چگونه غذاهای سالم افراد را به زیادروی در خوردن سوق میدهد.

‌‌هفت فکر در ذهن شما که برایتان بد است.

ویژگی‌های شخصیتی ما نقشی بیش از محیط اجتماعی پیرامون‌مان دارد. خلق و خو و فکر شما می‌تواند بر سلامت فیزیکی شما نیز اثرگذار باشد. از افرادی که دچار جنون هستند گرفته تا کسانی که از کار روزانه‌شان کاملا فرسوده شده‌اند، عوامل ذهنی نهایتاً بر سلامت فیزیکیشان تاثیر میگذارد و ضمناً شخصی که بسیار روان‌رنجور است ممکن است نسبت به دیگران بیشتر آسیب‌پذیر باشد. همه خصوصیات ما کشنده نخواهند بود. حتی برخی از آنها زندگیمان را بهبود می‌بخشند.

شکاکیت

افرادی که معمولاً به همه شک دارند و به هیچ فردی اعتماد ندارند بیشتر در معرض بیماریهای قلبی قرار می‌گیرند و دانشمندان این ویژگی رفتاری را خصومت‌آمیز می‌دانند. در مطالعه‌ای با شرکت بیش از ۳۰۰ سرباز ویتنامی که در آغاز آزمایش سالم بودند پژوهشگران دریافتند آنهایی که بیش از دیگران رفتار خصومت‌آمیز داشتند ۲۵ درصد بیش از سایرین در معرض بیماریهای قلبی هستند.

پژوهشگران فکر می‌کنند افرادی که رفتار خصومت‌آمیز دارند ممکن است استرس بیشتری را تجربه کنند که می‌تواند سبب افزایش در میزان پروتئین مربوط به سیستم ایمنی به نام C3 گردد. پروتئین مذکور با بیماریهای خاصی مانند دیابت مرتبط است. در واقع شرکت کنندگانی با رفتار خصومت‌آمیز بیشتر، میزان بیشتری از این پروتئین نشان می‌دهند.

نبود معنا در زندگی

چنانچه در زندگی هدفی نداشته باشید نمی‌توانید معنایی برای رنج‌های زندگیتان بیابید. در یک مطالعه که بیش از هزار و دویست نفر از بزرگسالان را در بر می‌گرفت که نشانی از زوال عقل داشتند مشخص گردید داشتن اهداف بلند با عمر بیشتر نسبت مستقیم دارد.

فردی با اهداف والا به راحتی از رویاهای زندگیش معنا به دست می‌آورد و درگیر رفتارها و فعالیت‌هایی می‌شود که به نظر با اهمیت می‌آیند. اگرچه نیازمند پژوهش‌های بیشتر برای درک این مکانیسم بیولوژیکی هستیم، برخی از پژوهشگران می‌گویند افرادی با اهداف بالا سطح هورمون استرس کمتری دارند و از سلامت قلب و سیستم ایمنی بهتری بهره‌مندند.در مقابل افرادی که بسیار عصبی هستند، همیشه نگرانند، مضطربند یا مستعد افسردگی هستند  در نهایت زودتر از دیگران می‌میرند.

نداشتن کنترل بر خود

دیر به قرارتان میرسید؟ نمی‌توانید میز کارتان را مرتب نگه دارید؟ بر خود کنترلی ندارید؟ به نظر میرسد همه اینها عوارضی برای سلامتی‌تان در بر خواهد داشت. بازبینی بیش از ۲۰ مطالعه که نزدیک به ۹۰۰۰ شرکت‌کننده داشت آشکار ساخت افرادی که منظم هستند و واکنشهای تکانشی ندارند دو یا چهارسال بیش از دیگران عمر می‌کنند. این مطلب می‌تواند به این حقیقت نسبت داده شود که افراد منظم کمتر احتمال دارد که سیگار بکشند یا مشروبات الکلی بنوشند؛ بنابراین زندگی‌های پایدارتر و استرس کمتری را تجربه می‌کنند.

اضطراب

افراد آرام در مقایسه با شخصیت‌های آشفته ریسک کمتری در زوال عقل دارند. این ادعا پیرو مطالعه‌ای صورت پذیرفت که ۵۰۰ بزرگسال را به مدت پنج سال مورد بررسی قرار دادند. امروزه اضطراب همراه زندگی‌های بسیاری از ما شده است. بنابراین باید با روش‌های گوناگون این احساس منفی و ناکارآمد را از زندگیمان  حذف کنیم تا بتوانیم زندگی سرشارتر و بهتر داشته باشیم.

افسردگی

افراد افسرده نه تنها به لحاظ فیزیکی بلکه به لحاظ اجتماعی نیز در معرض خطر هستند. این افراد به  طرز عجیبی زودتر از دیگران می‌میرند و در طول زندگی‌شان عواطف منفی بیشتری را نسبت به دیگران احساس می‌کنند. برخی از علائم افسردگی می‌تواند تغییر درخواب و اشتها، عدم تمرکز، کمبود انرژی و … باشد. می‌توان با دارودرمانی یا روان‌درمانی به جنگ افسردگی رفت.

استرس

هر چه انجام می‌دهید اجازه ندهید نگرانی وارد زندگیتان شود! پژوهشگران نشان میدهند استرس طولانی مدت می‌تواند مرگبار باشد و حتی اگر سبب مرگ نشود باعث افزایش  شانس ابتلا به بیماریهای قلبی، آنفولانزا، سندرم متابولیک و فشار خون بالا می شود.

مطالعه‌ای با حضور ۷۰۰ شرکت کننده حاکی از آن بود که افراد شاغلی که کارهایی با استرس غیرقابل مدیریت دارند نزدیک به دو برابر دیگران به دیابت نوع دو دچار می‌شوند. در دیابت نوع دوم بدن در برابر هورمون تنظیم‌کننده قند خون – انسولین- مقاومت می‌کنند. از طرفی برخی ارتقاهای شغلی که ممکن است درآمد را افزایش دهد سبب استرس نیز میگردد. پژوهشگران بریتانیایی اخیرا دریافتند افرادی که به ارتقا شغلی دست می‌یابند ۱۰ درصد بیش از دیگران در معرض تنش های روانی هستند و وقت آزاد کمتری برای مراجعه به پزشک متخصص دارند.

چندین سال پیاپی است که عنوان شادترین کشور دنیا از آن دانمارک می شود. راز این شاد زیستن فرهنگ هوگه است. برای اجرای این فرهنگ در زندگی باید از سرعت کارهای روزانه‌مان بکاهیم. اگر به شمال اروپا رفته باشید در می‌یابید که مردمان ساکن در آن ناحیه در کارهایشان هیچ عجله ای ندارند و هر  لحظه را هدیه ای مقدس میدانند که نباید با نگرانی و استرس آن را از بین ببرند.

ثریا مرعشی

ثریا مرعشی

مترجم