چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

هفت مزیت کاربردی روزه

دکتر جیسون فانگ Dr.Jason Fung

رژیم لوکارب و پر چرب LCHF برای کاهش وزن موثر است اما میتوان آن را حتی بهتر و کارآمدتر کرد به این صورت که روزه‌داری متناوب Intermitten Fasting را به آن افزود چرا که مزایایی دارد که توسط رژیم‌های معمولی دیگر ارائه نمی‌گردد.

هر دو رژیم هدف یکسانی دارند که بهبود سلامت متابولیکی، کاستن اثر انسولین و بهبود کاهش چربیست. در حالی که بسیاری بر این باورند که کالری اضافی به تنهایی مسئول افزایش وزن است به تازگی مشخص شده که این گفته فقط تا حدی درست است. کالریها و انسولین احتمالاً هر دو فرد را به سوی اضافه وزن میرانند. رژیم LCHF فارغ از کالری، سطح انسولین را میکاهد اما معمولاً موجب کاهش کالری ( حتی بدون تلاش) نیز میگردد. بنابراین LCHF به گونه‌ای تاثیرگذار برای کاهش وزن موثر است.

اما ترکیب روزه و LCHF احتمالاً مزایای یکدیگر را برای بیشینه اثر خود تشدید مینمایند. در حالی که روزه‌داری متناوب مزایای ثابت شده بسیاری دارد اما همچنان بر سر آن مناقشه است.

افرادی که نباید روزه بگیرند: کسانی که زیر وزن نرمال خود هستند، از اختلالات غذا خوردن مانند آنورکسیا رنج میبرند، زنان باردار یا شیرده و سرانجام افراد زیر هجده سال

در زیر به هفت مزیت روزه داری میپردازیم:

۷# سادگی

فهم رژیم LCHF برای افراد همیشه آسان نیست. بسیاری از غذاها حاوی قندهای پنهان در فهرست مواد تشکیل دهنده‌شان هستند. افراد شاید همیشه تفاوت میان کربوهیدراتها، چربیها و پروتئین را درک نکنند. چیزی که قضیه را پیچیده‌تر میسازد این است که خاصیت چاق‌کنندگی کربوهیدراتها با هم متفاوت است. اما فیبرها چطور؟ یا مفهوم کارب خالص و نشاسته مقاوم ؟ حتی برای یک انگلیسی زبان که با کامپیوتر هم سروکار دارد میتواند دشوار باشد تا با این مفاهیم کلنجار برود. گذشته از همه اینها در فضای اینترنت توصیه‌های ضد و نقیضی به چشم میخورد که افراد را سردرگم تر میسازد.

توصیه من اغلب به افراد این است که رژیمشان را با LCHF سازگار کنند که در فهرست غذای روزانه‌شان بشقابی پر از پاستا و نان کامل گندم قرار میدهد. اگر بخواهیم روراست باشیم بسیاری از افراد درک دقیقی از رژیم غذایی ندارند. من زمان فراوانی را سپری و در این راه موهایم را سپید کردم تا بکوشم افراد رژیم غذاییشان را تغییر دهند اما درک این قضیه برای بسیاری هنوز ساده نیست. افزون بر آن رژیم غذایی آنها در  طول چهل سال تغییر چندانی نکرده است و در راه دگرگون کردن رژیمشان به مشکل بر خورده‌اند.

در این چهل سال سهولت رژیم کم چرب آنچنان به افراد تلقین شده است که درگیر شدن با رژیمی سرشار از چربیهای سالم را برایشان دشوار میسازد. رویکردی کاملاً متفاوت مانند روزه برای درک شدن توسط افراد راهی ساده‌تر بود. از سویی دیگر روزه‌گیری آنچنان ساده است که حتی میتوان آن را در دو جمله توصیف کرد: هیچ غذا و نوشیدنی حاوی قند و شیرین‌کننده استفاده نکن. آب و چای و قهوه بنوش و تمام! حتی با این روش ساده شرح ریزه‌کاریهای آن میتواند ساعتها زمان به خود اختصاص دهد.

۶# ارزان بودن

در حالی که ترجیح کلی من این است که مراجعانم غذاهای ارگانیک و گوشت گوساله‌ای را مصرف کنند که در مراتع سرسبز چریده و از نان سفید و غذاهای فراوری شده دوری کنند، حقیقت این است که این غذاها اصلاً ارزان نیستند و افراد به سادگی نمیتوانند آن را تهیه نمایند تا تغذیه سالمی داشته باشند. چگونه است که گیلاس تازه هفت دلار است در حالی که یک قرص کامل و نسبتاً بزرگ دو دلار؟

 بنابراین برای تهیه اقلام مورد نیاز که در چارچوب بودجه‌ای کم بگنجد آسانتر است که ساک خریدتان را با ماکارونی و نان سفید پر کنید. درست است که ارزانتر هستند اما به این معنی نیست که باید تمام عمرتان با دیابت نوع دو سروکار داشته باشید. اما در روزه گرفتن حتی نیاز نیست غذایی بخرید بنابراین میتوانید پس انداز هم بکنید. هیچ چیز نمیتواند با رایگان بودن رقابت کند البته به جز پس انداز پول. کیست که نخواهد چند دلار اضافه در کیف پولش باقی بماند در حالی که وزن هم از دست میدهد و تازه روز به روز سالمتر میشود؟ گویی برای از دست دادن وزن حقوق میگیرید!

۵#راحتی

میل کردن غذایی که از صفر تا صد آن در خانه تهیه شده باشد عالیست، اما بسیاری از افرادی هستند که نه زمان این کار را دارند و نه حتی به آن تمایلی دارند. شمار وعده‌های غذایی که خارج از خانه خورده میشوند در چند دهه گذشته روز به روز در حال افزایش بوده است. در حالی که بسیاری هستند که در تلاشند تا جنبش “غذای آهسته” Slow Food را حمایت کنند جامعه مدرن در شنیدن این پیام مقاومت میکند.

اشتباه برداشت نکنید! من عاشق پخت‌و‌پزم. اما نمیشود این حقیقت را نادیده گرفت که پخت غذای خانگی مستلزم صرف زمان فراوانیست. میان کار، نوشتن، بردن و آوردن فرزندانم به مدرسه و بازی هاکی زمان چندانی برای پخت و پز باقی نمیماند. بنابراین یافتن افرادی که خودشان را وقف آشپزی خانگی کنند بسیار کم است. اما نباید فراموش کرد که راهبرد برنده‌ای هم به حساب نمی‌آید. از سوی دیگر روزه گرفتن درست آنسوی ماجرا قرار دارد. چرا که زمان زیادی را میتوانید برای خودتان داشته باشید و لازم نیست به خرید بروید، آشپزی و پشت سرش هم تمیزکاری کنید.

بهتر بگویم زندگیتان را بسیار بسیار ساده‌تر میکند. من اغلب از خوردن صبحانه صرفنظر و کلی زمان ذخیره میکنم! گاهی ناهار را هم حذف میکنم و باز هم زمان ( بهتر از آن پول!) بیشتری کنار میگذارم. در جایی که بسیاری از رژیم‌ها زندگیتان را پیچیده میکند ( از این بخور اما از این نه و تنها کمی هم از این !) روزه گرفتن زندگی را ساده‌تر میکند.ذخیره زمان و پول؟ بهتر از این نمیشود!

۴#روزهای تقلب

نهی افراد از خوردن بستنی برای همیشه عملیست؟ برای همه زندگی؟ “همیشه” زمانی طولانیست و تازه جشن‌های تولد و عروسی هم در پیش است. شما نمیتوانید هر روز از خوردن دسر لذت ببرید اما روزه این امکان را به فرد میدهد که هر از گاهی دسر نیز میل کند چرا که وقتی روزه‌تان را باز میکنید میتوانید در مدتی که روزه‌اید تعادل ایجاد کنید. روزهای تقلب بسیار مهم هستند چرا که برای برخی از افرادی باعث میشوند در روزهای دیگر پاسخ بهتری به رژیم خود بدهند. در حالی که عده‌ای هم هستند که با رویکرد همه یا هیچ بهتر عمل میکنند. برای آن عده‌ای که با همیشه مشکل دارند روزه‌گیری میتواند تعادل مطلوب را ایجاد نماید.

مهمترین جنبه روزه انعطاف‌پذیری آن در چارچوب زندگی هر شخص است. توجه داشته باشید که در اینجا توصیه نمیکنم حملات پر خوری را با روزه‌گیری تنبیه و سرکوب کنید. به جای آن احساس میکنم برخی از افراد با این شیوه رفتاری روزه کوتاه مدت را تاب می‌آورند.

در حقیقت خود زندگی نیز پدیده‌ای متناوب است. روزهایی به خوبی پیش میروند و روزهای دیگری هم هستند که اوضاع بر وفق مراد پیش نمیروید. به این ترتیب روزهای خوب را جشن میگیریم و روزهای بد از شدت ترس در خود فرو میرویم. زندگی هم همین است. سرانجام یادآوری میکنم که در روزهای تقلبتان هرگز خوراکیهایی که نسبت به آنها اعتیاد دارید (مانند شکر) نخورید. برای برخی از افراد رویکرد همیشه یا هرگز بهتر پاسخ میدهد. درست همانطور که روزهای تقلب برای افرادی که به الکل اعتیاد دارند توصیه نمیشود.

۳#نیرومندی

کاهش وزن آسان نیست و همه نیز این را میدانند. مهمترین پرسشی که از هر رژیم میشود این است که آیا کارساز است یا نه. دستور کمتر بخور و بیشتر تحرک داشته باشم به نظر کارساز می‌آید اما آیا واقعاً اینطور است؟ برای بسیاری از افراد پاسخ منفیست.

رژیمهای معینی وجود دارند که برای برخی خیلی خوب کار میکنند و بر روی افراد دیگر مطلقاً بی فایده هستند. گاهی رژیم‌ها فقط در یک دوره زمانی خوب کار میکنند و سپس به نظر می‌آید که توقف وزن روی میدهد. روزه تقریباً برای همه موثر است چرا که سریعترین و کارآمدترین روش برای پایین آوردن سطح انسولین است. روزه همچنین باعث قدرت نامحدود میشود. منظور از این گفته چیست؟ برخی از رژیم‌ها تنها یک ست قدرتی دارند. چنانچه رژیم مدیترانه‌ای را دنبال کنید اما وزن از دست ندهید چه میشود؟ چگونه بیشتر “مدیترانه‌ای” میشوید؟ در اینجا تنها یک ست قدرتی وجود دارد که آیا این رژیم برایتان کار میکند یا نه. اما این موضوع در مورد روزه گرفتن صدق نمیکند. شما میتوانید به مدت ده ساعت یا ده روز روزه بگیرید، اگر چه روزه‌های طولانی مدت توصیه نمیشود و اگر این انتخابتان باشد مطمئن باشید که زیر نظر متخصص هستید.

در پایان این پرسش را از خود بپرسید. اگر برای یک هفته چیزی نخورم آیا وزن از دست خواهم داد؟ حتی یک کودک هم درک میکند که شما باید وزن کم کنید چرا که گریزناپذیر است.

روزه یا لوکارب. کدام نیرومندتر است؟

تنها دو پرسش باقی میماند. نخست- آیا به لحاظ سلامتی مشکلی ایجاد نمیکند؟ پاسخ این است که در واقع منفعت‌های قابل توجه بالقوه ای هم دارد. دوم- میتوانید انجامش دهید؟ اگر هیچ وقت انجامش ندهید نمیتوانید به پاسخ این پرسش دست بیابید. اما من فکر میکنم تقریباً همه میتوانند انجامش دهند.

۲#انعطاف پذیری

روزه را تقریبا همه جا و همه وقت میتوان گرفت. اگر به هر دلیلی حس خوبی ندارید به سادگی در کمتر از یک دقیقه متوقفش کنید. عمل بای‌پس معده را در نظر بگیرید. این جراحی انجام میپذیرد تا افراد ساعتهای طولانی‌تری را بتوانند روزه بگیرند. معمولاً هم کارساز است ( دست کم در کوتاه مدت ) اما این جراحی پیچیدگیهای خاص خودش را دارد و تقریباً هرگز راه بازگشتی هم ندارد.

از سویی دیگر روزه‌گیری دوره مشخصی ندارد. میتوانید برای شانزده ساعت یا شانزده روز روزه بگیرید. هیچ زمانبندی خاصی هم ندارد. میتوانید کل این هفته را روزه بگیرید و از طرف دیگر هیچ یک از روزهای هفته بعد روزه نباشید. به طور کلی خیلی راحت میتواند در زمانبندی خاص شما بگنجد. به هر دلیلی و حتی بنا به هیچ دلیلی میتوانید روزه بگیرید. از این گذشته اصلاً چرا باید فرض کنیم یکی نمیتواند برای یک هفته یا یک ماه روزه بگیرد آن هم بدون اینکه زحمت امتحان کردن آن را به خود بدهد؟

۱# میتواند به هر رژیمی اضافه شود

در واقع بزرگترین مزیت روزه همین است که میتواند با هر رژیم دیگری ترکیب شود. علتش هم این است که روزه در واقع چیزی نیست که انجام دهید بلکه چیزیست که انجامش نمیدهید و بیشتر به جای اینکه افزودن به چیزی باشد کاستن از آن است.

گوشت نمیخورید؟ میتوانید روزه بگیرید.

گندم نمیخورید؟ باز هم میتوانید روزه باشید.

به آجیل حساسیت دارد؟ هنوز هم میتوانید روزه بگیرید.

وقت زیادی ندارید؟ همچنان میتوانید روزه بگیرید.

پول ندارید؟ میتوانید روزه بگیرید.

همه مدت در سفر هستید؟ همچنان میتوانید روزه بگیرید.

آشپزی نمیکنید؟ باز هم میتوانید روزه بگیرید.

هشتاد سالتان است؟ مانعی برای روزه گرفتتنان وجود ندارد.

در جویدن و بلعیدن مشکل دارید؟ این بار هم مانعی برای روزه گرفتنتان وجود ندارد.

به همین سادگی. پول پس‌انداز میشود. زمان ذخیره میشود. انعطاف‌پذیر است. نیرومند است. همیشه و همه جا در دسترس است. واقعا چه چیزی بهتر از این وجود دارد؟

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی