چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

بیولوژی خیانت

دکتر گری دبلیو لواندووسکی

Dr. Gary W.Lewandowski

چگونه هورمونها ممکن است بر اینکه پارتنر ما خیانت کند یا نه اثر می‌گذارند

در فیلم بی‌وفا، که بسیاری آن را استاندارد طلایی میان فیلم‌هایی درباره خیانت در نظر می‌گیرند، شخصیت دایان لین به نظر می‌رسید که همه چیز دارد: خانه‌ای زیبا، چند بچه و شوهری خوش‌تیپ و جذاب که البته تا حدودی خسته‌کننده است. با این حال به دنبال برخورد با مردی جذاب و جوانتر ( اولیویه مارتینه) خودش را در حالی یافت که داشت به شوهرش خیانت می‌کرد. چرا او پایداری ازدواجی شاد و منطقی را با خیانت به خطر می‌انداخت؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا افراد روابطشان را با خیانت به خطر می‌اندازند. می‌تواند چیزی درباره فرد خیانتگر      ( شخصیت یا عزت نفس او) باشد، چیزی در آن رابطه ( ناخوشنود یا ناشاد بودن آن) یا درباره موقعیت خاصی باشد ( فرد صرفاً شانس این کار را یافته است) ، اگرچه فاکتورهای هورمونی و بیولوژیکی نیز ، دست کم در بخشی از این موضوع، بر روی رفتار خیانت اثر می‌گذارد.

هورمون‌ها

پژوهش در این باره پیوندی را میان وضعیت رابطه و سطح تستسترون مردان شناسایی کرده است. به ویژه مردانی که در یک رابطه عاشقانه و متعهدانه بودند سطح تستسترونشان ۲۱% کمتر از مردان مجرد بود. به طریقی مشابه، مطالعه‌ای جداگانه دریافت که مردانی با سطح تستسترون بالاتر علاقه بیشتری به داشتن رابطه جنسی خارج از چارچوب روابط خود گزارش دادند. در مطالعه‌ای که در ۲۰۱۹ انجام گرفت، پژوهشگران نمونه بزاق ۲۲۵ مرد اروپایی میانسال را گرفتند و از آنها پرسیدند که آیا در رابطه فعلی‌شان وفادار بوده‌اند یا نه. در این نمونه ۳۷٫۵% از مردان گزارش دادند که خیانت کرده‌اند. پژوهشگران دریافتند آنهایی که مرتکب بی‌وفایی شدند نسبت به آنهایی که خیانت نکرده‌اند نیز احتمال بیشتری داشت که سطح تستسترون‌شان بالاتر باشد.

این نوع از اثر محدود به مردهای نیست: پژوهش‌ها حاکی از این است که زنانی با سطح بالاتر استروژن نیز احتمال بیشتری برای خیانت دارند. اکنون در پرتو چنین یافته‌هایی ممکن است درباره سطح هورمون پارتنر فعلی‌تان حدس‌هایی بزنید. حتی شاید وسوسه شوید که پنهانی با استفاده از کیت‌های آزمایشی سطح تستسترون و استروژن پارتنر خود را شناسایی کنید؛ اما راه ساده‌تری برای شناسایی سطح هورمون وجود دارد. چگونه؟ با شنیدن صدای پارتنرمان. مردانی با صدای بم‌تر سطح تستسترون بالاتری دارند در حالی که زنانی با صدای بلندتر استروژن بیشتری دارند. اگر زیر و بمی صدا به سطح هورمون بستگی دارد ممکن است به خیانت کردن نیز ارتباط داشته باشد.

به نظر می‌رسد ما از طریق حسی خیانت را به زیر و بمی صدا ربط می‌دهیم. در یک مطالعه، شرکت‌کنندگان به کلیپ صوتی از صداهای مردان و زنانی گوش دادند که به لحاظ دیجیتالی زیر و بم‌شان را تغییر کرده بود. بر اساس صداهایشان، شرکت کنندگان شناسایی کردند که چگونه احتمال داشت هر شخص خیانت کند یا نه. نتایج آشکار ساخت که شرکت کنندگان، مردانی با صدای مردانه و بم و زنانی با صدای بلند نسبت به مردانی با صدای بلندتر یا زنانی با صدای بم‌تر را بیشتر در معرض خیانت کردن می‌دیدند. اگر چه عموماً صدای قوی مردانه جذاب‌تر است، هنگامی که خواسته یک زن رابطه‌ای بلند مدت است، آنها معمولاً از صدای مردانه زیر به دلیل پتاسیل ادراک شده مردان برای خیانت دوری می‌کنند. به صورت معکوس هنگامی که رابطه کوتاه مدت مدنظر باشد که خیانت در آن جای نگرانی ندارد زنان مردی با صدای مردانه‌تر را ترجیح می‌دهند.

چرخه تخمک‌گذاری

فاکتور بیولوژیکی دیگری که ممکن است بر روی احتمال خیانت در زنان اثرگذار باشد چرخه تخمک‌گذاری‌شان است. با نگاهی سطحی به این موضوع، زنان هنگامی که احتمال بارداری در آنها بالاتر می‌رود احتمال بیشتری دارد که خیانت کنند. این ایده می‌تواند به کلی وحشتناک باشد. چرا واقعاً اینطور است؟ اگر بخواهیم از منظر تخمک‌گذاری بحث کنیم زنان باید خواستار به دست آوردن بهترین ژن ممکن برای فرزندشان باشند.

اما شریکی بسیار جذاب شاید برای بزرگ کردن آن کودک در کنارشان نماند پس آنها نیاز به داشتن پارتنری پایداتر دارند که امنیت را برایشان به ارمغان آورد. به همین دلیل است که زنان به جای ترک پارتنر فعلی تصمیم به خیانت می‌گیرند. به عنوان نتیجه اگر زنی خود را در رابطه‌ای یافت که پارتنرش خصوصیات مناسبی نداشته باشد، در موعد باروریش می‌خواهد از منافع ژن‌های بهتر بهره‌مند گردد.

چنین نفوذ‌های بیولوژیکی ممکن است این فکر را به ذهن ما متبادر کنند که زن و مرد به دلیل چرخه تخمک‌گذاری یا سطح هورمون‌هایشان نمی‌توانند جلوی خیانت خودش را بگیرند. اما پژوهش‌ها بیانگر این موضوع نیست. اگر بیولوژی تعیین‌کننده تقدیر ما بود پس هر مرد و زنی با سطح هورمون بالا باید خیانتکاری سریالی باشد که آشکار است که این گونه نیست. هورمون‌ها ممکن است مقاومت را دشوارتر سازند اما افراد این توانایی را دارند تا آگاه باشند و بنابراین هر شخصی مسئول انتخاب‌های خودش است.

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی