چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

آیا روزه‌داری متناوب باعث میشود که عضله بسازیم یا از دست بدهیم؟

روزه‌داری متناوب این روزها یکی از پرطرفدارترین رژیمهاست. انواع گوناگونی از آن وجود دارد، اما آنچه در همه آنها مشترک است بازه زمانی نخوردن غذاست که طولانی‌تر از یک شب شام نخوردن معمولی است. در حالیکه پژوهشها نشان میدهد که این رژیم میتواند سبب از دست دادن چربی شود برخی نگران آن هستند که روزه‌داری متناوب باعث از دست رفتن عضله گردد.

این مقاله آنچه را نیاز است درباره تاثیر روزه‌داری متناوب بر روی عضلاتتان بدانید به شما میگوید.

انواع روزه متناوب

اگرچه روزه‌داری متناوب بسیار محبوب است برخی نکات در آن وجود دارد که در واقع سبب سردرگمی افراد میشود. این به این خاطر است که روزه متناوب اصطلاحی گسترده است که چند نوع خاص خوردن را توصیف میکند. در زیر به متداولترین این انواع میپردازیم:

خوردن با محدودیت زمانی

در این شیوه همه کالریهای ورودی به بدن در ساعات محدودی از روز مصرف میشوند. این ساعات میتوانند در پنجره زمانی چهار تا دوازده ساعته باشند اما پنجره هشت ساعته از همه رایج‌تر است.

روزه‌داری به صورت یک روز در میان

همانطور که نامش ایجاب میکند این شیوه شامل روزهاییست که در آن روزه میگیرید و روزهاییست که برنامه عادی غذاییتان را دنبال میکنید، به این صورت که یک روز در میان روزه میگیرید. در حالی که برخی افراد در روزه‌هایشان هیچ چیز نمیخورند ( روزه واقعی) معمولتر آن است که یک وعده کوچک مصرف کنند. ( روزه اصلاح شده)

روزه‌گیری دوره‌ای

این نوع شامل روزه‌های دوره‌ایست که به وسیله روزها یا هفته‌های غذا خوردن به صورت نرمال از هم جدا میشوند. در حالی که تعریف دقیق آن فرق میکند روزه‌داری دوره‌ای شامل روزه گرفتن یک روز یا بیشتر در هر یک تا چهار هفته در نظر گرفته میشود.

رژیم ۵:۲

این رژیم شباهت فراوانی به روزه‌داری یک روز در میان و روزه‌داری دوره‌ای دارد. در این رژیم ۵ روز در هفته به صورت نرمال غذا میخورند و در دو روز دیگر تنها ۲۵% از کالری ورودی روزهای دیگر را مصرف میکنند. در روزهایی که کالری بسیار پایینی دریافت میکنند به نوعی روزه اصلاح شده در نظر گرفته میشود به ویژه اگر تنها یک وعده غذایی میل کنند.

روزه‌داری مذهبی

بسیاری از مذاهب گوناگون دوره‌های منظم روزه‌گیری دارند. نمونه‌های آن ماه رمضان برای مسلمانان و روزه‌های دیگر در مسیحیت ارتدوکس است.

خلاصه

انواع گوناگونی از روزه‌داری متناوب وجود دارد مانند غذا خوردن در یک محدوده زمانی، روزه‌داری یک روز در میان، روزه‌داری دوره‌ای، رژیم ۵:۲ و روزه مذهبی. در حالی که فصل مشترک‌هایی با هم دارند برنامه ویژه آنها متغیر است.

آیا در هنگام روزه‌داری عضله از دست میدهید؟

تقریبا همه مطالعات بر روی روزه‌داری متناوب بر هدف کاهش وزن متمرکز بوده است. مهم است که درک نماییم بدون ورزش، لاغری معمولاً به همراه از دست دادن هم چربی و هم توده عضلانی است. آنچه چربی نیست ماهیچه است که شامل عضله نیز هست. این همان کاهش وزن دقیقیست که به وسیله روزه‌داری متناوب و رژیمهای دیگر حاصل میشود. به همین سبب است که برخی مطالعات نشان داده‌اند که حجم کوچکی از ماهیچه ( یک کیلو گرم ) ممکن است پس از ماه‌ها روزه‌داری متناوب از دست برود. اما مطالعات دیگر هیچ گونه کاهش ماهیچه‌ای را نشان نمیدهد. در واقع برخی از پژوهشگران بر این باورند که روزه‌داری متناوب ممکن است بر باقی ماندن بافت ماهیچه‌ای حین روزه در مقایسه با روزه نگرفتن تاثیرگذار باشد. اما این موضوع نیاز به پژوهش بیشتری دارد. به طور کلی این احتمال وجود دارد که روزه‌داری متناوب نسبت به رژیمهای دیگر موجب هیچ گونه زوال ماهیچه‌ای نگردد.

خلاصه

هنگامی که وزن کم میکنید عموماً هم عضله و هم چربی از دست میدهید به ویژه اگر ورزش منظم نداشته باشید. به نظر نمیرسد که روزه‌داری متناوب در مقایسه با دیگر رژیمهای لاغری باعث زوال ماهیچه‌ای شود. این روش احتمالاً بهترین راه برای رشد عضلانی نیز محسوب نمیشود. در واقع پژوهشهای کمی وجود دارند درباره اینکه آیا حین روزه‌داری متناوب رشد عضلانی امکانپذیر است یا نه، چرا که جالب‌ترین موضوع در بیشتر مطالعه‌هایی از این دست بر کاهش وزن متمرکز است.

اما یک مطالعه بر روی روزه‌داری متناوب و تمرینهای وزنه‌برداری اطلاعات اولیه‌ای درباره رشد عضلانی فراهم آورده است. در این مطالعه ۱۸ مرد جوان برنامه تمرین وزنه‌برداری هشت هفته‌ای را اجرا کردند. آنها هیچ گونه سابقه‌ای از آموزشهای وزنه برداری به صورت منظم نداشتند.

شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند که گروه اول رژیم غذایی نرمال را پیروی کردند در حالی که گروه دوم وعده‌های غذای‌شان را با محدودیت زمانی میخوردند؛ به این صورت که در چهار روز هفته همه وعده‌های غذایی‌شان در پنجره‌ای چهار ساعته صرف میشد.

در پایان مطالعه گروه با محدودیت زمانی بافت ماهیچه‌ای‌شان رشد نکرد ولی نیرویشان افزایش یافت. اما در رژیم معمولی نه تنها نیرویشان افزایش یافت بلکه ۲٫۳ کیلو گرم افزایش بافت ماهیچه‌ای داشتند. این نتیجه نشان میدهد روزه‌داری متناوب بهترین راه برای افزایش بافت عضلانی نیست. شاید دلیلش این بود که این گروه پروتئین کافی در وعده‌های غذاییشان دریافت نمیکردند. چند دلیل علمی دیگر نیز وجود دارد که چرا این نوع روزه برای افزایش بافت عضلانی مناسب نیست.

برای افزایش عضله باید بیش از آنچه میسوزانید کالری دریافت نمایید، پروتئین کافی بگیرید تا بافت تازه عضلانی بسازید و به میزان لازم نیز ورزش کنید تا محرکی برای رشد عضلاتتان باشد. روزه‌داری متناوب دریافت کالری بیشتر برای ساخت عضله را دشوار میسازد به ویژه اگر غذاهایی بخورید که به آسانی احساس سیری در شما ایجاد نماید. افزون بر اینها باید تلاش بیشتری نمایید تا به  رغم کمتر خوردن در مقایسه با رژیم معمولی پروتئین بیشتری دریافت کنید.

برخی پژوهشها حاکی از آن است که مصرف پروتئین به طور منظم در طول روز میتواند برای عضلاتتان سودمند باشد. این دلایل به این معنا نیست که رشد عضله در روزه‌داری متناوب ناممکن است بلکه همه حرف این است که آسانترین رژیم برای افزایش عضله نیست.

خلاصه

روزه‌داری متناوب مستلزم آن است که کالری کمتری را نسبت به رژیم نرمال دریافت کنید. به همین خاطر ممکن است برای دریافت کالری و پروتئین کافی برای ساخت عضله با مشکل روبرو گردید. به طور کلی روزه‌داری متناوب بهترین رژیم برای ساخت عضله نیست.

تمرینهای وزنه‌برداری حین روزه‌داری متناوب میتواند به حفظ عضلات کمک کند

پژوهشها نشان میدهد تمرینات وزنه‌برداری میتواند کمک کند که حین لاغری عضله از دست ندهید. این موضوع به ویژه در دو مطالعه در رابطه با روزه‌داری متناوب نشان داده شده است. یک مطالعه هشت هفته‌ای ترکیب روزه‌داری متناوب و تمرینهای وزنه‌برداری به صورت سه روز در هفته را آزمایش نمود. پژوهشگران ۳۴ مرد را که در رابطه با تمرینهای وزنه‌برداری کارآزموده بودند به دو گروه تقسیم نمود: گروه با محدودیت زمانی خوردن ( همه کالریهای ورودی طی یک بازه هشت ساعته به آنها داده میشد) و گروه رژیم غذایی نرمال

هر دو گروه موظف بودند میزان یکسانی از کالری، و نیز پروتئین، را دریافت کنند، تنها تفاوت در زمانبندی غذایی‌شان بود. در پایان مطالعه هیچ کدام از دو گروه یاد شده نه بافت عضلانی اضافه کردند و نه به نیرویشان افزوده شد. اما گروه با محدودیت زمانی ۱٫۶ کیلوگرم چربی از دست دادند در حالیکه این تغییر در گروه دوم دیده نشد.

این نتیجه نشان میدهد تمرینهای وزنه‌برداری سه روز در هفته احتمالا کمک میکند از دست دادن چربی ناشی از روزه‌داری متناوب با زوال عضله همراه نباشد. پژوهشی دیگر درباره روزه‌داری یک روز در میان نشان میدهد ۲۵-۴۰ دقیقه تمرین با دوچرخه یا الپتیکال سه بار در هفته میتواند به حفظ بافت عضلانی حین کاهش وزن کمک کند. به طور کلی انجام حرکات ورزشی طی روزه‌داری متناوب قویاً توصیه میشود.

خلاصه

تمرین‌های وزنه‌برداری حین روزه متناوب احتمالاً میتواند به حفظ عضله کمک کند حتی هنگامی که چربی‌سوزی رخ میدهد. شکل‌های دیگر ورزش مانند استفاده از دوچرخه ثابت یا الپتیکال نیز میتواند سودمند باشد.

آیا باید در هنگام روزه‌داری ورزش کنید؟

حتی در میان افرادی که روزه متناوب میگیرند بحث درباره اینکه آیا هنگام روزه‌داری ورزش کنند یا نه وجود دارد. چند مطالعه نگاهی به این موضوع انداخته است.

یک مطالعه چهار هفته‌ای ۲۰ زن را زیر نظر گرفت که بعضی از آنها روزه میگرفتند و برخی دیگر رژیم نرمالشان را دنبال میکردند و همه آنها بر روی تردمیل راه میرفتند. هر دو گروه به میزان یکسانی وزن و چربی از دست دادند و هیچ کدامشان تغییری در بافت عضلانی نداشتند.

بر پایه این نتایج اگر هدفتان کاهش وزن باشد احتمالاً مهم نیست که آیا حین روزه داری ورزش کنید یا نه. اما این احتمال وجود دارد که تمرین در هنگام روزه‌داری به عملکرد ورزشی‌تان آسیب برساند به ویژه اگر ورزشکار حرفه‌ای باشید.

به طور کلی به نظر میرسد تمرین حین روزه‌داری ترجیحی شخصی باشد و احتمالاً ورزشتان را موثرتر نسازد؛ چه بسا باعث افت کیفی تمرینهایتان شود. اما برخی از تمرین حین روزه‌داری لذت میبرند. پس اگر انتخابتان این باشد توصیه میشود درست بعد از تمرین ۲۰ گرم پروتئین اضافه دریافت کنید تا به بازسازی عضلانی تان کمک کند.

خلاصه

تمرین حین روزه‌داری احتمالاً سودمندتر از زمانهای دیگر نباشد. در واقع احتمالش هست که سبب کاهش عملکردتان شود. برای بیشتر افراد اینکه آیا حین روزه‌داری ورزش کنند یا نه ترجیحی شخصیست.

راهبردهای تغذیه‌ای برای حمایت عضلانی

اگر روزه‌داری متناوب را به عنوان ابزاری برای کاهش وزن و تندرستی به کار میبرید چند نکته وجود دارد که انجام آن به کارتان می‌آید تا حتی الامکان عضله از دست ندهید. همانطور که بحث شد ورزش، به ویژه تمرین‌های وزنه‌برداری، به حفظ عضلات کمک میکند. کاهش یکنواخت و آهسته وزن نیز میتواند موثر باشد. پژوهشها نشان میدهد هنگامی که به سرعت وزن زیادی از دست میدهید احتمال بیشتری دارد که بافت عضلانی نیز از دست برود. این بدان معنیست که اگر روزه متناوب میگیرید نباید کالری ورودیتان را به یکباره کم کنید. در حالیکه سرعت ایده آل کاهش وزن متفاوت است بسیاری از متخصصان( ۰٫۴۵-۰٫۹) کیلوگرم در هفته را توصیه میکنند. اما چنانچه حفظ عضلات ترجیح اولتان باشد احتمالا بخواهید از این سرعت بکاهید. افزون بر آهنگ کاهش وزن، ترکیب رژیم غذایی‌تان نقش پررنگی در حفظ عضلات حین روزه متناوب دارد. فارغ از نوع رژیمی که دنبال می‌کنید دریافت پروتئین کافی اهمیت بسیاری دارد.

چند مطالعه حاکی از این است که دنبال کردن یک رژیم همراه با دریافت پروتئین کافی میتواند به حفظ عضلات حین چربی‌سوزی کمک کند. دریافت روزانه پروتئین حدود ۱٫۶ گرم به ازای هر یک کیلو وزن حین کاهش وزن میتواند سودمند باشد. ممکن است دریافت پروتئین کافی به ویژه هنگامی مهم باشد که روزه متناوب میگیرید چرا که بدنتان مدت زمان طولانیتری را بدون دریافت مواد غذایی  سپری می‌کند.

خلاصه

راهبردهای تغذیه‌ای مهم که میتواند حین روزه‌داری متناوب به حفظ عضلات کمک کند کندتر کردن آهنگ کاهش وزن و دریافت پروتئین کافیست. انتخاب غذاهایی با ارزش بالا نیز توصیه میشود.

مکمل های تغذیه‌ای برای حمایت عضلات

چنانچه در تلاشید حین روزه‌داری متناوب عضلاتتان را حفظ کنید یا رشد عضلانی داشته باشید برخی از مکمل‌های تغذیه‌ای میتوانند به شما کمک کنند. اما لازم است این را در نظر داشته باشید که دریافت این مکمل‌ها بر نتایج روزه متناوب اثر میگذارند.

مکمل‌ها در بازه پنجره غذایی

دو تا از مهمترین مکمل‌ها پروتئین و کراتین است. در حالیکه مصرف این مکمل‌ها ضروری نیستند، چنانچه پروتئین کافی را از وعده‌های غذایی‌تان دریافت می‌کنید، راهی آسان هستند که مطمئن شوید مواد مغذی کافی را روزانه می‌گیرید. به ویژه اگر از نظر فیزیکی فعال باشید مکمل‌های پروتئینی میتواند به بهبود اندازه عضلات و عملکرد ورزشیتان کمک نماید. افزون بر پروتئین، مکمل‌های کراتینی نیز عضلاتتان را حمایت میکنند.

کراتین مولکولیست که به طور طبیعی در بدن یافت میشود و میتوانید مقدار آن را در سلولهایتان با مکمل‌های غذایی افزایش دهید. این مکمل به ویژه هنگامی سودمند است که ورزش کنید. تخمین زده میشود که در تمرین‌های وزنه‌برداری کراتین به طور میانگین بین پنج تا ده درصد نیرویتان را افزایش میدهد.

مکمل‌ها حین روزه داری

ممکن است ندانید که آیا  لازم است پروتئین، کراتین و دیگر مکمل‌ها مانند BCAA را حین روزه‌داری مصرف کنید یا نه. این موضوع بستگی به این دارد که تا چه حد نگران اثرات منفی روزه بر روی عضلاتتان باشید. اما همانطور که در این مقاله بحث شد دوره کوتاه روزه‌داری احتمالاً موجب زوال عضله نمیگردد.

افزون بر آن برخی از منافع سلامتی روزه‌داری متناوب احتمالاً بر میگردد به این حقیقت که بدنتان غذا دریافت نکند. این استرس ملایم بر روی بدنتان احتمالاً قوایش را افزایش میدهد تا با تهدیداتی جدی‌تر مانند بیماریها در آینده مبارزه کند.

چنانچه حین روزه‌داری مکمل‌های حاوی آمینو اسیدها ( شامل پروتئین و مکمل BCAA) دریافت کنید این پیام را به بدنتان مخابره میکنید که روزه نیستید. افزون بر آن چنانچه در بازه پنجره غذاییتان پروتئین کافی دریافت کنید روزه‌داری به مدت ۱۶ ساعت در مقایسه با رژیم غذایی معمولی به نظر نمیرسد برای عضلاتتان مضر باشد. به طور کلی احتمالش پایین است که در بازه روزه‌داریتان نیاز باشد مکمل مصرف کنید. برخی از مکمل‌ها مانند کراتین بهتر است که همراه با وعده غذاییتان مصرف شود.

خلاصه

دریافت مکمل‌های غذایی حین روزه‌داری ضروری نیست. اما مکمل‌های پروتئین و کراتین احتمالاً بافت عضلانیتان را حمایت میکند. این مکمل‌ها میتواند در بازه پنجره غذایی‌تان در روزه‌داری متناوب مصرف شوند.

روزه‌داری متناوب راهبرد رژیمی پر طرفداریست که دوره‌های روزه‌داری در آن طولانیتر از یک شب شام نخوردن است. این رژیم انواع گوناگونی دارد که شامل خوردن با محدودیت زمانی، روزه یک روز در میان، روزه‌داری دوره‌ای، رژیم ۵:۲ و روزه‌داری دینی است.

این رژیم نسبت به رژیم‌های دیگر موجب زوال عضلانی بیشتر نمی‌شود. با این وجود افزودن ورزش، به ویژه وزنه‌برداری،  به برنامه روزه‌داریتان به حفظ عضلات کمک می‌کند. اما اینکه حین روزه‌داری ورزش کنید یا نه به خودتان بستگی دارد. روزه‌داری به کیفیت تمرین‌های ورزشی‌تان اضافه نمی‌کند. هدف‌گذاری برای کاهش وزن کندتر و دریافت پروتئین کافی حین روزه‌داری به شما در حفظ عضلاتتان کمک می‌کند.

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی