چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

هفت فکر در ذهن شما که برایتان بد است.

ویژگی های شخصیتی ما نقشی بیش از محیط اجتماعی پیرامونمان دارد. خلق و خو و فکر شما می تواند بر سلامت فیزیکی شما نیز اثرگذار باشد. از افرادی که دچار جنون هستند گرفته تا کسانی که از کار روزانه شان کاملا فرسوده شده اند عوامل ذهنی نهایتا بر سلامت فیزیکیشان تاثیر میگذارد و ضمنا در حالی که شخصی که بسیار روان رنجور است ممکن است نسبت به سایرین بیشتر آسیب پذیر باشد. همه خصوصیات ما کشنده نخواهند بود. حتی برخی از آنها زندگیمان را بهبود می بخشند.

شکاکیت

افرادی که معمولا به همه شک دارند و به هیچ فردی اعتماد ندارند بیشتر در معرض بیماریهای قلبی قرار میگیرند و دانشمندان این ویژگی رفتاری را خصومت آمیز میدانند. در مطالعه ای با شرکت بیش از ۳۰۰ سرباز ویتنامی که در آغاز آزمایش سالم بودند پژوهشگران دریافتند آنهایی که بیش از دیگران رفتار خصومت آمیز داشتند ۲۵ درصد بیش از سایرین در معرض بیماریهای قلبی هستند.

پژوهشگران فکر می کنند افرادی که رفتار خصومت آمیز دارند ممکن است استرس بیشتری را تجربه کنند که می تواند سبب افزایش در میزان پروتئین مربوط به سیستم ایمنی به نام C3 گردد. پروتئین مذکور با بیماریهای خاصی مانند دیابت مرتبط است. در واقع شرکت کنندگانی با رفتار خصومت آمیز بیشتر، میزان بیشتری از این پروتئین نشان میدهند.

نبود معنا در زندگی

چنانچه در زندگی هدفی نداشته باشید نمی توانید معنایی برای رنج های زندگیتان بیابید. در یک مطالعه که بیش از هزار و دویست نفر از بزرگسالان را در بر میگرفت که نشانی از زوال عقل داشتند مشخص گردید داشتن اهداف بلند با عمر بیشتر نسبت مستقیم دارد.

فردی با اهداف والا به راحتی از رویاهای زندگیش معنا به دست می آورد و درگیر رفتارها و فعالیت هایی می شود که به نظر با اهمیت می آیند. اگرچه نیاز به پژوهش های بیشتر برای درک این مکانیسم بیولوژیکی هستیم برخی از پژوهشگران می گویند افرادی با اهداف بالا سطح هورمون استرس کمتری دارند و از سلامت قلب و سیستم ایمنی بهتری بهره مندند.در مقابل افرادی که بسیار عصبی هستند، همیشه نگرانند مضطربند یا مستعد افسردگی هستند  و در نهایت زودتر از دیگران میمیرند.

نداشتن کنترل بر خود

دیر به قرارتان میرسید؟ نمی توانیند میز کارتان را مرتب نگه دارید؟ بر خود کنترلی ندارید؟ به نظر میرسد همه اینها عوارضی برای سلامتیتان در بر خواهد داشت. بازبینی بیش از ۲۰ مطالعه که نزدیک به ۹۰۰۰ شرکت کننده داشت آشکار ساخت افرادی که منظم هستند و واکنشهای تکانشی ندارند دو یا چهارسال بیش از دیگران عمر می کنند. این مطلب می تواند به این حقیقت نسبت داده شود که افراد منظم کمتر احتمال دارد که سیگار بکشند یا مشروبات الکلی بنوشند بنابراین زندگی های پایدارتر و استرس کمتری را تجربه می کنند.

اضطراب

افراد آرام در مقایسه با شخصیت های آشفته ریسک کمتری در زوال عقل دارند. این ادعا پیرو مطالعه ای صورت پذیرفت که ۵۰۰ بزرگسال را به مدت پنج سال مورد بررسی قرار دادند. امروزه اضطراب همراه زندگی های بسیاری از ما شده است. بنابراین باید با روش های مختلف این احساس منفی و ناکارآمد را از زندگیمان  حذف کنیم تا بتوانیم زندگی سرشارتر و بهتر داشته باشیم.

افسردگی

افراد افسرده نه فقط به لحاظ فیزیکی بلکه به لحاظ اجتماعی نیز در معرض خطر هستند. این افراد به  طرز عجیبی زودتر از دیگران میمیرند و در طول زندگیشان عواطف منفی بیشتری را نسبت به سایرین احساس می کنند. برخی از علائم افسردگی می تواند تغییرات خواب، تغییرات اشتها، عدم تمرکز، کمبود انرژی و … باشد. می توان با دارودرمانی یا روان درمانی به جنگ افسردگی رفت.

استرس

هر چه انجام میدهید اجازه ندهید نگرانی وارد زندگیتان شود! پژوهشگران نشان میدهند استرس طولانی مدت می تواند مرگبار باشد و حتی اگر سبب مرگ نشود باعث افزایش  شانس ابتلا به بیماریهای قلبی، آنفولانزا، سندرم متابولیک و فشار خون بالا می شود.

مطالعه ای با حضور ۷۰۰ شرکت کننده حاکی از آن بود که کارهایی با استرس غیرقابل مدیریت نزدیک به دو برابر دیگران به دیابت نوع دو دچار می شوند. در دیابت نوع دوم بدن در برابر هورمون تنظیم کننده قند خون – انسولین- مقاومت می کنند. از طرفی برخی ارتقاهای شغلی که ممکن است در آمد را افزایش دهد سبب استرس نیز میگردد. پژوهشگران بریتانیایی اخیرا دریافتند افرادی که به ارتقا شغلی دست می یابند ۱۰ درصد بیش از دیگران در معرض تنش های روانی هستند و وقت آزاد کمتری برای مراجعه به پزشک متخصص دارند.

چندین سال پیاپی است که عنوان شادترین کشور دنیا از آن دانمارک می شود. راز این شاد زیستن فرهنگ هوگه است. برای اجرای این فرهنگ در زندگی باید از سرعت کارهای روزانه مان بکاهیم. اگر به شمال اروپا رفته باشید در مییابید که مردمان ساکن در آن ناحیه در کارهایشان هیچ عجله ای ندارند و هر  لحظه را هدیه ای مقدس میدانند که نباید با نگرانی و استرس آن را از بین ببرند.

ثریا مرعشی

ثریا مرعشی

مترجم