چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

جبر تکرار و خودشیفتگی 

چنانچه از جنبه داستان‌زده زندگیتان رها شوید زندگی تا چه اندازه هیجان‌انگیز و عالی میشود؟

کتاب “بهانه ها دور شوید” نوشته دکتر وین دایر معروف به “پدر انگیزه” را بخوانید که در فهرست پرفروشترین‌های نیویورک‌تایمز در قرن ۲۱ قرار گرفته است. در این کتاب که جایزه بهترین کتاب را نیز از آن خود کرده است دکتر دایر فاش میکند که چگونه الگوهای فکری خودویرانگر شما را از زیستن در بالاترین سطح موفقیت، شادی و تندرستی باز میدارد.

 

خودشیفتگی چیست؟

خودشیفته شخصیست که:

  • عاشق توجه است
  • کاری ندارد که اعمالش چه تاثیری بر دیگران میگذارد
  • همیشه حس محق بودن دارد
  • هرگز روی گشاده‌ای در برابر بازخورد و انتقاد ندارد

در اصل درباره شخصی صحبت میکنیم که جامعه‌ستیز است، اعمالش سرچشمه گرفته از خودخواهیست و در نهایت به شدت احساس عدم امنیت می‌کند. در بیشتر مواقع خودشیفتگی در مردان نمود میکند اما به طور حتم در زنان نیز به چشم میخورد.

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که ریشه‌های خودشیفتگی در ژنتیک نهفته است یا مربوط به عوامل محیطیست. اما من بر این باورم که عوامل محیطی به ویژه جبر تکرار دخالت بیشتری دارد. نهایتاً خودشیفته پوسته‌ای محافظتی اطراف خود ساخته است تا از او محافظت کند. آنها به دیگران بی‌توجهند چرا که در کودکی آموخته‌اند به هیچ کس اعتماد نکنند. توجهی را که حریصانه به دنبالش هستند میتوان در ناامنی قابل‌ملاحظه ای توجیه کرد که از کودکی با آن دست و پنجه نرم کرده اند.

در کل رفتار آنها تلاشیست تا کنترل امور را به دست بگیرند و اکنون به عنوان بزرگسال رشته کار از دستشان در رفته است.

پنج راهی که جبرتکرار میتواند آینده‌تان را نابود سازد:

  • میتواند شما در الگوی مخربی نگه دارد. مانند هر مسئله دیگری اگر با آن رویارو نشوید پیوسته آن سناریو در زندگیتان تکرار میشود. اشتباه کردن به هیچ رو شرم‌آور نیست اما نکته مهم این است که از آن درسی بیاموزید و دیگر مرتکب آن اشتباه نشوید.
  • توانایی بالقوه شما را محدود میسازد. مادامی که توسط الگوهای رفتاری منفی در زندان گذشته بمانید، هیچ گاه تبدیل به آن فردی نمیشوید که از نخست قرار بوده باشید. ما میتوانیم تلاش کنیم و به درجه‌ای از موفقیت برسیم اما مادامی که آن الگوها ما را در کنترل خود داشته باشند هرگز به حد نهایی تواناییمان دست نخواهیم یافت.
  • به گونه‌ای تکرارشونده شما را به روابط پر چالش هدایت میکند. با پیش رو داشتن تجربیات شخصیم میگویم هنگامی که ما در سیطره الگوهای رفتاری منفی باشیم نه تنها خودمان یار استوار و قابل اطمینانی نیستیم بلکه به سوی افرادی کشیده میشویم که آنها نیز نمی‌توانند شریکی مناسب برایمان باشند. نمیخواهم بگویم که آنها آدمهایی خوب و باارزش نیستند بلکه تمام حرف من این است مادامی که این الگوها بر شخصیت و زندگیمان سایه افکنده باشند ما و شریک زندگیمان همواره در جنگی فرسایشی خواهیم بود تا یاری مناسب و ارزشمند باشیم.
  • به روابطتان آسیب میرساند. هنگامی که در رابطه‌ای متعهدانه قرار داریم هر بار که چنین الگوهای رفتاری منفی وارد تعاملمان میشود از یک سو در معرض خطر آسیب به روابطمان هستیم و از سویی دیگر اعتماد میان ما و یارمان شکننده میگردد. سوء مصرف مواد اغلب اثرجانبی الگوهای ویرانگرست و میتواند رابطه‌ای سالم را هم به نابودی بکشاند.
  • میتواند یاری مناسب و سالم را از ما براند. اگر در رابطه‌ای متعهدانه نباشید اما در جستجوی یافتنش هستید جذب کردن فردی متعادل که به لحاظ روانی استوارست میتواند بسیار دشوار باشد چنانچه در گیرودار کشمکش با الگوهای رفتاری منفی باشید. مسائل به جای مانده از گذشته که حل و فصلشان نکرده‌ایم سرانجام روزی سر بر می‌آورند و هنگامی که سر بر آورند یار مناسب و سالم ما به سرعت پی می‌برد و به احتمال زیاد از رابطه با ما خارج خواهد شد.

آیا همه مطالبی را که  شما میخواستید درباره جبرتکرار بدانید عنوان کردم؟

در این پست نگاهی جامع و ژرف به آنچه انداختیم که ما را به سوی رفتارهای مخرب( با علم به بد بودنشان )میکشاند. ما دست به این کارها میزنیم چرا که چنین الگوهایی صرفاً برای ما آشنا هستند. آرزوی درگیر شدن در الگوهای رفتاری آشنا ولی ویرانگر در اصطلاح روانشناسی بالینی به جبرتکرار شهرت دارد. بررسی کردیم که چرا به گونه‌ای طبیعی به سوی آنچه برایمان آشنا اما تخریب‌کننده است کشیده میشویم. از همه مهمتر به گامهایی پرداختیم که منجر به شکستن الگوهای رفتاری ناسالم میشود و در نتیجه آن ما و عزیزانمان زندگی رضایت‌بخش‌تری را تجربه می‌کنیم.

به طور خلاصه ما خواهان زندگی در سیطره جبرتکرار نیستیم چرا که نمیخواهیم با الگوهای رفتاری ویرانگری دست و پنجه نرم کنیم که ریشه در گذشته ما دارند. شما سزاوار بهتر از اینهایید، همسر، نامزد و یار آینده‌تان نیز سزاوار بهترینها هستند و اگر فرزند دارید آنها هم مستحق بهترینها در زندگی هستند. خبر خوب این است که شما میتوانید تغییر ایجاد کنید. تنها لازم است تصمیم بگیرید و تغییر را اولویت زندگیتان قرار دهید.

مترجم

مترجم

ثریا مرعشی