چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

دو عامل کلیدی برای رسیدن به دوران سالمندی عالیتر از هشت تا هشتاد سالگی و فراتر از آن

دکتر جیمز پاولسکی

پژوهشگران یاری‌مان میدهند تا عوامل کلیدی برای رسیدن به سالمندی عالی و تبدیل آن به سالهای طلایی را دریابیم.

به تازگی پسرمان لیام به مناسبت جشن تولد هشت سالگیش با دوستان خود یک بازی فوتبال دوستانه ترتیب داد. من و همسرم سوزی از تماشای بازی همراه با شادی پسرم و ارتباطی که با دوستانش در زمین بازی داشت لذت میبردیم. درست هفته پیش از آن ما به جشن تولد هشتاد سالگی استیوکین استاد چالاک و با نشاط اسپینینگ سوزی دعوت شدیم تا به این مناسبت در باشگاه محلی ما، جایی که او سالهاست به آموزش میپردازد، به ورزش دسته‌جمعی مشغول شویم.

سوزی تحت تاثیر آنچه دید و تجربه کرد قرار گرفت. آن جشن بیشتر شبیه تولد کودکی هشت ساله بود تا سالمندی هشتاد ساله. انرژی استیو بسیار بالاتر از میانگین سنش بود. با این حساب او الگوی خوبیست برای کودکان و بزرگسالانی که در پی سالمندی همراه با سرزندگی هستند.

این دو جشن تولد ما را به فکر برد درباره اینکه چه چیزی میتوانیم به پسرمان درباره سالمندی بیاموزیم. دقیقاً چه عواملی بر روی یک سالمندی، از هشت تا هشتاد سالگی و فراتر از آن ، همراه با تندرستی تاثیرگذارست؟ این پرسشیست که من و سوزی با دوستمان مطرح کردیم. جالب است بدانید جرج وایلنت دانش‌آموخته هاروارد است و طرح پژوهشی بزرگی را اداره میکند که از بلندمدت‌ترین طرح‌های پژوهشی دنیاست.

این طرح به بررسی سلامت فیزیکی و عاطفی ۲۶۸ دانشجوی سال دوم هاروارد میپردازد و از سال ۱۹۳۸ سالمندی تدریجی آنها را زیر نظر گرفته است.

عادات، نه وراثت، برای تندرستی مهمتر هستند

جرج یافته‌های الهام‌بخش این طرح پژوهشی را در سه کتاب فوق‌العاده جالب خود ثبت کرده است. کتاب نخستش درباره توانایی سازگاری شرکت‌کنندگان تا سن پنجاه و پنج سالگیست و به بررسی نتایج مثبت و منفی گسترده‌ای در این زمینه پرداخته است.

بیست و پنج سال پس از آن کتاب دومش به نام سالمندی عالی را منتشر کرد که در آن نشان داد سالمندی عاطفی و فیزیکی همراه با سلامت، از پنجاه و پنج تا هشتاد سال، بیش از آنچه به وراثت مرتبط باشد به انتخاب سبک زندگی و عادات سالم مانند ورزش منظم، ایجاد پیوندهای صمیمانه و نزدیک و نیز ازدواجی عاشقانه وابسته است.

کتاب سومش نیز به نام پیروزی‌های تجربه هفتاد و پنج سال پس از آغاز به کار این گروه پژوهشی در مطالعه‌ای پیشگامانه منتشر شد و در آن چند نفر از اعضای گروه اول زیر نظر گرفته شدند که زنده مانده بودند. بسیاری از آنها فراتر از بازنشستگی قراردادی و مرسوم زنده مانده بودند. حال پرسش اساسی این است که راز زنده ماندن ومهمتر از همه “سرزنده” بودن آنها  مانند استیو چیست؟

جرج به ما اینگونه پاسخ داد: عادات (و نه وراثت) ،که پیش از پنجاه سالگی شکل میگیرند، برای رسیدن ،همراه با وقار و زیبایی، به دوره سالمندی و فراتر از آن اهمیت دارند. او درباره اهمیت ورزش منظم، داشتن وزن متعادل و ایجاد سازوکارهایی برای مدارا در زندگی صحبت کرد. استیو نیز درباره اهمیت ایجاد عادات سالم مانند ورزش منظم با طرح پژوهشی یاد شده هم نظر است و میگوید: من همیشه در زندگیم اهل ورزش بودم اما خوب است بدانید که هیچ وقت برای این کار دیر نیست.

همه آنچه به آن نیاز دارید عشق است ( ورزش هم کمک میکند!)

جرج در ادامه یافته‌های دیگر این طرح پژوهشی را برایمان به تصویر کشید. او معتقد است همانطور که تحرک بدنی برای رسیدن به سالمندی عالی اهمیت دارد، کیفیت روابطمان در زندگی نیز سهم بزرگی در این معادله دارد. او گفت : روابط همراه با عشق کلید طول عمر است. جرج دریافت روابط میتوانند آسیب‌های دوران کودکی را بازسازی کنند حتی اگر این آسیب‌ها مربوط به دهه‌ها پیش باشد. در حقیقت پیوندهای نیرومند با دیگری که سالها پیش شکل گرفته، مانند پیوند پسر با مادرش، فاکتوری قابل اعتنا در بحث حمایت و حفاظت در زندگیست.

عواطف مثبت، برای نمونه عشق، عنصر سازنده کلیدی برای رسیدن به میانسالی و تبدیل آن به سالهای طلاییست. در واقع عواطف مثبت اثراتی آرام‌کننده بر روی سیستم عصبی دارند درست همانطور که واکنشهای تن آسایی در اثر مراقبه کردن برانگیخته میشوند.

او به تمرین آنچه درباره‌اش پند میدهد میپردازد و به طور منظم با همسرش جودی ورزش میکند؛ به طوری که میگوید جودی وسیله‌ای برای رسیدن به اهداف فیتنسی من بوده است. اوچهل سال پیش نخستین هزینه عضویت در باشگاه جرج را پرداخت و از همان موقع تا اکنون با هم به تمرین پرداخته‌اند. جودی میگوید: بودن در یک رابطه خوب بسیار مهم است چرا که این نگرشتان در برابر سالمندیست که ایجاد تفاوت میکند و داشتن یار و همراه از این جهت کارساز است که فعال باقی بمانید و در این راستا به تشویق یکدیگر میپردازید.

هیچ شکی وجود ندارد که استیو و جودی در حال گذراندن سالمندی مثال‌زدنی هستند نه تنها به خاطر عادت ورزش منظم بلکه به سبب عشق متقابل و رابطه حمایتی که در کنار یکدیگر دارند. آنها چیزی را دارند که ما “عشاق ارسطویی” مینامیم که الهامبخش یکدیگر هستند تا با ایجاد عادات سبک سالم زندگی سبب رشد یکدیگر شوند.

بنابر مطالعات بی شمار در طی سالها بسیاری از ما از ارتباط میان ورزش منظم با بهزیستی روانی و فیزیکی بهتر آگاهیم. اما آنچه ممکن است ندانیم تاثیر فزاینده‌ایست که روابط درست به مانند ورزش بر تندرستی ما دارد. چرا که پژوهشها تا همین دوره اخیر هم بر روی این موضوع تمرکز نکرده بودند.

لحظه ای تصور کنید که در آغوشی گرم و پرمهر جای گرفته‌اید. یا لحظه‌ای را مجسم نمایید که چگونه پسرکوچولوی اشک‌ریزانتان را میان بازوهایتان گرفته‌اید تا آرام شود چرا که او از باخت تیم موردعلاقه‌ش غمگین است.

اکنون خوب است بدانید که عواطف مثبت مانند عشق نه تنها باعث کاهش فشار خون، حمله قلبی و ریتم تنفسی میشوند بلکه تنش عضلانی را نیز آرام میکنند که همه اینها به طور کلی سبب افزایش تندرستی میشود. جرج میگوید: روابط حمایتی و عاشقانه نه تنها حس خوبی دارند بلکه برای تندرستی ما ضروری هستند. استیو درباره اثر مثبت روابط عاشقانه و پیوندهای اجتماعی نیرومند هم عقیده است:

“شرکت در کلاسهای دسته‌جمعی ورزشی سودمندتر از ورزش کردن به تنهایست چرا که همراهی با جمع برایتان انگیزه‌بخش است.”

اگر تا همین اکنون عادت ورزش منظم داشته‌اید عالیست. اما اگر به خاطر برنامه‌ها ومسئولیت‌های شغلی از روابط عاطفی و اجتماعیتان چشم‌پوشی کرده‌اید شاید بخواهید برای رسیدن به سالمندی همراه با تندرستی اولویت‌هایتان را دوباره بازبینی کنید.

این سر نخ را از لیام هشت ساله و استیو و همسرس جودی در ذهن داشته باشید. به طور منظم ورزش کنید و برای تندرستی بیشتر و شادی در سالهای آینده تمرینهایتان را به همراه یار یا دوست نزدیکتان انجام دهید.

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی