چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

والایش

والایش (Sublimation) در روانشناسی مکانیسم دفاعی‌ایست که در آن امیال و تکانه‌های منفی به شکل رفتاری پذیرفته در جامعه تغییر مسیر میدهند. زیگموند فروید نخستین کسی بود که پس از مطالعه یک کتاب این اصطلاح را رایج کرد. این کتاب داستان پسربچه‌ای را بازگو مینمود که در کودکی دم سگ‌ها را قیچی میکرد و بعدها تبدیل به جراحی محترم شد.

فروید این پدیده را به عنوان والایش تشخیص داد و آن را یکی از مکانیسم‌های دفاعی تعریف کرد. دخترش آنا فروید مکانیسم‌های دفاعی را در کتابش تحت عنوان ایگو و مکانیسم‌های دفاع بسط و گسترش داد.

والایش در روانشناسی چیست؟

همه ما هر روزه با محرکهایی بمباران میشویم که ما را با چالش‌هایی روبرو کرده، مجبورمان مینمایند که تصمیم‌هایی بگیریم و سرانجام پاسخهایی عاطفی بیافرینیم. این پاسخهای عاطفی میتوانند منفی یا مثبت باشند و به منظور زیستن در جامعه‌ای متمدن مجبوریم چنین واکنشهایی را تا حدی کنترل کنیم. ما نمیتوانیم هر جا که با موقعیتی ناخوشایند روبرو میشویم فریاد بکشیم یا چیزی را ویران کنیم. به جای آن ذهن ما می‌آموزد که چگونه این موقعیت‌ها را با رفتاری پذیرفتنی حل و فصل نماید. اینجاست که مکانیسم‌های دفاعی به میدان می‌آیند. این مکانیسم‌ها انواع گوناگونی دارند که شامل انکار، سرکوب، فرافکنی، جابجایی و نیز والایش هستند.

والایش در روانشناسی یکی از سودمندترین مکانیسم‌های دفاعیست چرا که عواطف منفی را به اقداماتی مثبت تبدیل می‌کند. بسیاری از مکانیسم‌های دفاعی عواطف طبیعی ما را سرکوب می‌نمایند که بعدها مشکلاتی را در زندگی ما به وجود می‌آورند. از سویی دیگر والایش به ما اجازه میدهد کانون توجهمان را بر روی این انرژی منفی متمرکز گردانیم و آن را مبدل به عملی سودمند نماییم.

مثالهایی از والایش در روانشناسی

جوانی که با بروز خشمش مشکل دارد در باشگاه بوکس محله‌اش ثبت نام میکند.

شخصی با نیاز وسواس‌گونه به کنترل تبدیل به مدیری شایسته و موفق میشود.

فردی که بسیار حاضر جواب است و میل زیادی دارد که دیگران را سر جای خود بنشاند وکیلی زبردست میشود.

پسرجوانی با امیال جنسی فراوان که خود و دیگران را در معرض خطر قرار میدهد دونده قابلی میشود.

شخصی با روحیه تهاجمی بالا آموزش میبیند تا سرباز شود.

فردی که در موقعیت دلخواه شغلیش پذیرفته نمیشود شرکت خودش را راه می‌اندازد.

آدمی بسیار حساس و نکته سنج هنرمندی بلندآوازه میشود و …

به همین خاطر است که والایش بالغانه‌ترین راه برای پرداختن به پاسخهای عاطفیست و استفاده از آن فرد را تبدیل به شخصی کوشا میکند. اما حین والایش امیالمان، ما در سطح ناخودآگاه از آنچه در حال روی دادن است آگاه نیستیم. این بدان معناست که بسیاری از تصمیم‌گیری‌هایمان در حالت بی‌خبری رخ میدهند.

حال پرسش این است که این بیخبری چه تاثیری بر زندگیمان میگذارد. هری استک سولیوان پایه‌گذار روانشناسی تحلیلی میان فردی، والایش را اینگونه توصیف میکند: هنگامی که درباره ظرافت‌های تعاملات انسانی با یکدیگر صحبت میکنیم.

والایش برای او رضایتی غیرعمدی و نسبیست که به ما اجازه میدهد تایید اجتماعی بدست آوریم که تازه آن منجر به رضایت مستقیم میشود و این به رغم ایده‌آلها و نرمهای اجتماعی ماست. سولیوان دریافت که والایش در روانشناسی بسیار پیچیده‌تر از آن چیزیست که فروید بر آن باور داشت. جایگزینی عواطف منفی با رفتاری مثبت ممکن است دقیقاً آن چیزی نباشد که بخواهیم. حتی شاید به طور کامل ما را خوشنود نسازد اما در یک جامعه متمدن، که باید عضوی از آن باشیم، این تنها منبع ماست.

هنگامی که از والایش به عنوان مکانیسم دفاعی استفاده میکنیم تصمیم آگاهانه‌ای نمی‌گیریم و پیامدهای کار را نیز نمی‌سنجیم. اگر چه به گونه‌ای درونی با یک تعارض رویارو میشویم؛ در آخر این نیازمان است که باید برآورده شود. بنابراین اگر به گونه‌ای درونی از تصمیم‌گیری خود آگاه نباشیم ، فرضاً به شکل روزانه، چگونه از آن تاثیر می‌گیریم؟

والایش چگونه زندگیمان را پنهانی هدایت میکند؟

هنگامی که در حال والایش امیال و تکانه‌هایمان هستیم آگاهانه از آنچه در حال انجامش به طریقی معین هستیم با خبر نیستیم و این کار را دشوار می‌کند، به ویژه اگر در پی نشانه‌ای هم باشیم که در کجا در حال والایش هستیم. اما راه‌هایی وجود دارد که نشانمان میدهد چه زمانهایی در حال انجامش هستیم.

روابط شخصی:

فردی را که با آن رابطه دارید در نظر بگیرید. آیا درست نقطه مقابل شماست یا شباهتهای فراوانی به او دارید؟ افرادی که در پی ارتقا و اعتلا در روابطشان هستند به سمت اشخاصی متمایل میشوند که ویژگیهای مطلوب خودشان را در آن فرد ببینند.

حرفه ها:

حرفه‌ای را که برای خود برمی‌گزینید  میتواند نشانگری نیرومند از والایش در روانشناسی باشد. ژرف‌ترین افکارتان را بکاوید و درباره آنچه شدیداً مشتاقش انجامش هستید بیاندیشید. اکنون به حرفه انتخابی‌تان فکر کنید و ببینید آیا پیوند معنی‌داری میانشان وجود دارد یا نه. برای مثال شخصی که به رغم اضافه وزن تمایل زیادی به شیرینی و شکلات دارد شیرینی‌فروشی باز میکند. یا جامعه‌ستیزی که در بالاترین رده‌های یک موسسه مالی موفق مشغول به کار است. شاید هم شخصی که از صرف وقت با کودکان بیزار است در مهد کودک به معلمی میپردازد.

به هر حال هر راهی را که به وسیله آن ژرفترین و تاریکترین افکارتان را والایش نمایید میتوانید مطمئن باشید انرژی منفی‌تان را در کانالی قرار میدهد و به چیزی ثمربخش تبدیلش می‌کند.

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی