چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

رفتارهای خودویرانگر

همه ما کم‌وبیش در برهه‌ای از زندگیمان گرفتار رفتارهای خودویرانگر بوده‌ایم. این رفتارها شامل طیف‌های زیر است:  از آسیب‌های فیزیکی عمدی (بریدن جایی از بدن، کوباندن سر به چیزی، سوزاندن خود و مشت زدن به دیوار) گرفته تا درگیر شدن در رفتارهای پرخطر ( قمار، روابط جنسی محافظت نشده و سوء مصرف مواد تخدیرکننده )،  ماندن در روابط ناکارآمد و سرانجام سهل‌انگاری درباره تندرستی.

خواه این گونه رفتارها به عمد باشد خواه به سهو، همواره دارای پیامدهای شخصی و اجتماعی هستند. رفتارهای خودتخریبگر را می‌توان متوقف ساخت، راه آن نیز نخست تشخیص الگوی چنین رفتارهایی، سپس دگرگونی افکار مرتبط با آنها و بالاخره مدیریت عوامل برانگیزاننده این گونه اعمال است.

شناسایی الگوهای رفتارهای خودویرانگر

  • گرایشهای خود را معین سازید. نخست تشخیص برخی رفتارهایی که منجر به تخریب خودتان میگردد، پیش از اقدام به تغییر آنها، اهمیت به سزایی دارد. رفتارهای خودویرانگر می‌تواند هر چیزی باشد که تبعاتش آسیب فیزیکی یا روانی فرد است. پس گام نخست این است که فهرستی از همه رفتارهای تخریبگری فراهم آوریدکه مایلید تغییرشان دهید. هر کدام از موارد زیر میتواند در این فهرست جای گیرد:

آسیب فیزیکی به خود ( بریدن، سوزاندن، خراشاندن، کندن مو) اعمال اجباری – وسواسی( قمار، زیاده روی در خوردن، مصرف مواد، روابط جنسی پر خطر، خرید بیش از نیاز ) غفلت (نادیده گرفتن نیازهای خود، بی توجهی به تندرستی و اجتناب از کمک گرفتن) و افکار/رفتارهایی که سبب آسیب روانی شود (منفی بافی، بیش از اندازه نیازمند بودن به دیگران، انکار مسئولیت و نهایتاً اجازه دادن به اطرافیان تا به گونه‌ای نادرست با شما رفتار کنند)

باید توجه داشته باشیم که گونه‌های بسیاری از رفتارهای خودویرانگر وجود دارند، پس در جستجوی گرایش‌های خود که منجر به این گونه رفتارها میشوند باشید. آیا به وسیله الکل، دارو یا نیکوتین سعی در سرکوب احساساتی مانند شرم، افسوس، پشیمانی و حس گناه دارید؟ اگر درباره الگوهای خود اطمینان ندارید از اعضای خانواده و دوستانتان یاری بجویید تا اشاره به رفتارهایی از جانب شما داشته باشند که به صورت بالقوه آسیب‌رسان هستند.

  • دریابید که چرا درگیر این الگوها میشوید. مطالعات حاکی از آن است که افراد ممکن است برای منحرف کردن توجه خود از افکار و احساسات دردناک درگیر رفتارهای خودویرانگر شوند. برای هر رفتار خودتخریبگری که یادداشت می‌کنید علتی را نیز که شما را به سوی انجام این رفتارها وامیدارد مشخص گردانید. برای نمونه علت‌های بسیاری ممکن است وجود داشته باشد تا فرد را به سوی مصرف نوشیدنیهای الکلی سوق دهد: احساس ناامنی، کاستن از استرس یا شاید صرفا خوشگذرانی. به این فکر کنید که این رفتارها در مجموع چگونه به شما سود می‌رسانند.
  • پیامد رفتارهایتان را بسنجید و ببینید که این رفتار خاص چه عواقب منفی‌ای در بردارد. برای نمونه اگر دریافتید که نوشیدن الکل رفتاری خودویرانگرست، رویدادهای ناخوشایند گذشته را به یاد آورید که نتیجه مصرف الکل بوده است. این فهرست میتواند شامل این موارد باشد:

از دست دادن هشیاری، حالت تهوع ناشی از مصرف الکل، تصمیم‌گیریهای نادرست، آسیب رساندن به عزیزانتان و دست زدن به کارهای غیرقانونی. حالاتی را که پس از نوشیدن الکل با آن دست به گریبانید مانند خشم، ناراحتی ، احساس گناه و شرم را یادداشت نمایید.

  • رفتارهایتان را ردیابی کنید. دفترچه‌ای برای این کار اختصاص دهید و هر زمان درگیر رفتاری خودتخریبگر شدید در آنجا یادداشت نمایید. آن رویداد را به همراه افکار، احساسات و رفتارهایتان (خواه ویرانگر باشد یا نه) مشخص سازید. به سادگی فهرستی از رفتارهای خودتخریبگرتان فراهم آورید و دقت کنید که چه الگوهایی شامل رویدادها، افکار و احساسات از درون آنها پدیدار میشوند.

برای مثال اگر سیگار کشیدن در فهرست رفتارهای خودویرانگرانه‌تان باشد باید از سویی جنبه‌های مثبت آن مانند کمک برای به آرامش رسیدن یا اینکه سیگار کشیدن نسبتاً رفتاری اجتماعی تلقی میگردد،  لحاظ شود و از سویی دیگر نکته‌های منفی نظیر ریسک قابل توجه برای سلامتیتان، ماهیت اعتیادآور سیگار، قیمت بالای آن و نیز سایر هزینه‌های درمانی قید گردد. مزایای تغییر را نیز تعیین نمایید. اکنون بر پایه برآوردتان از گرایش‌های خودویرانگر، جنبه‌های مثبت و منفی تغییر در هر کدام یک از رفتارهای دردسرساز را بسنجید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا تصمیم بگیرید که کدام رفتار اولویت بالاتری برای تجدید نظر دارد.

طرزفکرتان را مدیریت کنید.

۱-مسئولیت کارهایتان را بر عهده بگیرید. برخی اوقات ممکن است به جای در نظر گرفتن نقش خود در رفتاری خودویرانگر دیگران را مسئول و مقصر بدانیم. پرداختن به درد ناشی از دوران کودکی دشوار یا ازدواجی اشتباه که معمولاً الگوهای بدرفتاری در آنها متداول است، آسان نیست. اما میتوانیم با پرداختن به مشکلات عاطفی خودمان، کمک به خود و چیره شدن بر چرخه معیوب رفتارهای اعتیادی، کنترل زندگیمان را به دست بگیریم.

۲- الگوهای فکری که سودمند هستند را شناسایی نمایید. افکار ما معمولاً به احساسات و در نتیجه رفتار ما گره خورده است. این طرز فکر محور درمان شناختی – رفتاری موسوم به CBT است. درمان شناختی‌رفتاری در مداوای رفتارهای خودویرانگر نزد روان درمانگران متداول است. همه افکار مرتبط با هر یک از رفتارهای خودتخریبگر خود را یادداشت نمایید. از خودتان بپرسید درست پیش از انجام آن رفتار به چه چیزی فکر میکردم؟ کدام افکار بر این رفتار تاثیرگذار است؟ برای مثال اگر رفتار مورد نظرتان کشیدن یک نخ سیگار باشد ممکن است فکر کنید: “فقط یک عدد خواهم کشید، واقعا به آن نیاز دارم و سزاوارش هستم، قرار نیست اتفاق بدی بیافتد.” اینها همه افکاریست که فرد را تشویق به سیگار کشیدن مینماید.

گام نخست اعتراف به عادات فکری منفی خودمان است. برخی از آنها شامل موارد زیر هستند:

فاجعه انگاری ( فکر کردن به بدترین احتمال ممکن) تعمیم کلی( به تفکر سفید و سیاه نیز شهرت دارد، در جایی که فرد به چیزی به گونه‌ای تماماً خوب یا بد میاندیشد.) ذهن‌خوانی(تصور اینکه به افکار دیگران اشراف دارید) و سرانجام پیش‌بینی آینده ( تصور اینکه میدانید  دقیقاً چه رخ خواهد داد ) برای نمونه شاید فکر کنید که دیگری درباره شما به بدی یاد میکند و همین طرز فکر باعث غم یا خشمتان شود که این امر به نوبه خود موجب جرقه‌ای برای رفتارهای خودویرانگرست. چنانچه الگوی فکریتان را مدیریت نمایید میتوانید مانع بروز عواطف منفی و در نتیجه رفتارهای منفی شوید.

۳-افکار خودویرانگرانه‌تان را اصلاح کنید. چنانچه دست به تغییر افکارتان بزنید در نتیجه آن احساسات و رفتارهایتان نیز دچار دگرگونی میگردند. هنگامی که فهرست کاملی از افکارتان داشته باشید میتوانید به هنگام بروزشان هر کدام را به چالش بکشید. برای این کار میتوانید دفتر یادداشتی فراهم آورید و موقعیت، احساس و افکارتان را شناسایی کنید. سپس در صدد شناسایی انگاره‌ای برآیید که پشتیبان چنین افکاریست. سرانجام از این اطلاعات برای فکری استفاده کنید که واقع‌گرایانه‌تر است. برای مثال اگر در شرایطی مادرتان بر سر شما فریاد بکشد ممکن است احساس خشم در شما پدیدار گردد و متعاقب آن فکر کنید او بدترین مادر دنیاست و انگاره‌هایی که از این فکر پشتیبانی میکنند این است که: او صدایش را بالا میبرد و هیچگاه توان برقراری ارتباط به روشی سالم را ندارد.

انگاره‌هایی که این فکر را رد میکنند اینها هستند: “او میگوید که عاشق من است و غذا و خانه‌ای امن برایم فراهم کرده است. او از من حمایت میکند “و … دیدگاهی متعادلتر ( به منظور بی اثر کردن این فکر که او بدترین مادر دنیاست) میتواند این باشد: “مادرم کاستیهای خودش را دارد، برخی اوقات بر سرم فریاد میکشد اما میدانم تلاشش بر این است تا کمکم کند و اینکه میدانم او مرا دوست دارد.” این فکر میتواند منجر به خشم کمتر و بنابراین رفتاری سالمتر گردد. ( به جای پناه بردن به الکل یا انزوای اجتماعی)

  • تمرین، تمرین و باز هم تمرین. پس از شناسایی افکاری که به شما کمک نخواهند کرد و پرورش و رشد افکار جایگزین، به این نیاز دارید تا در هنگام رویارویی با این افکار با تمرین، آنها را دگرگون سازید. به هر گونه عواطف منفی آگاه باشید (خشم، اندوه، استرس) و نیز در صدد شناسایی افکارتان در آن لحظه برآیید. ( میتوانید به دفتر یادداشت روزانه تان رجوع کنید) سپس به گونه‌ای فعال افکارتان را تغییر دهید. اگر فکر میکنید که مادرم فردی وحشتناک است و مرا دوست ندارد، افکار جایگزین را به یاد آورید و بارها و بارها با خود تکرار کنید: مادرم مرا دوست دارد اما گاهی از کوره درمیرود.

پیشرفتتان را ثبت کنید و از اشتباهاتتان درس بیاموزید. به نوشتن روزانه موقعیت‌هایی بپردازید که منجر به رفتارهای خودویرانگر میشوند. چنانچه افکاری منفی را شناسایی کردید به نوشتن افکار جایگزین بپردازید تا نتیجه بهتری عایدتان گردد و اگر مرتکب رفتاری خودتخریبگر شدید به فکر رفتاری جایگزین باشید. برای مثال اگر موقعیتی که درگیرش هستید فریاد کشیدن مادرتان باشد ممکن است گرفتار چنین فکری شوید: “نمیتوانم او را تحمل کنم، اون به هیچ وجه اهمیتی به من نمیدهد.” متعاقب آن احساس خشم و رنجش نمایید و روزهای متوالی خودتان را در اتاقتان زندانی کنید. در این هنگام بهتر است راهی دیگر برای کنار آمدن با موقعیت بیابید. برای نمونه میتوانید فکرتان را این گونه دگرگون سازید: “مادرم را به رغم ضعفهایش دوست میدارم و میدانم من نیز برای او اهمیت دارم حتی هنگامی که این گونه عمل میکند.”

تلاشتان بر این باشد تا در موقعیت مشابه بعدی به این صورت خود را با شرایط تطبیق دهید به جای آنکه درگیر رفتارهای خودویرانگر شوید.

کنار آمدن با برانگیزنده‌های رفتارهای خودتخریبگر

۱-نخست پیوند میان رفتار و عواطفتان را درک نمایید. عواطف نیرومند منفی مانند ترس، اضطراب و خشم میتوانند منجر به رفتارهای خودویرانگر گردد. بنابراین یافتن راهی تازه برای فائق آمدن بر چنین برانگیزنده‌هایی به منظورکاهش رفتارهای خودتخریبگر حیاتیست.

 ۲- به طور جدی به دورن‌نگری خویشتن بپردازید. به احتمال فراوان برانگیزنده‌هایی را می‌یابید که شما را در سراشیب الگوهای خودویرانگر قرار میدهند. درگام پیشین اقدام به شناسایی افکار، احساسات و موقعیت‌هایی کنید که محرک گرایش‌های خودویرانگرانه است. این کار نه تنها شامل احساساتتان است بلکه موقعیت‌هایی را نیز در برمی‌گیرند که به گونه‌ای تصادفی همراه رفتارهای خودویرانگرانه است. بر روی یادداشت‌های روزانه‌تان همچنان کار کنید. صفحه‌ای را کاملاً به شناسایی و ردیابی محرک‌های رفتارهای خودتخریبگر اختصاص دهید. برای مثال برخی از محرک‌های سیگار کشیدن ممکن است در فهرست زیر باشد:

“وقتی مادرم بر سرم فریاد میکشد، هنگامی که احساس استرس و کلافگی میکنم، زمانی که با دوستهای سیگاری وقت می‌گذارنم و سرانجام وقتی که در خانه‌ام و احساس تنهایی می‌کنم.”

حال گوش به زنگ باشید و به گونه‌ای آگاهانه از موقعیت‌هایی که برانگیزاننده رفتارهای خودویرانگرست دوری کنید. برای نمونه اگر قصد ترک سیگار را دارید و میدانید رفت و آمد با دوستان سیگاری ممکن است شما را در معرض فشار روانی ناشی از اصرارهای آنها برای کشیدن سیگار قراردهد، به کلی از این موقعیت دوری کنید و به جای قرار دادن خود در شرایطی که نه گفتن را دشوار میسازد بهانه‌ای بیاورید یا به صراحت عنوان کنید که در دوره خودهشیاری و بهبود به سر میبرید.

۳- فهرستی از مهارت‌های کنار آمدن با شرایط دشوار فراهم آورید. درک چگونگی کنار آمدن با چنین محرک‌هایی ( موقعیت‌ها، عواطف و افکار) اهمیت فراوان دارد. افزون بر دگرگون ساختن این افکار خاص میتوانید رفتارهای خودویرانگرتان را دستخوش دگرگونی نمایید و آنها را با رفتارهای موثرتر جایگزین کنید. چنانچه به نیرویی ورای قدرت خود باور دارید تلاشتان بر این باشد که با آن وجود برتر ارتباط برقرار کنید. برخی اوقات برای رها کردن چیزی نیازمند آنیم تا درباره‌اش گفتگو کنیم.

فعالیت‌های جدید را بیازمایید. جایگزین‌هایی را بیابید که به جای آسیب بیشتر برایتان سودی به ارمغان آورد. برای نمونه میتوانید: بنویسید، نقاشی کنید، رنگ‌آمیزی نمایید، به ورزش بپردازید، پیاده‌روی یا کوهنوردی کنید یا به دیگران یاری برسانید.

۴- عواطفتان را تاب بیاورید و از گریختن بی‌درنگ از آنها بپرهیزید. با این کار میتوانید به جای خشنودی آنی بر روی شفای درازمدت متمرکز شوید. تاب آوردن اندوه درباره آموختن چگونگی کنار آمدن با عواطف است، به جای آن که تلاشتان در فرار از آنها باشد، چرا که عواطف بخش طبیعی یک زندگیست. هنگامی که در حال تجربه عواطفی منفی ( خشم، افسردگی، استرس، ناامیدی و…) هستید به جای آن که حواستان را بی‌درنگ پرت مسائل دیگر نمایید یا سعی کنید به گونه‌ای حالتان را بهتر گردانید، به خود بگویید: “من احساس…. میکنم که احساسی کاملاً طبیعیست. اگر چه ناراحت کننده است، مرا نمیکشد و سرانجام این نیز بگذرد.”

عواطف ما اطلاعاتی با ارزش در این‌باره به ما می‌دهند که چگونه با موقعیت فعلی کنار بیاییم. تلاشتان بر این باشد تا درک کنید چرا درگیر تجربه چنین حسی هستید و چه چیزی را دارد به شما میگوید. برای مثال اگر احساس خشمی شدید از مادرتان میکنید به این سبب که بر سرتان فریاد کشیده است، کنکاش کنید که چه عاملی علت بروز خشمتان گردیده است. آیا به این خاطر است که کلمات به کار گرفته شده توسط مادرتان شما را آزرده ساخته یا فکر می‌کنید کار او نامناسب بوده است یا شاید نگران آن هستید که احتمالاً او دست به کاری خشونت آمیز بزند؟

برروی جسمتان متمرکز شوید و دریابید که این حس چه نمودی بر بدنتان داشته است. چنانچه حسی که درگیرش هستید خشم است  آیا احساس گرفتگی و سفتی در شانه‌هایتان میکنید؟ بدنتان به لرزه درآمده است؟ مشت‌هایتان گره خورده یا دندانهایتان بهم فشرده شده است؟ احساسی را که دارید به طور کامل تجربه کنید هر چند که برایتان ناخوشایند باشد. هر چه باشد احساسات صرفاً احساسات هستند و نه چیزی بیشتر. به نوشتن احساستان به مثابه درمان روی آورید. اقدام به نوشتن افکار و احساساتی کنید که منجر به رفتارهای خودویرانگر میشود.

۵-کمر همت به منظور بهداشت جسم و روان خود ببندید. برخی اوقات استرس میتواند سرچشمه رفتارهای ناسالم برای کنار آمدن با شرایط دشوار باشند مانند: خوردن تنقلات با ارزش غذایی پایین، ورزش نکردن و کم خوابیدن. همواره به اندازه کافی بخوابید. بیشتر افراد دست کم به ۸ ساعت خواب شبانه برای عملکرد بهینه جسم و روانشان نیاز دارند. از خوراکیها و نوشیدنی‌های سالم استفاده کنید و به خودتان آزادی بی حد و حصر در خوردن اسنک‌ها، شیرینی‌جات و تنقلات زیان‌آور ندهید. به منظور چیرگی بر عواطف منفی مانند استرس و افسردگی، به ورزش کردن روی بیاورید.

  • درگیر روابط سالم شوید. دلبستگی ناامن در روابط، متناظر با ریسک بالاتری از رفتارهای خودویرانگرست. حمایت اجتماعی برای فرایند بهبود و رفتارهای خود تخریبگر اهمیت فراوانی دارد. به شناسایی دلبستگی‌های امن خود با افراد خانواده، دوستان و دیگر افراد همت بگمارید و تلاشتان بر گسترش این نوع دلبستگیها باشد. بر روی کیفیت تعاملاتی متمرکز شوید که با عزیزانتان دارید و با آنها زمانهایی را سپری نمایید برای: خوردن، ورزش کردن، گفتگو داشتن، پیاده روی، بازی کردن یا آزمودن فعالیتی جدید با آنها .

چنانچه درزندگیتان کسانی هستند که در قبال شما نه تنها حمایتگر نبوده که حتی برخوردی همراه با سوء استفاده دارند به فکر جدایی از آنها یا ایجاد فاصله میان‌تان باشید. نخست می‌توانید مرزهای روانی و فیزیکی میان خود و آنها ایجاد کنید و دست آخر برایشان توضیح دهید که این رفتار معین ( مانند فریاد زدن )  را تاب نمی‌آورید.

  • از یاری گرفتن از دیگران پروایی نداشته باشید. چنانچه درگیر رفتارهای خود آسیبی باشید این خود میتواند نشانه‌ای از افسردگی واضطراب باشد.افزون بر آن برخی اوقات رفتارهای خودویرانگرمیتواند با تاریخچه‌ای از سوءاستفاده ، آسیب روانی و سوء مصرف مواد در ارتباط باشد. در این صورت تماس با درمانگر یا روانشناس ضرورت دارد.

رفتاردرمانی دیالکتیکی (DBT ) رویکردی سودمند برای افرادیست که دچار اختلال عملکرد عاطفی، خشم یا مسائل خودآسیبی، افکار خودکشی، استفاده از مواد ( الکل و دیگر داروها ) و مشکلات ارتباطی میان فردی هستند. تمرکز DBT بر ذهن‌آگاهی، کارایی روابط میان فردی و تنظیم احساسات است. درمان حل مسئله‌ای (PST) نیز به افراد کمک می‌کند مسائلشان را بهتر حل و فصل کنند و مهارت‌های تطبیقی سودمند را به جای درگیر شدن در رفتارهای خودویرانگر فراگیرند.

بازسازی شناختی ( درمان شناختی‌رفتاری ) CBT بر تغییر باورهای ناهنجار و ناسازگارانه استوارست که به یاری فرد برای کاستن از رفتارهای منفی می‌آید. علاوه بر همه این رویکردها، گزینه‌های دارویی را نیز می‌توان مد نظر داشت.

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی