چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

مزایای روزه داری متناوب

جین ای برودی

Jane.E Brody

من از دیرباز فکر میکردم بدن انسان قرار نیست با معده خالی کار کند و روزه‌داری عمدتاً دلایل مذهبی دارد یا به منظور جلوگیری از شورش سیاسی ترویج میشود. در غیر این صورت به منبعی تازه و قابل‌اطمینان نیاز است تا سوخت مورد نیاز را برای عملکرد بهینه جسمی، ذهنی و عاطفی فراهم نماید. تجربه شخصی هم این مفهوم را تقویت میکند؛ هر چه باشد خود من در حالت گرسنگی اصلاً آدم خوشایندی نیستم. حتی نامی رسمی برای خشم ناشی از گرسنگی هم در زبان انگلیسی سر زبانها افتاده است: Hangry ، که ترکیب واژه‌های خشمگین و گرسنه است.

اما اشتیاق روزه‌داری در میان مردمی که نگران سلامت، طول عمر و کنترل وزنشان هستند مرا بر آن داشت تا نگاهی بیاندازم به مدارکی برای مزایای احتمالی، و ریسک‌های، آنچه دانشمندان روزه‌داری متناوب مینامند. مردی را میشناسم که در دهه نخست پنجاه است و ۱۲ پوند وزن در عرض دو ماه از دست داده به وسیله رژیمی که خودش ۷-۱۱ مینامد: همه روزهای هفته از ساعت هفت عصر تا یازده صبح فردا چیزی نمیخورد.

نخست من نسبت به این قضیه دیرباور بودم اما معلوم شد که این شیوه برای خودش حرفی برای گفتن دارد به خصوص اگر دوره روزه ۱۶ ساعت به طول انجامد. مارک پی متسون Mark P.Mattsom نورو ساینتیست در National Institue on Aging and John Hopkins University School of Medicine توضیح داد که کبد گلوکز را ذخیره میکند تا بدن در هنگام نیاز، پیش از آنکه به صورت چربی در آید، از آن به عنوان سوخت استفاده کند. اگر ده تا دوازده ساعت از مصرف غذا بگذرد حالت متابولیکی بدن تغییر جهت میدهد و بدن به جای کالریهای ذخیره شده در کبد اقدام به شکستن بافت چربی و تامین انرژی از آن می نماید.

او گفت اکثر افرادی که میخواهند کاهش وزن داشته باشند باید شانزده ساعت را بدون خوردن مواد حاوی کالری سپری کنند و افزود: آسانترین کار این است که پس از ساعت ۸ شب چیزی نخوریم، از صبحانه صرفنظر کنیم و تا ناهار به روزه ادامه دهیم. ( ظهر میتوان چای و قهوه بدون خامه و شکر نوشید)

اما انتظار نداشته باشید نتایجش را بی‌درنگ ببینید چرا که دست کم چهار هفته طول میکشد تا متوجه اثرات آن شوید. باید در نظر گرفت که اگر چه به تازگی مطالعات زیادی در این‌باره صورت پذیرفته است، با این حال هیچ کدامشان طولانی مدت نبوده‌اند و بسیاری از آنها بر روی حیوانات انجام شده است. برای نمونه در  مطالعه حیوانی مدل سکته مغزی، آنهایی که به روش روزه‌داری تغذیه میشدند آسیب کمتری را در مغز تجربه میکردند چرا که نسبت به استرس نبود اکسیژن و انرژی مقاومتر بودند.

پژوهشگران گزارش دادند مطالعه‌ای دیگر بر روی حیوانات نشان میدهد روزه‌داری متناوب تاثیری نیرومند بر طیف گسترده‌ای از بیماریهای مزمن دارد که شامل چاقی، دیابت، بیماریهای قلبی عروقی، سرطان و بیماریهای مغزیست. مشاهدات آنها از مطالعات انسانی و حیوانی حاکی از بهبودهایی در تنوعی از شاخص‌های سلامتیست و حتی روندی نزولی یا حتی معکوس در فرایند بیماریها و سالمندی مشاهده شد. برای نمونه مطالعات انسانی روزه‌داری متناوب دریافت که این عمل موجب بهبود بیماریهایی میشود که عامل آنها مقاومت انسولینی، ناهنجاری چربی خون، فشار خون بالا، التهاب و حتی کاهش وزن به صورت مستقل است. یک تیم پژوهشی در بالتیمور در سال ۲۰۱۸ گزارش دادند:” روزه داری متناوب در بیماران دچار ام اس سبب کاهش نشانه‌های بیماری درست دو ماه پس از آغاز روزه‌داری شد.”

 دکتر متسون گفت اگر از دید تکاملی به قضیه نگاه کنید شکارچیانی که برای یافتن طعمه بالاجبار در حالت روزه به سر میبردند و طی نبردهایی برای یافتن شکار آسیب میدیدند زودتر بهبود می‌یافتند. همتای انسانی آنها نیز که در محیط‌های دچار قحطی زندگی میکردند زنده نمی‌مانند مگر اینکه به طریقی خودشان را با روزه‌داری محافظت میکردند.

نیاکان ما روزانه سه وعده منظم غذایی با فاصله _و تازه میان وعده _نمیخوردند؛ گذشته از این زندگی بی‌تحرکی هم نداشتند. نتیجه مطالعات گوناگون به این موضوع رسید که اگر نه همه ارگانها، اما بیشتر آنها طی روزه‌داری دستخوش تغییر میشوند که این تغییر باعث تاب‌آوری بهتر و در نتیجه چیرگی بر چالش‌های بعدی میشود تا دوباره وضع به حالت عادی بازگردد.

دکتر متسون توضیح میدهد بدن در طول روزه‌داری پروتئین‌های تازه معدودی تهیه میکند که این امر باعث میشود سلولها ترغیب شوند پروتئین مورد نیازشان را از منابع غیرضروری بگیرند. بنابراین پروتئین‌های منابع غیرضروری به واحدهای سازنده خود یعنی آمینواسیدها شکسته میشوند تا پروتئین‌های تازه ضروری برای ادامه زندگی ساخته شوند. سپس بعد از صرف غذا پروتئین‌های تازه بی‌شماری در مغز و جاهای دیگر ساخته میشوند.

پرسش منطقی که در این میان به ذهن میرسد این است که “روزه‌داری متناوب تا چه اندازه ایمن است؟” پاسخ این است که هنگامی که چربیها برای فراهم آوردن انرژی بدن شکسته میشوند موادی را تولید میکنند که کیتون مینامیم. این مواد فعالیت بسیاری از پروتئین‌ها و مولکولهایی را تنظیم میکند که بر روی تندرستی و سالمندی اثرگذارند. “کیتوز” حالتیست که هدف نهایی در رژیم اتکینز، کتوژنیک و دیگر رژیم‌هاییست که در آن کربوهیدرات‌ها محدود میشوند. اما در حالت افراطی آن کیتوز میتواند به کبد، کلیه‌ها و مغز آسیب برساند و به ویژه برای افرادی با بیماریهای مزمن مانند دیابت و بیماریهای قلبی خطرناک است.

پرسش مهم دیگر: “روزه داری متناوب تا چه اندازه عملیست؟” به ویژه در هفته‌های اول میتواند سخت باشد خصوصاً اگر فردی هستید که برروی ساعات صرف غذا کنترل محدودی دارید. پژوهشگران میگویند: بسیاری از افراد در طول محدودیت غذایی احساس گرسنگی، تحریک‌پذیری و کاهش تمرکز را تجربه خواهند کرد، اما آنها افزودند این تاثیرات جانبی معمولاً در ماه اول از بین میرود. از سوی دیگر غذا نخوردن به لحاظ اجتماعی میتواند بسیار محدودکننده باشد. چه واکنشی میتوان نشان داد به دعوت به شامی که درست در آغاز محدودیت زمانی غذایی شما باشد؟

برای افرادی که دچا گرایش پنهان یا آشکار در اختلال خوردن هستند روزه‌داری میتواند موثرترین محرک باشد که این را من در اوایل دهه بیست سالگیم کشف کردم. به منظور کنترل وزنم یا چیزی نمیخوردم یا خیلی اندک میخوردم، اما هنگامی که در عصر میخواستم غذا بخورم دچار حمله پرخوری عصبی میشدم.

اینکه این رژیم تا چه اندازه خوب عمل میکند احتمالاً به عادات معمول خوردن و نوشیدنتان بستگی دارد و اینکه در هنگام باز کردن روزه از چه نوع مواد غذایی و با چه کیفیتی استفاده می‌کنید. دانستن اینکه در محدوده‌ای از شبانه روز نمیتوانید چیزی بخورید ممکن است شما را بر آن دارد تا پس از گذشت این بازه رو به خوردن غذاهایی بیاورید که ارزش ناچیزی دارند.

دکتر متسون در این‌باره هشدار داد که روزه‌دارها باید غذاهای سالم بخورند که شامل گندم کامل، پروتئین و چربی‌های سالم است و چربیهای اشباع را در غذایشان محدود سازند. از شکر و کربوهیدراتهای تصفیه شده نیز دوری کنند. نکته مهم دیگر این است که در طول روزه‌داری به اندازه کافی آب دریافت کنند.

به یاد داشته باشید در روزه‌داری متناوب نیز کاهش وزن با کاهش کالری دریافتی صورت میپذیرد. بهترین رژیم برای شما رژیمیست که در آن نه تنها سالم و سیراب بمانید بلکه در بهترین حالت ممکن به زندگی ادامه دهید. اگر روزه برای شما همان رژیم است پس به آن ادامه دهید.

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی