و بله، گاهی مردان ) کشف می‌شود که دست به خودآزمایی می‌زنند و بافت پستان را به طور منظم معاینه می‌کنند. لمس بدن خود و آشنا شدن با حس معمول آن راهی خوب است برای اینکه قادر به تشخیص آن در هنگام تغییر باشید.

با لمس بدنتان به طور منظم، به ویژه پستان‌ها، بیضه‌ها، زیر بغل، گلو، شکم و پوست، راحت باشید. خودآزمایی این بافت‌های نرم باید به شما کمک کند تا تغییرات را پیش از تبدیل بالقوه به تومورهای بزرگ‌تر تشخیص دهید.

  • خارش پوست و حساسیت

بدن به وسیله سیستم ایمنی خود همان رفتاری را با سرطان در پیش می‌گیرد که با باکتری‌ها دارد. گلبولهای سفید به آن سمت حرکت می‌کنند و سعی در تخریبش می‌نمایند. به همین سبب، جریان خون در این نواحی افزایش می‌یابد و بنابراین گرم، سرخ، تغییر رنگ یافته، سفت و همراه با خارش به نظر می‌آید.

  • زخم‌هایی که خوب نمی‌شوند

اگر بریدگی یا جراحت دیگری در سطح پوست‌تان دارید که التیامش طول کشیده یا متوجه شده‌اید که پیشرفت چندانی نداشته، می‌تواند نشانه رشد سرطان باشد. اینجاست که سیستم ایمنی بدنتان باید منطقه دفاعی را اولویت‌بندی کند و همه منابع در دسترس بدن هر زخم جزئی دیگری را بعد از سرطان در ارجحیت قرار می‌دهند.

به خوبی زخم را تمیز نگه دارید و برای احتیاط بیشتر آزمایش خون انجام دهید.

۴-برآمدگی بر روی زبان یا دهان

برآمادگی داخل دهان، لثه یا گلو، به ویژه برآمدگی‌های سفید مانند، می‌تواند علتی از سرطان باشد.

۵–مشکل در بلع، هضم یا از دست دادن اشتها

هر چیزی که به طور قابل ملاحظه‌ای فرایند هضم شما را مختل کند، جای نگرانی دارد چرا که به توانایی بدن شما برای دریافت مواد مغذی از غذایی که می‌خورید آسیب می‌رساند و نتیجه‌اش نیز مختل شدن عملکردهای جسمی طبیعی بدن است.

۶– تغییر در حرکات روده

هر چیزی متفاوت از مدفوع معمول شما می‌تواند نگران‌کننده باشد، به ویژه اگر این علامت بیش از دو روز طول بکشد. برای نمونه، یافتن خون در مدفوع می‌تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد، اما شاید علت  آن فاکتور ساده‌تری باشد که جای نگرانی نداشته باشد. گام بعدی باید جستجوی کمک از متخصص پزشکی برای ارزیابی بی‌درنگ باشد.

مطابق انجمن سرطان آمریکا، تغییرات دیگری که می‌توانید به دنبالش باشید درد هنگام اجابت مزاج، مدفوع بسیار تیره یا روشن، یبوست یا بیرون‌روی است. چنانچه نگران هر یک از این موارد بودید برای آزمایش و تشخیص نزد متخصص پزشکی قابل اعتماد بروید.

۷– تغییر در ادرار

مشابه عملکرد نرمال شکم، مثانه شما نیز باید منظم کار کند. با مشاهده هر گونه تغییرات در شدت جریان ادرار، رنگ، بو، وجود کف، به ویژه خون، باید بی‌درنگ برای احتمال رشد سرطان در بدن به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

۸– خونریزی

خونریزی بدون توضیح که نتوان آن را بر اساس چرخه قاعدگی توجیه کرد باید به سرعت  بررسی شود. خون از رحم، نوک پستان، یا هر دفع دیگری باید به سرعت آزمایش شود.

۹– تغییرات صدا

سرطان حنجره می‌تواند موجب تغییرات در تن و گام صدا شود.

۱۰- سرفه کردن

چنانچه سرفه‌ای ادامه‌دار داشته باشید بدون آنکه نتیجه بیماری دیگری باشد، می‌تواند نشانه سرطان درون بدنتان در شش، مری، حلق و حتی معده باشد.

 

مترجم ثریا مرعشی

مترجم ثریا مرعشی

لینک مقاله